Bylinky a koreninky blahodárne pôsobiace na čakry

Bylinky a koreninky majú silné blahodárne vlastnosti ktoré harmonizujú čakry.

Bylinky a vzácne korenie poznali a používali už starovekí Číňania, Egypťania, Gréci a Rimania.

Ľudia o nich vedeli už v období viac ako 2500 p. n. l. Tieto vlastnosti sa priebežne zapisovali a odborníci poukazovali na ich schopnosť prepojiť ľudí s prírodou.

Védy sú texty zo starovekej Indie a každý z nich dokumentuje silu rastlín, ktoré dokážu harmonizovať 7 čakier ľudského tela.

Vibračná frekvencia rastlín ladí s naším telom aj dušou, čo vyvažuje, lieči aj energizuje čakry pomocou stimulácie imunitného systému, eliminovaním toxínov v krvi, zlepšovaním krvného obehu a regulovaním prietoku kyslíka.

Cakry vibracie

Slovo Čakra pochádza zo sanskrtu a znamená kruh alebo koleso. znamená tiež Slnko, které v Hinduizme symbolizuje boha Višnu, nazývaného tiež „ten kto je aktívny“.

Čakry sú energetické centrá na tele, které slúžia ako prijímacie stanice, transformátory a rozdelovače energie /prány/ rôzných frekvencí. A tiež energiu vyzarujú do okolia. Niektoré staré /indické, tibetské a dalšie/ texty uvádzajú, že na ľudskom tele je až 88 000 čakier, pričom 7 je hlavných (vraj slovania majú 9), asi 40 vedľajších a ostatné sú menšieho významu.

7 chakras

Jednotlivé čakry se otáčají buď doľava alebo doprava. Keď sa zmení smer otáčania, energia prúdii z čaker von.
Pozoruhodné je, že čakry, které sa u muža otáčejú doprava /ve smere hodinových ručičiek/, sa u ženy točia doľava a naopak.
Smer otáčania sa tiež mení od čakry k čakre.
Prvá – základná čakra muža sa otáča doprava /ženy doľava/, druhá čakra muža doľava /ženy doprava/, a tak dalej.
Pravotočivosť a ľavotočivost čakier sa striedajú a tvarují muža a ženu rozdielnym spôsobom, čo vedie k doplňovániu energie v každej životnej oblasti a k vyváženi jin a jang.

Niekdy môžu byť niektoré, výnimočne všetky, čakry blokované, čo spôsobuje, že životná energia nemôže voľně prúdit, u blokovaných čakier je ich frekvencia vibrácíí nízka a niekedy až nepoznateĺná.

Tieto blokácie môžu byť najčastajšie spôsobené strachom, sklamaním, napetím, šokom …

Tieto blokády ide uvoľniť a čakry harmonizovať napríklad tým, že čakry vystavíme vibráciám energie takých frekvencií, na ktorých harmonicky fungujúca čakra bez akýchkoľvek blokád kmitá úplne prirozene – takovéto frekvencie vibrácií sa nacházejú u liečivých kameňov – minerálov, prírodných esenciálnych éterických olejov, čistých žiarivých farieb, tónov, v energii REIKI, chi-kung, koreninami a bylinkami…

Bylinky a koreninky blahodárne pôsobiace na čakry

Prvá čakra – koreňová
Nachádza sa v spodnej časti chrbtice pri kostrči. Spája nás so zemou. Je to miesto, kde získavame dôležité živiny a uvoľňujeme toxíny. Koreňová čakra je spojením s fyzickým svetom a udržiava nás v prítomnosti.

Nevyvážená koreňová čakra spôsobuje problémy s nohami, chodidlami, konečníkom, kostrčou, imunitným systémom, vyvoláva depresie a autoimunitné problémy.

Odborníci tvrdia, že čaj z koreňa púpavy pomáha pri liečení depresií, žlčníka a vysokého krvného tlaku.
Koreňová zelenina ako mrkva, zemiaky, paštrnák, reďkovka, cibuľa a cesnak upokojujú koreňovú čakru.

Druhá čakra – sakrálna
Nachádza sa pod pupkom – medzi vaječníkmi u žien a blízko prostaty u mužov. Spája sa s kreativitou, tvorbou a sexualitou.

