Môj príbeh

O mne

Dnes žijem šťastný, zdravý a tvorivý život podľa svojich predstáv. Moja výživa je fantasticky chutná, veľmi hodnotná a oku lahodná. Najem sa do sýta a som bez bolestí. Prevzala som zodpovednosť za svoje zdravie. Nemusím užívať žiadne lieky s nežiadúcimi účinkami. Tvorím, vylaďujem sa farbami a som v harmónii. Jednoducho žijem život chutne, voňavo a s radosťou.

Ale niekedy to bolo úplne inak

Od 14 rokov študujem zdravotníctvo. Stredná škola, nadstavba, vysoká škola, ďalšie kurzy, semináre, sympóziá. Pracovala som ako veľmi milá usmiata zdravotná sestrička.


Však poznáte prácu sestier, nie je kedy sa čas napiť, ísť na wc, najesť. Všetko som robila v rýchlosti, lebo stále čakali na moju pomoc pacienti.

Edukovala som ich k zdravému životnému štýlu, vyrábala pre nich edukačné letáčiky. No aj tak som sa veľmi často stretla s odpoveďou, že oni nemajú čas si niečo čo by im prospelo variť (napr.znížilo cholesterol) a že si radšej vyberú tabletku. A keď sa im z jednej tabletky vyšplhalo kvôli nežiadúcim účinkám na 2, 3 a viac tabletiek, smiala som sa že už ich majú namiesto jedla ako cukríky.
No v tom som si uvedomila je to smiešne???
Rozmýšľala som aký má zdravie zmysel.

Obdobie temna

A navyše Ja sama som začala mať zdravotné problémy.

Mala som ťažkosti s trávením. Bolelo ma po najedení brucho, často som trpela zápchou. V televízii išla reklama na probiotické jogurty na zlepšenie trávenia. Jedla som jeden, dva, niekedy aj tri denne. Nepomáhalo. Navyše sa pridružil kašeľ. Niekedy som bola tak zahlienená že som sa nevedela dokašľať. Už ma posielali na alergológiu a pľúcne či nemám alergiu alebo astmu.

Všetko sa vyvŕbilo po Vianociach. Keď som bola na divadelnom predstavení a z tadiaľ ma odviezli priamo do nemocnice. Nevedela som zatieskať ani som nevidela na pravé oko. Nič som si z predstavenia nepamätala. Záver drobná transitórna ischemická mozgová príhoda v 28 rokoch.

Bod zlomu

To bolo pre mňa veľké uvedomenie. Dala som výpoveď v práci, pretože najprv musím pomôcť sebe, aby som mohla pomáhať iným. Vedela som, že budem hľadať alternatívne postupy a iné ako liekové liečby.

Náhoda, ma  zaviedla na seminár uznávanej austrálskej liečiteľky Inny Segal do Bratislavy a to bol začiatok celej prebiehajúcej zmeny.

Bola to terapia farbami.inna

Keď som prišla zo seminára Inny Segal, tak sa mi udiala veľmi zvláštna náhoda a keď som si zapla počítač, objavila sa mi stránka o farbách, stránka s prekrásnou maľbou a Ja som si vtedy povedala, áno toto chcem.

Maľba horúcim voskom si ma svojimi farbami magicky podmalila na prvý pohľad.

Ako 12 ročná som vyhrala cenu v kreslenom humore o Bomburovu šabľu v Brezne, takže slovo maľovanie mi bolo trošku známe. Potom som sa vydala cestou zdravotnej sestričky a až teraz som si na maľbu znova rozpamätala.

Umenie je tiež istý druh liečby a terapia farbami bola pravdepodobne prvým druhom terapie, ktorú ľudstvo používalo. Vedeli aký vplyv, silu a moc majú farby na človeka.

Viac si prečítate v mojom e-book Tajomstvo farieb. Je to Kľúčový sprievodca na rozuzlenie tajnej reči farieb.  Poznanie týchto 10 farieb vám môže zmeniť život.  Zistite, že vo farbách je krajší svet.

Keďže som predtým neštudovala na umeleckej škole, tak som nemala presvedčenia o tom, čo sa môže a čo nie. Preto spájam rôzne techniky a kombinujem ich. Neustále študujem buď formou kurzov, alebo samovzdelávaním a získavam unikátne skúsenosti.

