Káva nie je ,,iba“ káva

Toľko ľudí pije kávu a skoro nič o nej nevie.

Kávu veľa ľudí pije iba ako rituál, alebo pre malý relax, oddych, pauzu, načerpanie energie.
Dnes sa pozrieme ako to s kávou skutočne je. A čo sú mýty.

Tieto informácie sú vedecky a farmaceuticky podložené (absolvovala som Akadémiu liečivých bylín s bylinkárkou a farmaceutkou Karolínou Romáškouvou, kde sme sa učili o rôznych účinných látkach.)
Káva obsahuje purínové alkaloidy (a taktiež aj čaj a kakao). Alkaloid pôsobí veľmi silno na naše telo. Kofeín z kávy, Teofylin z čaju, Teobromin z kakaa je purínový alkaloid a obsahuje puríny, ktoré sa menia na kyselinu močovú, čo sa deje pri nedostatočnom metabolizme purínov, pri dne. Ak máte nábeh na DNU, alebo zvýšenú kyselinu močovú v krvi vyhýbajte sa týmto potravinám!!!

Purínové alkaloidy majú povzbudzujúci účinok na mozog.

V kávových zrnách 2,5% je kofeín.

Kofeín je v nepraženom stave viazaný na kyselinu chlorogénovú a na triesloviny a kofeín sa dostane trocha menej do tela.

Zelená káva sa hovorí, že je zdravšia, ale kvôli kys. chlorogenovej môže spôsobovať hnačku alebo dráždenie žalúdku. Nie je to ideálna ani zdravá káva. A aj tak obsahuje kofeín.

Kofeín stimuluje srdce, nervy, mozog, ale môže viesť k palpitácii búšeniu srdca, nekľudu, podráždenosti.

Z dlhodobého hľadiska je kofeín nezdravý a neprospešný.

Môže zvyšovať účinok niektorých liekov, ale keď viete ako môžete to využiť v svoj prospech.

Napríklad keď sa dá káva a paracetamol (Paralen) zvýši sa jeho účinok. Rýchlo sa dostane do krvi a aj rýchlo sa vylúči. A nedráždi žalúdok ako ibuprofen. Ale máme aj prírodné účinné riešenia. Netreba siahať do chemických liekov.

Kofeín stimuluje motilitu čriev a môže spôsobiť nutkanie ísť na veľkú potrebu, či hnačku. Je to návykové  z dlhodobého hľadiska. Ak zvykenete po káve ísť na wc, bez kávy môžete mať zápchu, lebo črevá stratia prirodzený defekačný reflex a navyknú si že nemusia nič robiť. Zlenivejú.

Povzbudzujúci účinok je návykový a potrebujeme zvýšiť a ďalšiu dávku. Človek je dlhodobo unavený.

Je však veľmi mylné si myslieť, že káva dodáva energiu. Káva iba vypne receptory únavy. Človek funguje ďalej ako robot a zrazu sa mu objavia zdravotné problémy, infarkt, cievna mozgová príhoda…

Káva sa metabolizuje z tela aj 6-15 hodín kým odoznie z krvi, treba na to myslieť, lebo keď si dáte kávu poobede, môžete mať problém so spánkom. Problém zaspať, časté budenie či skoré zobudenie. A keďže v noci prebiehajú detoxikačné procesy v tele, a prebiehajú iba v spánku. Tak v tomto prípade neprebehnú správne a toxíny ostanú v tele. Najčastejší príznak je, že ráno sa zobudíte unavený, opuchnutý, či bolia vás kĺby. Dáte si kávu a je to začarovaný kruh na nadrobenie si zdravotných problémov.

Teda kávu iba ráno a najlepšie iba raz za mesiac 😀

Nastáva problém

  • keď sa kofeínom snažíme zahnať únavu.
  • Alebo keď nám to bez kávy nejde. Máme veľké prepady energie.
  • Keď máme problémy so spánkom.
  • Keď nedokážeme kávu vynechať, lebo nás bolí hlava.

Pokiaľ tieto problémy nemáme, môžeme si z času na čas dovoliť kávičku vychutnať.

Nevhodná káva je pri očiste hlavne pečene, obličiek, kože… Treba podporiť aby tieto orgány pracovali správne naplno a toxíny ktoré sa vylúčia do krvi aby boli správne vylúčené z tela von. Lebo aj keď sa podaria dostať toxíny z tuku do krvi, ale nevylúčia sa z tela kvôli kofeínu!!!

Potom sa uložia toxíny späť, alebo môžu spôsobovať bolesť hlavy, kŕče, gastrointestinálne zažívacie problémy.

Kofeín zaťažuje obličky!!! Okráda o životnú silu!!!

Čím častejšie kávu pijete, tým tak nepôsobí na nabudenie.

 

Mýtus 1 : káva s mliekom, latte je zdravšia. Naopak, je to horšie pre žalúdok, obličky za viac zaťažia. Káva so smotanou – bomba na prekyslenie žalúdka, spôsobí pálenie záhy, reflux… Takže nie káva so smotanou, mliekom, šľahačkou, zmrzlinou a ani s veganskym rastlinnym mliekom. Lebo kofein a tuk vám môžu zarobiť na žalúdočné problémy.

Taktiež ani káva s cukrom. A už vôbec nie káva s mliekom a cukrom.

