Obilniny najdôležitejšie pre slezinu a mozog, ako ich správne variť

Vedeli ste, že celozrnné obilniny sú najdôležitejší pokrm pre mozog?

Keď som začala študovať výživu bolo mi dosť veľa týchto bežných a zásadných obilnín pre zdravie neznámych. Poznáte ich a viete si ich chutne pripraviť? Viete že sa vopred namáčajú? nájdete na konci článku.

V tomto článku si povieme základné rozdelenie obilnín a ako ich správne variť. Celozrnné Obilniny znamenajú že je to celé zrno, a sú fantastická výživa pre človeka. Obsahujú polysacharidy, bielkoviny aj tuky. Je výborné ich kombinovať, striedať a zaradiť do výživných pokrmov každý deň.

Obilniny rozdeľujeme na bezlepkové a s lepkom.

Bez lepku: ryža, pšeno, kukurica, pohánka, amarant, quinoa, slzovka
S lepkom: jačmeň, ovos, pšenica (jednozrnka, dvojzrnka), špalda, kamut, žito

Obilniny predstavujú ,,zlatý stred“ , sú neutrálne, posilňujú Jinový aj Jangový koreň, vytvárajú Qi, fludá, krv.
Sú základom našej stravy 50-70% má byť základ našeho denného jedálníčka (mozog potrebuje pre svoje fungovanie najviac kvalitných plnohodnotných cukrov-polysacharidov).
Obilné zrno má energetický potenciál celej rastliny.
Organizmus trávi obilniny pomaly a bez námahy – dlhé zásobenie tela energiou.
Celé zrno 100% energie (spracované v múke, v chlebe menej ako 40% energie)

Sacharidy predstavujú hlavnú zložku energetického zdroja. Náš organizmus si z nich vie vytvárať zásobnú zložku – glykogén v pečeni. Z tenkého čreva  sa cez vena portae dostávajú do pečeňe, kde sa časť metabolizuje a zostatok je krvným riečišťom distribuovaný k jednotlivým orgánom.

Sacharidy sú pre niektoré tkanivá jediným zdrojom energie – jedinou živinou: mozog, sietnica, semenníky, kôra nadobličiek, embryo. Tiež sú obrovsky dôležité pre slezinu.

Ako správne variť Obilniny:

Príprava, Ako správne variť Obilniny:

  • 1. Každú obilninu najprv preberieme – odstránime kamienky a zlé zrná Očistiť od nečistôt, skalky…
  • 2. Premyť 3x v studenej vode
  • 3. Pred varením namáčať. Nechať namáčať, napučať (tvrdšie 8-12 hod, mäkšie 1-2hod v čistej vode) Alebo večer namočím a ráno varím. Praktické, rýchle účinné. Môžete dbať aj na presný rozpis, ktorý vám dám do prílohy, ale stačí večer namočiť a ráno premyť, vymeniť vodu a variť. Otvorí sa obilnina a varenie bude jednoduchšie.
  • Pri namočení môžeme dať do vody aktivátor živín (pomáha oživiť zrnko- za 1 lyž soli, alebo za 1lyž huba kombucha, huba tibi, jablčný ocot, voda z kimči…). Zvykne sa do obilnín a strukovín dať jablčný ocot, a k orechom a semiačkam soľ.
  • 4. Varenie vo vode (alebo obininovom, orechovom mlieku – prečítajte si však zloženie aby tam nebol cukor a prídavné látky). Ak nechceme špeciálne meniť termiku obilniny (ak nechceme pridať viac Yang či Yin, varí sa vo vode 1:4 ryža, pšeno, 1:5 špalda… Pri Congee / čchou kašiach 1:10
  • 5. Keď obilnina začne vrieť, zberáme penu, ktorá sa tvorí na povrchu a vyhadzujeme ju.
    Po 15 minútach varu pridáme štipku rasce, štipku soli. Dávame si pozor na dostatočné množstvo vody, aby obilnina neprihorela (obilninu nemiešame, prilievame vždy studenú vodu). Privedieme do varu, stiahneme a necháme variť, kým máme bublinky vody na vrchu (ideálne mať sklenenú pokrievku). Pri varení – neodkrývať. Keď vidíme že bublinky dochádzajú a vytvárajú sa ,,komíniky“ vypneme.
  • 6. Po dovarení nechať obilninu postáť zakrytú, necháme ju dôjsť asi 1/2hod. Obilnina lepšie otvorí svoju chuť v zvnútra von. Lepšia Qi.
  • 7. Správne uvarené zrno sa usmieva. Zrno je puknuté po celej dĺžke, obilnina je dobre uvarená. (kľudne aj 1 – 3 hod, čím je obilnina viac rozvarená, tým je pre telo lepšie stráviteľná, pri tráviacich ťažkostiach a na posilnenie varíme liečebnú kašu čchou 1-6 hodín varená).