Absolvovala som kurz Servítkovej techniky, Kurz kreslenia pravou hemisférou metódou Betty Edwards, Lektorské školenia v Enkaustike, internetové kurzy, Kurz olejomaľby technikou dry brush, Bob Ross, ZUŠ hodiny keramiky a hodiny výtvarnej výchovy (v roku 2024 mám Absolventské skúšky 9. ročného štúdia), súkromné hodiny u uznávaných maliarov ako Alexandr Pavlov, a lektorov…

phoca_thumb_l_13050005   Lektorské školenie Enkaustiky   Lektorské stretnutia Enkaustiky

Naučené aplikujem v praxi a ihneď vidím ako to funguje.

V svojej tvorbe používam Enkaustiku maľbu horúcim voskom, maľbu studeným voskom, maľbu voskovo-olejovými pigmentovými tyčinkami, maľbu ohňom, maľbu horúcim vzduchom.

Enkaustiku kombinujem aj  s hlinou, servítkovou technikou, powertexom. Pracujem tiež s akrylom, práškovými, anilínovými, olejovými farbami či tušom.

Čerpám veľa námetov z prírody a používam prírodné materiály.

Fantastické je, že nikto iný na celom svete nikdy nenamaľuje taký istý obraz, ako ho Ja vytvorím Enkaustikou, či kombinovanou technikou.
Je to originálna, jedinečná a prekrásna práca, do ktorej prechádza energia umelca a vy ju môžete z umeleckých diel cítiť.
Je to exkluzivita diela v ktorom cítiť fantastický svet plný nekonečných možností.
Magicky vás vtiahne do Sveta farieb, kde vás obohatí, harmonizuje zdravie, či vyladí prostredie.

IMAG03291   Vesmir   Lenicka a Misko objatie   Sila zivota 1   IMAG1426_1

Najnovšie som sa začala venovať aj Ebru – tradičnej tureckej maľbe na vodnej hladine a vymyslela som novú umeleckú techniku ENBRU – prepojenie Enkaustiky s Ebru

Ebru 6

Ebru 6

ENBRU

Môj príbeh pokračuje

Viac ako 20 rokov prepájam zdravie a umenie, alternatívne prístupy k zdraviu,  arteterapiu, psychológiu farieb, enkaustiku, krásu a estetiku.

Maľba horúcim voskom si ma svojimi farbami magicky podmanila na prvý pohľad.

Už o 2 týždne na to, ako som začala maľovať, som mala svoju prvú výstavu v Synagóge v Brezne (2012) spolu s mnohými známymi umelcami z Brezna a okolia.

Bol to skvelý pocit keď som zistila, že ľuďom sa moje obrazy páčia, cítia ako na nich vplýva energia farieb a pôsobí im to radosť. 

To ma podnietilo robiť veľké diela.
Preskočila som z malých slovníčkových formátov A6 rovno na formát A1. A dokonca som vytvorila aj veľkú 3D Sochu pri ktorej ste si mohli priať prianie a dlho bola vystavená na Okresnom úrade v Brezne.

Moja radosť však trvala krátko.

Bolestivý ZLOM

Pár dní na to prišiel veľmi bolestivý ZLOM v mojom živote. Lyžovačka.

Viacnásobne komplikovane zlomená pravá ruka a ťažko poškodený nerv.
Bolo to veľmi komplikované obdobie v mojom živote lebo zrazu som pravou rukou nehýbala.
A dlhé obdobie som s pravou rukou hýbala veľmi obmedzene.
Karta sa obrátila. Teraz som bola odkázaná na pomoc Ja.
Od maľovania ma to však neodradilo, začala som maľovať ľavou rukou. Vznikali nádherné diela, pretože som viac zapájala kreatívnu pravú mozgovú hemisféru.

Môj priateľ  Vladko Širgel chodil ponad moje obrazy virguľou, ktorá sa veľmi rýchlo točila a hovorí, že moje obrazy majú obrovskú energiu a sú veľmi liečivé. ,, Je to sila, v tom obraze.“

Sila farieb je známa už z dôb Egypta kde liečili farbami. Zelená posilňuje pečeň, žlčník. Červená posilňuje srdce, tenké črevo, perikard a trojitý ohrievač. Žltá a Oranžová posilňuje slezinu a žalúdok. Biela, zlatá, strieborná, kovová posilňujú pľúca a hrubé črevo. Modrá, Čierna, Tmavá farba posilňujú obličky a močový mechúr… Každá farba vplýva na úrovni zdravia viacerými spôsobmi.

