Tradičná Čínska Medicína, Element VODA: Obličky a močový mechúr

Tradičná Čínska Medicína popisuje, že naše zdravie ovplyvňuje 5 základných prvkov.

Zima nesie energiu elementu Voda, je to čas na starostlivosť o obličky a močový mechúr.

Voda je najuzavretejšia energia, ktorej symbolom je modrá alebo čierna farba.
S nadchádzajúcou zimou (15.11. – 26.1) príroda utícha, sťahuje sa do seba a ukladá k zimnému odpočinku.
Rovnako tak sa aj my sťahujeme viac dovnútra, do svojich domovov aj svojho vnútra, obzeráme sa späť, bilancujeme.

5 elementov, základy celostného zdravia

Element Voda – zima, veľký Yin

water-filter-8amocove-cesty

Vytlačuje Yang, nastupuje kľud, zachováva všetko podstatné, aby mohol začať nový cyklus a nový život, nová esencia. Silná vôľa, disciplína, charizma, odvaha, schopnosť určiť si hranice, aby sme ich mohli rozumne prekročiť. Múdrosť, úspech, vnútorné a vonkajšie bohatstvo. Vitalita, motivácia, radosť.

V zime treba veľa používať umelé zdroje svetla a sviečky.   Zima má slúžiť hlavne k odpočinku, takto si zachováme imunitu a výkonnosť do vysokého veku.   Prináša kľud, zamyslenie sa nad vlastným životom, plánovanie, sústredenie sa na podstatné.   Keď odstránime všetko nadbytočné, vznikne jasnosť, možno i múdrosť.

Obličky a močový mechúr sú veľmi citlivé na chlad.   V obličkách je uložená naša životná energia a sexuálna energia.   Na Yang obličiek majú nepriaznivý vplyv všetky studené potraviny a biely cukor.

Emócie: strach, bojácnosť, slabá vôľa, prehnaná potreba istoty

Chuť slaná.

OBLIČKY – prameň života. Najdôležitejší čas na ich posilnenie je obdobie zimy. Je dôležité za podporu a harmonizovanie tohto dôležitého orgánu v systéme elementu voda, kam patria aj nadobličky a močový mechúr.
Majú niekoľko významných funkcií:
1) Udržujú telesné tekutiny v rovnováhe – telo nezadržuje vodu
2) Upravujú reprodukčný systém – plodnosť, libido, hormóny
3) Podporujú rast a vývoj – majú vplyv na predčasné starnutie
4) Prispievajú k produkcii krvnej tekutiny – dostatku zdravej krvi
5) Podporujú obranyschopnosť
6) Sú zdrojom energie, sily, vitality
7) Produkujú dreň, vyplňujú mozog, riadia kosti
8 Zdatnosť obličiek sa prejavuje na vlasoch
9) Nedostatok sa môže prejaviť na stave zubov
10) Energeticky sú prepojené aj s ušami

Recept na posilnenie obličiek iba z 3 ingrediencií: Vlašské orechy, Goji, Pálenka

Obličky

Human Kidney DiagramRegeneračné schopnosti obličiek a močového mechúra (pohlavných orgánov a kostí) sú práve v zime od (15.11. – 26.1), je teda ideálny čas pre ich prírodnú očistu a podporu.

Orgánové hodiny: 5 – 7 hodín ráno pasívne obličky. V tomto čase sú pasívne obličky, čo znamená, že nie je vhodné skoro ráno vypiť veľké množstvá tekutín naraz. Je to záťažou pre obličky v ktorúkoľvek dennú dobu, ale v čase ich pasívnej fázy je to doslova hazard.

17 – 19 hodín – aktívne sú obličky dosahujú vrchol aktivity. V tomto čase môžeme zvýšiť príjem tekutín. Dennú spotrebu tekutín by sme mali doplniť najneskôr do 19. hodiny, neskôr už väčšie dávky pitia obličkám neprospievajú. Je dôležité, aby sme v tomto čase nekonzumovali látky, ktoré nášmu telu škodia: kávu, cukor, tuky, soľ, ocot, limonády, alkohol, potraviny obsahujúce konzervačné a rôzne chemické prísady. Obličky sú citlivé na chlad, preto nie je vhodný kúpeľ v studenej ani vlažnej vode, plávanie, pobyt na mraze, vo vlhkom a studenom počasí a pod.

Ich rovnováhu ovplyvňuje aj stres, nevhodná je v tomto čase hlavne hádka s partnerom. Radšej si to vykomunikujte v inú dennú hodinu. V zime sa ľudia začínajú cítiť unavený, ich telo vyžaduje odpočinok, pohodu pri šálke čaju. Tí, ktorých obličková energia je oslabená, prežívajú v týchto hodinách veľkú únavu, mrznú, alebo majú horúcu tvár a červené líca. V takom prípade je najvhodnejší odpočinok v teple. oblicky images

Obličky zodpovedajú za premenu a vylučovanie vody v tele. Filtrujú krv a vytvárajú moč v pomere asi 850: 1. Okrem vylučovania odpadových látok a regulácie vody v tele ovplyvňujú tiež hospodárenie s minerálmi. Hrajú veľkú úlohu pri vzniku rôznych ochorení ako sú napríklad reumatizmus, bolesti chrbtice, vysoký aj nízky krvný tlak, gynekologické problémy, impotencia, zápal prostaty, rednutie kostí, kožné problémy a ďalšie. Nepodceňujme preto ich dôležitosť.