Blokovaná sakrálna čakra sa prejavuje poruchami príjmu potravy, problémami s močovým ústrojenstvom, poruchami reprodukčného systému, príležitostnými bolesťami hlavy, horúčkou a citovou nevyváženosťou.

Nechtík je nenáročná bylinka, ktorá podporí vašu kreativitu vo všetkých aspektoch vášho života. Na sakrálnu čakru veľmi priaznivo pôsobí aj gardénia, prezývaná tiež „bylina šťastia“. V éterických olejoch nachádzajú jej korene rozmanité využitie a jej kvety upokojujú zmysly.

Santalové drevo lieči mnohé infekcie, pretože stimuluje tvorbu buniek a ich rast. Naneste si pred sprchovaním na telo olej zo santalového dreva, alebo ho použite ako vonný olej v domácnosti.

Môžete použiť aj koriander, fenikel, sladké drievko, škoricu, vanilku, karob, sladkú papriku, sezamové či rascové semienka.

Tretia čakra – solar plexus
Táto čakra je sídlom emócií a pozitívnej sebakontroly. Ak je tretia čakra zablokovaná, cítime sa bezcenní a naše sebavedomie je dosť nízke. Depresia a úzkosť nie sú jediné problémy – môžu sa vyskytnúť aj problémy so zažívaním, vredmi, cukrovkou, pečeňou a obličkami, anorexia, bulímia, rakovina čriev a podobne.

Na odblokovanie prúdenia energie v tretej čakre použite levanduľový, bergamotový a rozmarínový olej. Bergamot stimuluje tráviaci systém, a tým znižuje napätie v črevách. V stredomorskej oblasti používajú ľudia rozmarín ako základnú liečivú rastlinu pre zdravie žalúdka a čriev. Jeho lístky sa pridávajú do rôznych pokrmov a rozmarínový olej je veľmi obľúbený v kuchyni. Ibiš lekársky tiež uvoľňuje túto čakru a zmierňuje našu snahu prevziať kontrolu nad životom.

Na vyváženie tretej čakry používajte aníz, zeler, škoricu, konvalinku, zázvor, mätu, medovku, kurkumu, rascu a fenikel.

Štvrtá čakra – srdcová
Štvrtá čakra je centrom lásky, súcitu a odpustenia. Keď je srdcová čakra blokovaná, nedokážeme milovať seba ani druhých. Po fyzickej stránke ľudia zvyčajne trpia zlým obehom, na emocionálnej úrovni nám chýba empatia a na duchovnej úrovni oddanosť.

Štvrtá čakra je centrom záležitostí týkajúcich sa lásky, žiaľu, nenávisti, hnevu, žiarlivosti, strachu zo zrady, osamelosti a schopnosti vyliečiť seba i ostatných.

Bobule hlohu pridané do čaju alebo do tinktúry zvyšujú dôveru v život a povzbudzujú nás nasledovať naše srdce a cítiť sa pritom bezpečne. Po fyzickej stránke posilňujú naše srdce a krvné cievy.

Ak chcete posilniť zdravie vášho srdca, používajte kajenské korenie, jazmín, levanduľu, majorán, ružu, bazalku, šalviu, tymian, koriander a petržlen.

Piata čakra – krčná
Krčná čakra kontroluje naše sebavyjadrenie a komunikáciu. Jej zablokovanie vedie k problémom so štítnou žľazou a laryngitíde na fyzickej úrovni a na emocionálnej úrovni spôsobuje závislosť. Na mentálnej úrovni sa prejavuje nejasnosťou myšlienok a na duchovnej úrovni neistotou. Je zodpovedná za nervozitu, strach a pocity úzkosti.

Kvety červenej ďateliny uľahčujú voľný tok komunikácie a sebavyjadrenia. Vedci z Medical Centre z Marylandskej univerzity uskutočnili výskum, ktorého výsledky preukázali, že citrónový olej, levanduľový olej dokáže liečiť mnohé ochorenia, vrátane porúch štítnej žľazy. Eukalyptový olej má vynikajúce odľahčujúce vlastnosti. Krčnú čakru upokojíte podbeľom, mätou piepornou, šalviou, soľou a citrónovou trávou.