Na svoje maľby okrem papierového podkladu používam aj plátno, drevo, sklo, textil, 100% hodváb, a maľovala som aj dvere, steny a všetko čo sa mi zdalo v byť vhodné na kreatívne tvorenie a prejavenie 🙂
V roku 2014 som sa stala expertkou a odborníčkou na Enkaustiku – Lektorkou enkaustiky

P1130794

Súčasne som začala študovať metódy ako sa udržiavať v zdraví. Nie sú to diéty ktoré na vás skáču po otvorení každého časopisu, ale skutočné zdravie. Do môjho študijného okruhu pribudli fytoterapia, aromaterapia, celostná výživa človeka, porozumenie mysle.

Spoznala som sa s mnohými múdrymi a váženými ľuďmi. Začala som sa pozerať na svet úplne inak. To čo myslíme to sme. To čo prijímame do seba (jedlo, pitie, dýchanie) to nás tvorí. Z toho sa tvorí každá naša bunka.

Ale najväčšia lekcia bola pre mňa výživa. Spoznala som veľmi milého a múdreho človeka v úctihodnom veku, Prof. Ing. Dušan Zachar, DrSc v svojich 90 rokoch prednášal ako sa úpravou stravy sám vyliečil z osteoporózy a bolo to aj viditeľne dokázané na Denzitometrii ako mu zhustli kosti a dokonca podrástol.

To bol pre mňa ako zdravotníčku zaujímavá situácia a začala som sa pozerať na zdravotný stav človeka úplne inak. Prihlásila som sa na jeho prednášky a zistila som, že keď dnes začneme pôsobiť na výživu o týždeň, o mesiac, o rok sa budú naše bunky úplne inak správať. Že sa treba o svoje zdravie aktívne starať a dbať na prevenciu.

Tiež som začala vnímať že v našom tele prúdi energia a keď je zastavená, treba to spriechodniť a urobila som si kurzy Kranio-sakrálnej terapie (jemná, neinvazívna dotyková terapia, ktorá prináša zlepšenie fyzického a psychického stavu a povzbudzuje samoozdravné mechanizmy tela).

Naplno som začala skúmať potenciál výživných potravín. Jeden výborný transformačný mentor Jiří V. Čmolík mi dal v jednom online programe výzvu: Na mesiac prestaň jesť mäso. Vtedy to bolo pre mňa nepredstaviteľné. Moje najobľúbenejšie jedlo bolo mäso s mäsom. Ale už som sa cítila tak zle a vedela som že mám v neporiadku trávenie, že som výzvu prijala. Dokonca som si naordinovala očistu. Prvých 10 dní som nejedla vôbec. Pila som iba vodu s citŕonovou šťavou, javorovým sirupom a kajanským korením.

Musím povedať, že na moje prekvapenie som sa cítila výborne. Keď bol asi 4 deň očisty tak som išla kamarátovi na oslavu 40 narodenín. Stoly sa prehýbali syrmi, šunkami, prošútom a ja som odolala. Povedala som si, že tú očistu pre moje telo spravím a dala som to.

Tiež som k výzve dostala ďalšiu výzvu: keď vynecháš mäso, zaraď do jedálnička niečo zdravé čo si ešte nejedla. A tak som nakupovala potraviny v zdravých výživách o ktorých som nemala vtedy ani páru ako sa pripravujú a ako chutia. (Cícer, pohánka, pšeno, quinoa, červená šošovica, jačmeň, žito…) Musela som sa ich naučiť variť a chutne pripraviť.

Zistila som, že sa po mesiaci premeny potravín sa cítim omnoho lepšie. A prišlo mi, že už nikdy nemám jesť mäso.

Následne prišla ďalšia výzva: Vynechaj na mesiac mliečne výrobky. Tak som teraz vynechala už aj jorurty, syry, tvaroh, bryndzu.

Prišlo niečo čo ma veľmi prekvapilo. Upravilo sa mi trávenie, prestalo ma bolieť brucho, odstránila sa zápcha a prestala som mať kašeľ a zahlienenie. Prestala ma bolievať hlava.