Obličky sú dve, rovnako ako ľudia žijú v páre. Človek môže žiť sám, ale nie je to život, v ktorom by sa mohol plne rozvinúť. Práve vďaka druhým ľuďom a hlavne vďaka partnerovi totiž poznávame sami seba. Naše okolie je ako zrkadlo, ktoré nám ukazuje obraz nás samých. Vďaka druhým ľuďom môžeme vidieť, akí sme my sami a následne sa podľa toho zmeniť. Často sme nespokojní a máme tendenciu za svoje neúspechy obviňovať druhých ľudí. Vtedy sa však zamyslite, že jeden prst ukazuje von a tri späť !!! Stav našich obličiek závisí na kvalite našich vzťahov, a to ako k druhým ľuďom, tak k sebe, zvieratám i k rastlinám.

Problémy s obličkami ukazujú vždy na problémy vo vzťahoch. Je potreba nelipnúť na druhých ľuďoch, nechcieť ich vlastniť, nebáť sa straty …

Tu som našla pekné videjko o obličkách a močovom mechúri:


Obličky sú párovým orgánom. Ich zodpovedajúcim párovým orgánom v tvári sú oči a uši. Uši tiež prezrádzajú celkovú konštitúciu človeka. Až do nedávnej doby sa väčšina ľudí rodila s veľkými ušami. Dokonca ešte dnes majú ľudia starší nad 45 rokov, veľmi dobre vyvinuté uši. Tie sú známkou veľmi dobrej vrodenej konštitúcie. Mladá generácia má naopak uši malé. Nielen obličky, i celková konštitúcia sú oslabené.
ucho
ucho (1)uši

V prípadoch, keď sú obličky stiahnuté scvrknuté, zvrásnené v dôsledku nadmerného množstvo soli v potrave, zafarbí sa oblasť pod očami veľmi často tmavo. Tento príznak sa môže objaviť aj v dôsledku neprimeranej sexuálnej aktivity. Keď sa však pod očami objavia opuchy, alebo zdureniny, viditeľné vačky. Je možné mať podozrenie, že oslabený močový mechúr, alebo obličky už nie sú schopné zvládnuť nadmerný príjem tekutín. Pupienky v oblasti oka ukazujú na to, že sa v obličkách začína usadzovať tuk a hlien. Keď tieto usadeniny začínajú tvrdnúť, dochádza k tvorbe obličkových kameňov. Pomôžu cviky na posilnenie panvy. (Kegelove cviky)

Diangnostika obličiek z okaIrisdiagnostika

oblicky2
oblicky1

Diagnostika z chodidiel:

reflexna-masaz-chodidla-video

Močový mechúr

Močový mechúr slúži k hromadeniu odpadových látok (moču) a k ich následnému vylučovanie von z tela. Moč by mal mať svetlo žltú farbu, počas detoxikácie môže prejsť do tmavo žltej až hnedej. Močový mechúr symbolizuje našu schopnosť znášať a vypúšťať tlak života. Problémy s močovým mechúrom často ukazujú našu rozhnevanosť na partnera alebo druhé pohlavie všeobecne. Premnoženie negatívnych myšlienok sa prejavuje zápalom močového mechúra. (Perikard – obal srdca chráni srdce pred negatívnymi emóciami, tie odvádza cez prepojenie tenkého čreva do močového mechúra a tak môže vzniknúť zápal močového mechúra bez bakteriálneho nálezu).

Vyvodne_mocove_cesty
mocovy mechur

Orgánové hodiny: 3 – 5 hodín nadránom pasívny močový mechúr

V týchto hodinách ľudia s ochoreniami močového mechúra chodia častejšie na WC. V tejto dobe vzniká najväčší pocit úzkosti, čo spôsobuje problémy hlavne pacientom trpiacim úzkosťami a depresiami. Vnímanie reálnej situácie je skreslené, problémy sa zdajú závažnejšie než naozaj sú. Intenzívnejšie sú aj existenčné obavy (napr. strach z nedostatku peňazí, zo straty zamestnania a pod). Pri vystupňovaní problémov sa odporúčajú relaxačné techniky, akými sú napr. autogénny tréning, vizualizácia pokoja, relaxačná hudba 528 Hz, ladičky a pod. Najlepšie je zachovať pokoj na lôžku a naladiť myseľ na harmóniu.

