Enkaustika ako arteterapia

 

Enkaustika je veľmi účinná aj ako arteterapeutická technika. Mnohí arteterapeuti používajú enkaustiku ako úvodnú techniku pri prvom stretnutí s klientom....

Enkaustika je predovšetkým skvelé relaxovanie s farbami.

Už v staroveku sa roztavený vosk nanášal na pripravený drevený podklad.

Dnes sa používajú včelie vosky, alebo zafarbené vosky pomocou práškového pigmentu. Vosk sa nanáša na enkaustický papier, drevo, plátno, a iné podklady.

enkkaustická žehlička 1enkaustický papierfarebné vosky jednotlivo 1  

Nástrojom je hlavne enkaustická žehlička a enkaustické pero s meniteľnými nástavcami. Iným spôsobom je predhrievanie vosku v miskách, alebo priamo na vyhrievanej kovovej doske, tavenie vosku teplovzdušnou pištoľou a iné.

V tomto videu si ukážeme rozdelenie podkladov, enkaustické vosky a čo potrebujeme keď chceme začať :-)

https://youtu.be/Z8Vtb7NMCuU

Enkaustika: ukážka voskov k maľbe: https://youtu.be/0tBPyHSUVWI

P1160170

Čarokrásne maľovanie farebným voskom vytvára krásne efekty, kde sa  farby vzájomne premiešajú a tým, že robíme rôzne pohyby žehličkou, dosiahneme zvláštnych farebných aj plastických efektov. Touto technikou sa dá tvoriť nielen abstraktné obrázky, ale aj celé krajiny, kvety, ornamenty a kompozície. Na tomto spôsobe maľovania je parádne to, že nemusíte mať žiadne zvláštne výtvarné nadanie, stačí trochu citu pre farby a môžete tvoriť.

Vytvorený obraz je stály a relatívne odolný.

Toto krásne tvorivé maľovanie horúcim voskom s nádhernými farbami prináša veľa prekvapenia a radosti. Umožňuje otvorenie a objavenie skrytých schopností, kreatívnu sebarealizáciu a tiež spontánne vyjadrenie vnútorných pocitov.

Jednoduchosť a zároveň intenzita farieb a ich prelínanie ma doslova fascinovali.

Táto príjemná, hravá, kreatívna technika vytvára kúzelné abstrakty, ktoré zvládne aj začiatočník.

Umožňuje uvoľnenie prípadných mentálnych blokov a čo je veľmi priaznivé, že nie sú nutné predchádzajúce umelecké znalosti ani praktické zručnosti.

P1080475 P1080479

Enkaustika v arteterapii

Keď dospelý ktorý tvrdí, že nevie kresliť alebo maľovať a chytí do ruky ceruzku či štetec, niekedy naozaj nič nevytvorí, lebo jeho mozog si to spojí s udalosťou v minulosti kedy sa mu stala bolestná vec, napr. v škole: ceruzka = výsmech.

Vďaka jedinečným tepelným nástrojom, sa enkaustike darí odstrániť bloky, a tak umožniť mnohým ľuďom znovu spoznať svoju kreatívnu stránku.

Na prvý kontak s enkaustikou sa zvyčajne ako tepelný nástroj používa žehlička. Práve tento atypický tvar tepelného nástroja zaručí, že mozog si neutvorí žiadne spojenie s udalosťou v minulosti, a nevie na to reagovať.

Takto si "oklamaný" mozog nevytvorí blok, a jeden zistí že je kreatívny, že sa vie vyjadrovať skrz tvorivú činnosť. Je to parádne, keď zistíte, že žehlička nie je len na ,,žehlenie prádla" :-)

Reakcie pri prvých ťahoch zväčša sú: "jéééj" to je krásne", "och tie prekrásne farby", "aj ja to chcem vyskúšať..." a mnohé iné.

P1140316 P1190018

Hlavné rysy maľby a voľbu farieb môžete ovplyvniť, ale niečo sa deje akoby mimochodom - premiešanie farieb, priestorové efekty. Často sa obraz vynorí sám a v zhluku farieb môžete zahliadnuť postavy, krajiny zvieratá a následne ich jemne domaľovať. To už záleží na vašej fantázii.

Živé farby, a proces tvorby stuhnutia a znovu ohrievania farieb, vplývajú na vnútorný stav človeka a začína sa uzdravujúci proces.

Maľba vedie k intenzívnemu prežívaniu prítomného okamihu, pre niekoho to môže byť až meditačné pohrúženie.

Enkaustika rozvíja tvorivosť, fantáziu, kreativitu a cit pre farby. Už zvládnutím základnej techniky môžete vytvárať kúzelné obrázky plné fantázie, hrať sa s farbami, priestorom, vyjadrovať svoje pocity.

Vždy, keď maľujeme, ponoríme sa do akéhosi "bezčasu" a vynoríme sa až po ukončení obrázku, možno by sa to dalo aj trochu prirovnať k automatickej kresbe. V každom prípade sa po maľovaní cítime oddýchnutý, spokojný.

Aj keď nie všetky obrázky vyzerajú momentálne krásne, v niektorých sa zobrazia aj nepríjemné emócie, ale je to spôsob, ako si zaručene vyčistíme hlavu.

Veľa krát sa stane, že dospelí, sa po čase znovu začnú kreatívne prejavovať, chcú napredovať v tvorbe ďalej a začnú sa venovať maľovaniu serióznejšie, pomaly prejdú zo žehličky na iné tepelné nástroje, štetce, špachtle a iné výtvarné techniky. Na niektorých takéto odblokovanie zapôsobí tak, že sa stávajú spontánnejší, začnú sa menej zajakávať, stavajú sa tvorivejšími. Pozitívne prejavy sa niekedy ukážu v priebehu pár dní, niekedy sa však pri hlbších blokoch, prejavia po dlhšom čase.

Pozitívna skúsenosť s enkaustikou je aj pri deťoch. Vyvoláva až neuveriteľné ukľudnenie, nadšenie počas tvorby, niekedy až nenásytnosť v kombinovaní farieb. A keďže pri enkaustike deti nemusia čakať že niečo musí zaschnúť, majú okamžitý výsledok, sú spokojnejšie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na začiatok môžete maľovať aj starou žehličkou bez naparovacieho systému, pozrite sa ako na to:

https://youtu.be/MmEWpy2V2TY

Môžete si pozrieť galériu a referencie aké šťastné úsmevy vyvolávajú enkaustické obrázky na tvárach mojich klientov :-)

Ak však neradi maľujete doma sami a chcete získať priamu skúsenosť s touto technikou, pozývam Vás na niektorý z mojich kurzov, alebo využite možnosť individuálnych lekcií, kde vám rada odovzdám všetko, čo sama viem.

Prečítajte si viac o enkaustike a viac o kurzoch, alebo pozrite si fotky z kurzov :-)

Krásny dníček

Lektorka Lenka  :-)

Zdroje:

http://www.enkaustika.sk/index.php/spravy-en/304-enkaustika-ako-arteterapia-i

http://www.enkaustika.sk/index.php/spravy-en/308-enkaustika-jako-zpusob-arteterapie

http://www.jakubeczova.sk/produkty-sluzby/terapie/terapia-malovanim

http://www.centrum-mandala.cz/blog/enkaustika-malovani-horkym-voskem