Keď prišla výzva vynechať sladkosti, to mi už nerobilo žiadny problém, lebo môjmu upravenému tráveniu to už aj tak nechutilo. A keď prišla chuť tak som si urobila zdravé a chutné sladkosti bez cukru, ktoré môžem zjesť bez výčitiek. (Ak by ste chceli receptíky, napíšte mi email: lenkaslnieckova@gmail.com)

Zaujalo ma ako pôsobia potraviny na organizmus a začala som to skúmať hlbšie. Kúsok Ajurvéda, ale úplne ma uchvátila Čínska medicína, kde popisujú ktorá potravina ako pôsobí na ktorý orgán. Čo je s čím prepojené. Ako prúdi energia v tele a ako ju potraviny podporujú či oslabujú. Ako chute a termika ovplyvňujú moc či nemoc organizmu človeka.

Je to veda. Ale objavná, krásna a veľmi chutná.

Preštudovala som mnohé knihy, absolvovala som mnohé kurzy a školenia a aj som sa prihlásila do školy Čínskej medicíny.

Mám Dar, že vám dokážem mnohoročné skúsenosti jednoducho pretaviť do praktických zručností. Nové obohacujúce poznatky o potravinách ktoré prijímate, ako ich správne pripraviť a s čím ich najvhodnejšie kombinovať vám dodajú nový vietor do plachiet pri plavbe zdravia životom.

Rozhodla som sa svoje skúsenosti zdieľať s vami, keď rovnako ako ja pred mnohými rokmi riešite problémy choroby a hľadáte spôsob ako sa udržať v zdraví, harmónie , vitalite.

Dnes učím svojich klientov ako si správne vybrať vhodné potraviny individuálne na mieru. Ako si ich pripraviť aby ich výživová hodnota bola čo najvyššia. S čím je vhodné kombinovať a naopak čomu je dobré sa vyhnúť aby sa nezaťažilo trávenie.

Nemusíte tápať a čítať množstvo kníh ako ja, nemusíte študovať dve školy naraz ako ja, nemusíte chodiť na kurzy do zahraničia. Ušetríte kopec peňazí a kopec času. Vyhnete sa námahe. Môžete nájsť fyzické pohodlie a kľud v duši. Ja som tento kus cesty prešla za vás a dám vám mapu ako sa k optimálnej výžive a zdraviu dostanete tiež.

Som absolventkou čínskej medicíny TAO školy Dietetiky s prepojením na súčasnú náuku o výžive človeka a Akupresúru, Akupunktúru so skvelou učiteľkou Monikou Kampošovou.

Tiež som absolventkou kurzu Moxovania s Filipom Vlčkom a rôznych jeho ďalších kurzoch Online kurz konštitučného stravovania, ušitý na mieru a tiež Ako naštartovať plodnosť a zvýšiť tak šance na prirodzené počatie

ak chcete zľavu na kurz tak do objednávky zadajte heslo: Slniečko https://lifealchemy.sk/moje-sluzby/

Tiež som absolventkou veľa kurzov s Norbertom Synčákom. Konštitučná dietetika a mnohé iné kurzy z čínskej medicíny, metafyziky a Feng shui.

V roku 2022 som absolvovala Akadémiu liečivých bylín s uznávanou farmaceutkou a bylinkárkou Karolínou Romáškovou.  Ako aplikovať bylinky do svojho života, vyrábať liečivé maste, oleje, tiktúry, účinné bylinné zmesi, čaje…

Náš život ovplyvňuje: 30% myslenie, 30% výživa, 30% prostredie + 10% pohyb a ľudia ktorý nás obklopujú.

S výživou a prostredím vám viem pomôcť. Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie.

Som slnkom na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.

 • Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia. Keďže sa už viac ako 24 rokov venujem zdraviu a zdravie študujem na rôznych zdravotníckych školách aj terapeutických kurzoch mám pre Vás niečo EXTRA 🙂

Keď ste sa rozhodli premeniť výživu, napísala som pre vás jedinečnú, nápomocnú a hodnotnú eKnihu: Umenie zdravia – Výživa a Varenie podľa 5 elementov. Viac kuknite tu: eKniha Umenie zdravia – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

  Je to varenie v kruhu elementov TČM pre harmóniu tela i duše.