Šiesta čakra – Tretie oko (čelová)
„Tretie oko“ sa spája s epifýzou a intuíciou. Ak je táto čakra zablokovaná, chýba nám predstavivosť a intuícia, čo vedie k slabej schopnosti robiť rozhodnutia a k sebaklamu. Po fyzickej stránke nás zaťažujú problémy s ušami a očami, bolesťami hlavy, migrénami, nespavosťou a nočnými morami.

Na otvorenie šiestej čakry používajte mätu, jazmín a očianku. Očianka napomáha vnímať jasnú a tmavú stránku ako súčasť celku a často sa využíva pri liečení problémov s očami.

Mäta lieči depresie, migrény a stratu pamäti. Posilňuje spojenie medzi telom a duchom. Energizujte a vyliečte svoju nerovnováhu jalovcom, palinou, makom, rozmarínom, levanduľou a makovými semienkami.

Siedma čakra – korunná
Spája nás s kozmickou energiou vysokého duchovna. Siedma čakra sa spája s našou múdrosťou, osvietením a trascendenciou. Ak je zatvorená, nie sme duchovne prepojení. Po fyzickej stránke vedie zablokovaná čakra k depresii, poruchám nervového systému, migrénam, amnézii, poruchám pozornosti, dyslexii a ďalším vážnym stavom a duševným ochoreniam.

Na otvorenie siedmej čakry použite levanduľový kvet a lotos. Levanduľa nás približuje k božskej múdrosti. Často sa používa na posilnenie meditácie. Číňania a Japonci pridávajú do pokrmov lotosové listy, pričom každá časť lotosu prináša iné výhody.

Viac o vhodných prírodných esenciálnych olejoch sa informujte: lenkaslnieckova@gmail.com

prečítajte si:

cakry 3

tabulka_cakry

 