Môj učiteľ Norbert Synčák natočil video ako urobiť liečivú ryžovú kašu Čchou/ congee

Ideálne by bolo si variť vždy čerstvé obilniny. Ja osobne si varím vždy kaše viac. Na 1-2 dni. Myslite na to, že ak si varíte viac obilnín, je treba ich dať čo najskôr do chladničky a nenechávať ich pri izbovej teplote.

Postupne si ju odoberám a robím na slano s varenou, dusenou, parenou alebo pečenou zeleninkou a semiačkami. Alebo na sladko so sušeným alebo vareným ovocím a orechami.

Poznáte Obilniny?

Jačmeň – posilňuje a čistí organizmus, obsahuje veľa vitamínov a z obilnín je najbohatším zdrojom minerálnych látok, predovšetkým draslíka, vápnika, fosforu a kyseliny kremičitej. Dobre pôsobí proti väzivovej slabosti, tvoreniu kŕčových žíl a ochoreniam kĺbov.
varíme: v pomere 1 : 2,5 (vody) – 60 – 90 minút
namáčame: 8-12 hod alebo ho pred varom na sucho opražíme
polotovary: jačmenné krúpy a krúpky sú rôznej veľkosti, najlepšie veľkosť č.10

Ovos – dodáva silu, je vhodný pri ťažkej fyzickej práci, má najväčší podiel bielkovín a tukov. Okrem toho obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky. Zvlášť významný je vysoký obsah jódu, ktorý priaznivo ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy, ktorá zodpovedá za všetky hormonálne pochody v tele. Podporuje šľachy v tele, priaznivo vplýva na pečeň, žlčník, žalúdok, slezinu, obličky. Je skvelý na zotavenie po vyčerpaní a chronických chorobách.
Opatrne pri syndróne horúčosti!
varíme: v pomere 1 : 2 (vody) – 60 – 90 minút
namáčame: 8-12 hod
polotovary: ovsené vločky

Raž (žito) – podporuje činnosť pečene, najlepšie je variť ho spolu s inou obilninou, napr. s ryžou natural.
varíme: v pomere 1 : 2-3 (vody) – 60 – 90 minút
namáčame: 8-12 hod
polotovary : ražné vločky, cestoviny

Kukurica – má vitamíny skupiny B, okrem iného má vysoký obsahom minerálnych látok. Posilňuje činnosť srdca a pomáha liečiť obličkové problémy. Harmonizuje žalúdok, je skvelá na hrubé črevo. Balansuje telesné fluidá a tekutiny. Skvelá pri poruchách trávenia, nechutenstve, pri hnačkách. Eliminuje edémy, pôsobí ako diuretikum. Pomáha pri ťažkostiach s prostatou a počas tehotenstva.
varíme: podľa mäkkosti zrna
polotovary: kukuričná krupica – polenta

Ryža natural – je najpoužívanejšia obilnina. Okrem hlavných látok obsahuje ešte aj minerálne látky, oxid kremičitý, vápnik a horčík a má významnú úlohu pri čistení organizmu. Obsahuje vit.B, vit. E, blahodárne vplýva na psychiku, ochrana proti rakovine, pomáha predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam.
Poznáme mnoho druhov, základné sú dva – okrúhla a dlhá ryža. Podľa farieb rozoznávame, bielu, červenú, ružovú, natural, hnedú, čiernu, sladkú ryžu.
použitie okrúhlej ryže : chladné počasie, zima
použitie dlhej ryže : teplé počasie, leto
varíme: v pomere 1 : 2 (vody) – 50 minút
nemusíme namáčať, ale môžeme (1 – 12hod)
polotovary: cestoviny

Pšeno – poznali už v 3.stor p.n.l je to výborná koncentrovaná energia. Tiež ho tradične pripravovali vždy 1.deň v roku, a na svadbe podávali pšenovú kašu. Je ľahko stráviteľné, obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky vo vyváženom stave, má vysoký obsah fluóru a kyseliny kremičitej. Obe látky zosilňujú pokožku, vlasy, kosti, nechty a zuby. Obsahuje tiež fosfor, horčík, draslík a železo. Dodáva teplo, je vhodné pri problémoch so žalúdkom. Posilňuje žalúdok, slezinu, obličky. Detoxikuje, pomáha odhlieňovať, znižuje riziko potratu, predchádza depresívnym stavom.
varíme: v pomere 1 : 3 (vody) – 30 minút
nenamáčame
polotovary: pšenové vločky