 • Som lektorkou Enkaustiky.  Spolupracujem dlhé roky s Občianskym združením Milan Štefánik kde tvorím s deťmi, dospelými aj seniormi.
 • Spolupracujem s mestom Brezno, Banská Bystrica, Rimavská Sobota kde maľujem na tvár, spolupracujem pri Ceste rozprávkovým lesom, tvorím na rôznych verejných podujatiach,  a som kreatívnou lektorkou
 • Som členkou Divadelného súboru Jána Chalupku (DSJCH) Brezno.
 • Vediem kurzy maľby Enkaustiky a kombinovanej techniky.
 • Vediem kurz zdravej výživy Výživa a Varenie v kruhu 5 elementov
 • Vediem kurz zdravej výživy Bylinky a Varenie v kruhu 5 elementov
 • Venujem sa psychológii farieb a maľujem pre vás krásne obrazy na mieru podľa dátumu narodenia, ktoré  spríjemňujú prostredie a harmonizujú farebné vyladenie, podporujú zdravie. Mojou vášňou je tvoriť a dodať vám zážitok. Pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
 • Venujem sa Aromaterapii a viem vám presne povedať ktoré esenciálne oleje podporia zdravie, či pomôžu odstrániť Váš problém. Základnú lekárničku do domácnosti si môžete stiahnuť ZDARMA.

V roku 2023 som absolvovala 6 mesačný Osobný mentoring zameraný na harmóniu obliekania žien. (farby, strihy, dĺžky, optické zoštíhlenie, osobný štýl, doplnky, obuv a šatník)

Absolvovala som kurzy konštrukcie strihov a šitia sukní, kabátov, kabeliek, peňaženiek

Ak Vás niečo z toho zaujalo čo tvorím, pozrite si o tom viac, alebo ma kontaktujte: info@lenkaslnieckova.sk

Keď ste sa rozhodli premeniť prostredie a spoznať silu farieb, objednajte si moju e-knižku: Tajomstvo farieb. Kľúčový sprievodca k rozlúšteniu tajnej reči farieb.

Keď ste sa rozhodli dozvedieť viac ako funguje vaše telo, ako pracujú vaše orgány v cykloch a čo robiť aby ste ich podporili a čo nerobiť aby ste ich nepoškodili, stiahnite si ZDARMA moj e-Book Orgánové hodiny. Ako vyladiť zdravie v priebehu 24 hodín.

Keď ste sa rozhodli premeniť svoju výživu a dozvedieť sa veľa AHA momentov o svojom zdraví, objednajte  si moju novú e-Knižku, ktorú som písala 8 rokov a získate k nej darčeky a  bonusy: Umenie zdravia. Výživa a Varenie v kruhu 5 elementov čínskej medicíny

pre záujem e-knižiek alebo obrazov na mieru píšte správu: info@lenkaslnieckova.sk, uvidíte že vaša investícia sa vám mnohonásobne vyplatí a zažijete veľa skvelých AHA momentov, ktoré vám môžu pomôcť splniť vaše sny.

Svoje prostredie si môžete spríjemniť výberom z 2 možností:

 1. Vyberte si obraz Intuitívne, ktorý sa vám na prvý pohľad zapáči.
 2. Vyberte si osobný obraz Maľovaný ,,na mieru“ a napíšte mi svoj dátum narodenia

Krásny obraz vám môžem s láskou v srdci odporučiť, mám už za sebou 41 výstav na Slovensku, i v zahraničí. Do zdravia a do umenia je najlepšia trvalá investícia :-)

Nazrite do Galérie alebo si pozrite Výstavy

Možnosť na spoluprácu:

Ak poznáte pekné priestory, alebo smutné prázdne steny, ktoré treba oživiť a dodať im farebnej energie, napíšte mi a pošlite foto. Môžeme sa dohodnúť na prenajatí obrazov, alebo na výstave.

Tiež ak máte skvelý a prospešný nápad na spoluprácu v oblasti zdravia a umenia píšte email: info@lenkaslnieckova.sk

Prajem vám krásny slnečný, farebný a bohatý deň.

Prajem vám lásku, zdravie, hojnosť a nech sa vám darí :-)

Pridaj komentár