9 čakier

 Prehľad vlastností čakier

• 1. čakra – kořenová, základná -MULADHARA – medzi konečníkom a genitáliami
Farba – červená – vitalita
Tattva element – prthivi /zem/ – matka, sila, výživa, istota, ochrana
Mantra – LAM
Lotos – štyri okvetní lístky, štyri svetové strany
Symboly – šedý šivalingam – nevedomie, had – kundalini-šakti, energia, trojuholník postavený na špici – tvorenie, prebudenie
Planéta – Mars
Drahokam – onyx, achát
Kov – olovo
Chemický prvok – vápnik
Zmyslový orgán – nos, orgán čuchu/princip Ašvini
Chuť – trpká, horká
Prejav – stiahnutie, zmrštenie
Časť tela – kosti
Orgán – konečník/princíp zmaru
Sekrét – moč
Žľaza – zárodočná žľaza
Plexus – sakrálny
• 2. čakra – sexuálna, sakrálna – SVADHISTANA – v hornej časti krížov, na úrovni podbruška
Farba – oranžová – aktivita, energia, radosť, nádej
Tattva element – apás /voda/ – mäkká, poddajná
Mantra – VAM
Lotos – šesť okvetných lístkov – symbolizujú šesť prekážok na ceste rozvoja: hnev, nenávisť, chamtivosť, závisť, krutosť, lenivosť
Symboly – polmesiac: cit, príliv a odliv, ženský cyklus
Planéta – Merkur
Drahokam – beryl
Kov – zinok
Chemický prvok – sodík
Zmyslový orgán – jazyk/princíp Varuny, čidlo chuti
Chuť – slaná
Prejav – pohyb
Časť tela – mäso
Orgán – pohlavné orgány/princíp Pradžápatiho, plodenie, rozmnožovánie
Sekrét – hormóny
Žľaza – nadobličky
Plexus – hypogastricus /nervová sieť v podbrušku/
• 3. čakra – solárna, pupočná – MANIPURA – dva prsty nad pupkom
Farba – žltá, oranžová – oheň, energia
Tattva element – tédžas /oheň/ – spaľovánie potravy, oheň trávenia, prečišťovanie
Mantra – RAM
Lotos – desať okvetných lístkov – symbol desať prán
Symboly – trojuholník, postavený na špičke – prebudenie, rozvoj
Planéta – Slnko
Drahokam – rubín, tigrie oko
Kov – železo
Chemický prvok – síra
Zmyslový orgán – oči, princíp Slnka – Súrja, videnie, vizualizácia
Chuť – ostrá
Prejav – spaľovanie, horenie
Časť tela – nohy/princíp Upéndry /chôdza, pohyb/
Orgán – nervy
Sekrét – krv
Žľaza – pankreas /slinivka brušná/
Plexus – solárny
• 4. čakra – srdečná – ANAHATA – uprostred hrude
Farba – ružová a zelená – vyzarovanie ohňa z manipúra-čakry
Tattva element – váju /vzduch/ – pohyb, energia, dotyk, cit
Mantra – JAM
Lotos – dvanásť okvetných lístkov  – dvanásť vlastností srdca: radosť, mier, dobro, trpezlivosť, harmónia, priezračnosť, súcit, čistota, porozumenie, schopnosť odpúšťať, blaženosť
Symboly – nov – premenlivosť, cesta k dokonalosti
Planéta – Venuša
Drahokam – zafír, zelený aventurín
Kov – meď
Chemický prvok – draslík
Zmyslový orgán – koža/princíp Váju, hmat
Chuť – trpká
Prejav – rozpínanie
Časť tela – ruky/princíp Indry, dávať a prijímať
Orgán – koža
Sekrét – pot
Žľaza – thymus
Plexus – plexus kardialis
• 5. čakra – krčná – VIŠUDDHI – medzi krčnou jamkou a ohryzkom
Farba – nebesky modrá – čistota, voľnosť, šírka, nekonečnosť,
Tattva element – akáša – priestor
Mantra – HAM
Lotos – šestnásť okvetných lístkov – šestnásť samohlások sanskrku
Symboly – mesiac – myseľ, pocity, spojené s bindu – čakrou
Planéta – Jupiter
Drahokam – krišťál, modrý akvamarín
Kov – ortuť
Chemický prvok – kremík
Zmyslový orgán – uši/ústrojenstvo rovnováhy, sluch
Chuť – kyslá
Prejav – prečištenie, rozpustenie
Časť tela – vlasy, chlpy
Orgán – ústa/princíp Agni, reč
Sekrét – slina
Žľaza – štítna žľaza
Plexus – karotis
• 6. čakra – čelová, tretie oko – prst nad koreňom nosa, v strede medzi obočím
Farba – modrofialová – šírka, nekonečnosť
Tattva element – anapuda-tattva – guru-tattva
Mantra – ÓM
Lotos – dva okvetné lístky – symbol Šivy a Šakti
Symboly – dymové sfarbenie šivalingam – nie celkom prečištené vedomie
Planéta – Saturn
Drahokam – opál, Lapis Lazuli
Kov – striebro
Chemický prvok – chlór
Zmyslový orgán – „tretie oko“ – múdrosť, intuícia
Chuť – sladká
Prejav – prázdnota
Orgán – intelekt
Žľaza – hypofýza
Plexus – medulla oblongata /prodloužená mícha/
• 7čakra – korunná – SAHASRÁRA – temeno hlavy, tesne nad hlavou
Farba – bielá – jas, čistota, priezračná ako diamant – čisté božské vedomie
Tattva element – ádi-tattva – átmá
Mantra – AUM
Lotos – tisíc okvetných lístkov – symbol nekonečna
Symboly – biely šivalingam – čisté vedomie
Planéta – hviezda Slnka
Drahokam – diamant, Ametyst
Kov – zlato
Chemický prvok – flór
Žľaza – epifýza
Plexus – mozok

Čakry a vhodné podporujúce kamene

čakry kamene

Čakry a príslušné body na chodidle

cakry na nohe

 

HARMONIZÁCIA ČAKIER – meditácie s frekvenciou alfa 

432 Hz Aura Cleansing – Balance All Chakras, Open All Chakras | Chakra Healing 

How To Open Your 7 Chakras

Zdroj: https://www.badatel.net/liecba-7-cakier-pomocou-byliniek/
http://www.nakridlechandelu.cz/cakry-0/

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>

Pridaj komentár