Pohánka – je veľmi posilňujúca, obsahuje aj alkaloidy, predovšetkým rutín, ktorý sa využíva pri liečbe hemoroidov, kŕčových žíl a popraskaných ciev. Výborná pri zvracaní, nechutenstve. Má veľa bielkovín a je veľmi vhodná v chladnom počasí. Rozptyľuje vlhkosť. Posilňuje žalúdok, slezinu, obličky, srdce. Neužívať pri prázdnote Qi žalúdka a sleziny!
varíme: v pomere 1 : 2 (vody) – 20 minút
nenamáčame
polotovary: pohánkové cestoviny

Pšenica – bohatá na minerály a vitamíny. Je vhodné ju kombinovať s ryžou natural. Dopĺňa tekutiny a fluidá. Posilňuje slezinu, žalúdok, pečeň, srdce, obličky. Je výborná pri nadmernom potení, menopauze, pomáha liečiť nespavosť, nekľud. Výborne dopĺňa energiu a krv.
varíme: v pomere 1 : 2 (vody) – 60 – 90 minút
namáčame: pred varom 8-10 hod
polotovary: pšeničné vločky, cestoviny (bezvaječné)

Špalda – druh pôvodnej pšenice bohatej na minerály a vitamíny. Je vhodné ju kombinovať s ryžou natural. Je vhodnejšia a stráviteľnejšia ako iné druhy pšenice. Skvelá na slezinu a žalúdok. Vyživuje telesnú hmotu, dodáva energiu svalom, prospieva imunite, posilňuje slabé zažívanie, lieči zápchu, kolitídu, hnačky, podporuje regeneráciu.
varíme: v pomere 1 : 1-2 (vody) – 60-90 min.
namáčame: 8-10 hod
polotovary: cestoviny, vločky

Amarant – láskavec, posilňuje srdce a pľúca. Odvádza vlhko z organizmu, výborný pre deti a dojčiace ženy, pre fyzicky pracujúcich ľudí. Má vysoký obsah proteínov (15-18%), vlákniny, aminokyselín, vit. C, vápnik, železo, magnézium. Vysoká výživová hodnota.

Quinoa – posilňuje obličky a funkcie perikardu (obalu srdca). Posilňuje celé telo, prispieva k rekonvalescencii. Výborné pre športovcov, deti, dojčiace matky. Má najvyšší obsah proteínov, má viac tuku ako ostatné obilniny, 8 AMK rovnako ako potraviny živočíšneho pôvodu. Má viac vápnika ako mlieko. Obsahuje veľa saponínov 3-5 x prepláchneme v teplej vode a penu pri varení zbierame. Obsahuje vyššie množstvo kys.šťavelovej, pri osteoporóze užívajte s mierou a kombinujte s inými obilninami.

Slzovka – parádne posilňuje slezinu, žalúdok, pľúca, hrubé črevo. varí sa 1:3 s inou obilninou (napr.pšenom).
Je fantastický pomocník na odhlienenie organizmu, pri obezite, hnačkách, opuchoch, mokvavých ekzémoch, pri ťažkosťami s močením. Je super aj pri vlhkom počasí. Znižuje hladinu cukru, lipidov a cholesterolu. Má protinádorový účinok, upravuje krvný tlak.
Neužívať v tehotenstve, propotratový účinok!

Návod k namáčaniu a klíčeniu

Obilniny

-pohánka -30 minút až 6 hodín namáčania, 2-3 dni klíčenia

–amarant -8 hodín namáčania, 1-3 dni klíčenia

–pšenica kamut –7 hodín namáčania, 2-3 dni klíčenia

–proso –8 hodín namáčania, 2-3 dni klíčenia

–ovos -6 hodín namáčania, 2-3 dni klíčenia

–quinoa -4 hodiny namáčania, 1-3 dni klíčenia

–pšenica -7 hodín namáčania, 3-4 dni klíčenia

–divá ryža -9 hodín namáčania, 3-5 hodín klíčenia

–čierna ryža -9 hodín namáčania, 3-5 hodín klíčenia

 

Prečítajte si tiež článok:  Slezina je najdôležitejším orgánom

Slezina je najdôležitejším orgánom

Zdroj:

http://www.elementyzdravia.sk/clanok/zakladne-varenie-obilnin-a-strukovin/

Čínska medicína

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>