Enkaustika ako arteterapia

Enkaustika je veľmi účinná aj ako arteterapeutická technika. Mnohí arteterapeuti používajú enkaustiku ako úvodnú techniku pri prvom stretnutí s klientom….

Enkaustika je predovšetkým skvelé relaxovanie s farbami.

Už v staroveku sa roztavený vosk nanášal na pripravený drevený podklad.

Dnes sa používajú včelie vosky, alebo zafarbené vosky pomocou práškového pigmentu. Vosk sa nanáša na enkaustický papier, drevo, plátno, a iné podklady.

Nástrojom je hlavne enkaustická žehlička a enkaustické pero s meniteľnými nástavcami. Iným spôsobom je predhrievanie vosku v miskách, alebo priamo na vyhrievanej kovovej doske, tavenie vosku teplovzdušnou pištoľou a iné.

V tomto videu si ukážeme rozdelenie podkladov, enkaustické vosky a čo potrebujeme keď chceme začať 🙂

https://youtu.be/Z8Vtb7NMCuU

Enkaustika: ukážka voskov k maľbe: https://youtu.be/0tBPyHSUVWI

Čarokrásne maľovanie farebným voskom vytvára krásne efekty, kde sa  farby vzájomne premiešajú a tým, že robíme rôzne pohyby žehličkou, dosiahneme zvláštnych farebných aj plastických efektov. Touto technikou sa dá tvoriť nielen abstraktné obrázky, ale aj celé krajiny, kvety, ornamenty a kompozície. Na tomto spôsobe maľovania je parádne to, že nemusíte mať žiadne zvláštne výtvarné nadanie, stačí trochu citu pre farby a môžete tvoriť.

Vytvorený obraz je stály a relatívne odolný.

Toto krásne tvorivé maľovanie horúcim voskom s nádhernými farbami prináša veľa prekvapenia a radosti. Umožňuje otvorenie a objavenie skrytých schopností, kreatívnu sebarealizáciu a tiež spontánne vyjadrenie vnútorných pocitov.

Jednoduchosť a zároveň intenzita farieb a ich prelínanie ma doslova fascinovali.

Táto príjemná, hravá, kreatívna technika vytvára kúzelné abstrakty, ktoré zvládne aj začiatočník.

Umožňuje uvoľnenie prípadných mentálnych blokov a čo je veľmi priaznivé, že nie sú nutné predchádzajúce umelecké znalosti ani praktické zručnosti.

Enkaustika v arteterapii

Keď dospelý ktorý tvrdí, že nevie kresliť alebo maľovať a chytí do ruky ceruzku či štetec, niekedy naozaj nič nevytvorí, lebo jeho mozog si to spojí s udalosťou v minulosti kedy sa mu stala bolestná vec, napr. v škole: ceruzka = výsmech.

Vďaka jedinečným tepelným nástrojom, sa enkaustike darí odstrániť bloky, a tak umožniť mnohým ľuďom znovu spoznať svoju kreatívnu stránku.

Na prvý kontak s enkaustikou sa zvyčajne ako tepelný nástroj používa žehlička. Práve tento atypický tvar tepelného nástroja zaručí, že mozog si neutvorí žiadne spojenie s udalosťou v minulosti, a nevie na to reagovať.

Takto si „oklamaný“ mozog nevytvorí blok, a jeden zistí že je kreatívny, že sa vie vyjadrovať skrz tvorivú činnosť. Je to parádne, keď zistíte, že žehlička nie je len na ,,žehlenie prádla“ 🙂

Reakcie pri prvých ťahoch zväčša sú: „jéééj“ to je krásne“, „och tie prekrásne farby“, „aj ja to chcem vyskúšať…“ a mnohé iné.

Hlavné rysy maľby a voľbu farieb môžete ovplyvniť, ale niečo sa deje akoby mimochodom – premiešanie farieb, priestorové efekty. Často sa obraz vynorí sám a v zhluku farieb môžete zahliadnuť postavy, krajiny zvieratá a následne ich jemne domaľovať. To už záleží na vašej fantázii.

Živé farby, a proces tvorby stuhnutia a znovu ohrievania farieb, vplývajú na vnútorný stav človeka a začína sa uzdravujúci proces.

Maľba vedie k intenzívnemu prežívaniu prítomného okamihu, pre niekoho to môže byť až meditačné pohrúženie.

Enkaustika rozvíja tvorivosť, fantáziu, kreativitu a cit pre farby. Už zvládnutím základnej techniky môžete vytvárať kúzelné obrázky plné fantázie, hrať sa s farbami, priestorom, vyjadrovať svoje pocity.

Vždy, keď maľujeme, ponoríme sa do akéhosi „bezčasu“ a vynoríme sa až po ukončení obrázku, možno by sa to dalo aj trochu prirovnať k automatickej kresbe. V každom prípade sa po maľovaní cítime oddýchnutý, spokojný.

Aj keď nie všetky obrázky vyzerajú momentálne krásne, v niektorých sa zobrazia aj nepríjemné emócie, ale je to spôsob, ako si zaručene vyčistíme hlavu.

Veľa krát sa stane, že dospelí, sa po čase znovu začnú kreatívne prejavovať, chcú napredovať v tvorbe ďalej a začnú sa venovať maľovaniu serióznejšie, pomaly prejdú zo žehličky na iné tepelné nástroje, štetce, špachtle a iné výtvarné techniky. Na niektorých takéto odblokovanie zapôsobí tak, že sa stávajú spontánnejší, začnú sa menej zajakávať, stavajú sa tvorivejšími. Pozitívne prejavy sa niekedy ukážu v priebehu pár dní, niekedy sa však pri hlbších blokoch, prejavia po dlhšom čase.

Pozitívna skúsenosť s enkaustikou je aj pri deťoch. Vyvoláva až neuveriteľné ukľudnenie, nadšenie počas tvorby, niekedy až nenásytnosť v kombinovaní farieb. A keďže pri enkaustike deti nemusia čakať že niečo musí zaschnúť, majú okamžitý výsledok, sú spokojnejšie.

Na začiatok môžete maľovať aj starou žehličkou bez naparovacieho systému, pozrite sa ako na to:

https://youtu.be/MmEWpy2V2TY

Môžete si pozrieť galériu a referencie aké šťastné úsmevy vyvolávajú enkaustické obrázky na tvárach mojich klientov 🙂

Ak však neradi maľujete doma sami a chcete získať priamu skúsenosť s touto technikou, pozývam Vás na niektorý z mojich kurzov, alebo využite možnosť individuálnych lekcií, kde vám rada odovzdám všetko, čo sama viem.

Prečítajte si viac o enkaustike a viac o kurzoch, alebo pozrite si fotky z kurzov 🙂

Krásny dníček

Lektorka Lenka  🙂

Zdroje:

http://www.enkaustika.sk/index.php/spravy-en/304-enkaustika-ako-arteterapia-i

http://www.enkaustika.sk/index.php/spravy-en/308-enkaustika-jako-zpusob-arteterapie

http://www.jakubeczova.sk/produkty-sluzby/terapie/terapia-malovanim

http://www.centrum-mandala.cz/blog/enkaustika-malovani-horkym-voskem

Pridaj komentár