Kofeín pôsobí diureticky – močopudne, odvodňuje. Neráta sa do pitného režimu, dehydratuje!!!

Keď sa prebudíme, tak sa v tele hromadí Adenozin ,,merač únavy“ a keď to dosiahne určitej úrovne, cítime únavu. A kofeín káva (tiež aj čierny, zelený, biely čaj, kakao) sa na receptory Adenozinu naviaže a tým zabránia aby telo poznalo že je unavené. Vypne receptor únavy. Ale telo je unavené, len to nepozná.

Káva nie je energia, iba zástierka!!! Telo potom ešte viac čerpá zo svojich zásob.

Treba si o to viac odpočinúť. Namiesto kávy je ideálna krátka prechádzka, alebo zavrieť oči na 21minút. Doplní sa viac energia.

 

Treba dbať aj na etické hľadisko kávy. Dbať na Fair trade. Aby sa pri tom nekácali pralesy, a nepracovali tam ľudia, ktorý nedostanú zaplatené. Radšej si zvoliť kvalitu a dobre zaplatenú. Ekologické pestovanie. Odmena na oboch stranách. Winn-Winn.

Káva na lačný žalúdok –  vyvolá produkciu kyseliny žalúdočnej a dochádza k prekysleniu žalúdka. Zostane tam keď tam nemá čo hľadať. (vzniká pálenie záhy, reflux GERD). Keď kávu tak s pokrmom, alebo po pokrme. Čierny a zelený čaj menej prekysľujú. Sú však ochladzujúcej povahy aj keď sa pijú teplé, môžu spôsobiť zimomravosť u ľudí. Káva je horúcej povahy aj keď sa pije studená a spôsobí horúčosť žalúdka.

Káva znižuje PH v žalúdku, niektoré vitamíny sa môžu oveľa horšie vstrebávať.

Bezkofeínová káva – chemicky sa z kávy odstráni kofeín. Neobsahuje kofeín, ale iné chemikálie.

Rozpustná káva obsahuje aditíva, ktoré sú toxínmi. Žiadna prášková instatná káva!!!

Mýtus 2: vraj keď sa lúhuje do  10 sekúnd tak je tam iba kúsok kofeínu (ristreto), ale keď to prejde horúcou parou pod tlakom, tak sa kofeín oveľa rýchlejšie dostane do kávy akoby sme ju len zaliali horúcou vodou.

Pozor aj na rastlinné mlieka. Čítajte si čo obsahujú, môžu obsahovať Aditíva. Ak je tam napísané niečo v zložení čomu nerozumiete, nekupujte to. Ideálne je urobiť si doma mandľové, ovsené, konopné, makové či iné orechové mlieko. Je to jednoduché a viete čo do toho dáte. A do kávy nedávať ani rastlinné mlieko, lebo tiež je to tuk a nerobí to dobrotu pre žalúdok v kombinácii s kofeínom.

Akú kávu ano?

Zrnková káva je lepšia (kvalitné espresso). A najlepšie z čerstvo pomletých zŕn. Kúpte si pekný kvalitný mlynček na kávu. A vychutnajte si kávičku. Raz za čas a kvalitnú. Môžete pridať kvapku prírodného esenciálneho oleja kardamon, wild orange či mätu a ozvláštniť si tak túto špecialitku (esenciálne oleje vám viem objednať, píšte mi na email: info@lenkaslnieckova.sk) A zvýšte príjem vody. Myslite na to, že na každú kávu treba vypiť 2 poháre vody (teplej, letnej ale nie studenej vody) naviac.

Náhrady kávy:

Caro – sypké obsahuje Aditíva (protihrudkujúcu zmes…).

Lepšie je Melta (ale nie instantná!), pražený čakankový koreň, pražené žito – žitovka, púpavová káva, kávoviny… A pomeľte si ju na čerstvo na peknom mlynčeku.

Ajurvédska káva – poväčšine nie je káva, ale Melta s bylinkami. Však treba si prečítať zloženie.

Verím že budete vedomejší pri vyberaní a pití kávy. Lebo káva nie je iba káva!!!

 

A keďže vravím že káva a tuk nie je vhodné, tak ani Tiramisu nie je pre žalúdok dobré. A preto som vymyslela luxusnú Vegan verziu s Meltou 🙂

🍰 makové tiramisu 😋
vegan, šťavnaté, mäkkučké, fajné
Pridávam recept: robím všetko od oka, takže neudávam hmotnosť ingrediencií
korpus: spaldova muka, trstinový cukor, slnečnicový olej, perníkove korenie, stipka soli, voda, štipka sódy bikarbóny, za lyzicu jablčného octu. Zmiešať na konzistentnu hmotu, dať na plech a piect 25-30min na 180 stupňov. Krém: rozmixovať 2 biele tofu, 2 Rajo Vegan krém, kúsok cukru, kúsok melty urobenej a la káva, prírodný esenciálny olej (ja som pridala wild orange a vanilku). Keď korpus vychladne pokvapkáme ho meltou, krém rozdelíme na 2 časti. Do 1 vmiešame mletý mak (mne ostal po vyrobe makoveho mlieka tak som ten využila) a dáme na korpus. Ďalšiu vrstvu poukladame kukuričné piškoty, pokvapkáme meltou, a dáme 2 vrstvu krému. Rovnomerne rozotrieme a posypeme nepraženym kakaom 🍰

Krásny dník.

 

 

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>