15 – 17 hodín aktívny je močový mechúr

Telesná aj duševná aktivita naďalej stúpa, až dosahuje tzv. druhý výkonostný vrchol. Zo všetkých telesných orgánov je najaktívnejší močový mechúr, je preto vhodné piť veľa tekutín. Najlepšia je čistá voda, ak ale dávame prednosť bylinným čajom, treba ich často striedať (praslička, vrbovka, alchemilka, repík). Je to najvhodnejší čas pre športové aktivity. Náš organizmu je schopný spracovať výdatnejšie jedlo.

K obličkám a močovým cestám patria tiež pohlavné orgány, ktoré vytvárajú hormóny a umožňujú nám rozmnožovanie aj potešenie.

Oslabenie močového mechúra môžeme diagnostikovať na čele, tam kde začínajú vlasy, všímame si zafarbenie, vrások, rôznych vriedkov pod.

Stav našich pohlavných orgánov môžeme pozorovať na brade, v okolí úst a pred ušami. Tiež ak sa necítite dobre v časovom úseku medzi 15.-19. hodinou, máte s týmito orgánmi pravdepodobne problém.

tvar

Zároveň nám stav našich pohlavných orgánov ukazuje, ako vieme milovať toho najbližšieho – svojho partnera. Problémy s nimi odrážajú nejaký problém s našou sexualitou a milovaním.

močový mechúr u mužovpohlavné orgány

Ako spoznať problémy s obličkami a močovým mechúrom (a pohlavnými orgánmi)?

Naše telo vysiela varovné signály ešte dlho predtým, než dôjde k závažnému poškodeniu našich životne dôležitých orgánov. Na problémy s obličkami a močovým mechúrom (a pohlavnými orgánmi) nás upozorňujú napr .:

  • problémy so sluchom, pískanie v ušiach
  • ťažkosti s kolenami
  • časté angíny a zápaly čelových dutín
  • bolesti zadnej časti hlavy, chrbtice a dolnej časti chrbta
  • opuchy, nadmerné potenie, únava
  • problémy s členkami, pätami a Achillovou šľachou
  • problémy s bokmi
  • problémy s močením, inkontinencia
  • reumatizmus, rednutie kostí, zlomeniny
  • vysoký alebo nízky krvný tlak
  • hormonálna nerovnováha
  • gynekologické ťažkosti, poruchy menštruácie, neplodnosť
  • zväčšenie alebo zápal prostaty
  • pocity chladu v končatinách

Ucho_copy-R Kostra_cloveka_I_okt_html_53cae7df žľazy s vnútorno sekréciou

 Výživná strava pre obličky a močový mechúr

Prevláda chlad a naša strava by mala byť zahrievajúca, posilňujúca a výživná, lebo zima nás veľmi vyčerpáva.
Prichádza doba zužitkovania plodov našich činnosti za celé predchádzajúce obdobie.

Urobte si tinktúru na podporu obličiek:

 

Zima je obdobie pokoja, čínska medicína odporúča:

Výživu čo vonia morom: ryby, plody mora, morské riasy, soľ. Vhodné sú tiež strukoviny, najmä fazuľa.

Mäso, vajcia, smažené obilie, koreňová zelenina, pór, chren, zázvor, čierne korenie, všetky druhy cibule, cesnak a listovú zeleninu

Placky, buchty, koláče dochutíme typickým zimným korením (klinček, jalovčinka, anýz, škorica, vanilka, jamajské korenie).

Jedlo môže byť v zime príjemný spôsob, ako si obstarať pohyb 🙂

Nedostatok pohybu vyvážime zimným korením v čaji, varenom vínku, perníkom :-)

Vlastnosti slanej chuti:

  • Vyživujú koreň Yin a Yang obličiek.
  • Slané zmäkčuje a rozpúšťa blokády. Vhodné sú hlavne protirakovinové potraviny (riasy)
  • Nadmerné množstvo soli poškodzuje Yin obličiek, najmä keď sa konzumuje veľa syrov, údenín, polotovarov. Vtedy soľ nezmäkčuje, ale vysušuje a stvrdzuje.
  • Slaná chuť vedie Qi dole.
  • Glauberova soľ má preháňavý účinok.

V Číne sa využíva Qi smerujúca dole a do vnútra k obnove kostí.

Pozor na demineralizáciu kostí, jedzte viac morských rias, sú ako prevencia osteoporózy. (minerály sa ukladajú v kostiach, nie ako z miečnych výrobkov na vonkajšej strane kostí čo spôsobuje probémy s kĺbami, výrastky, ostrohy). Wakame , nori, hijiki, kombu sa varia v malých dávkach v polievke a dodávajú tak telu širokú paletu minerálov. Tiež sa odporúča mak a sezam (najmä čierny).

Najvhodnejšie sú Polievky so strukovinami, dlho varené, alebo posilňujúce polievky s pridaním obilnín a morskými riasami na posilnenie kostí z vnútra.

Pečené nákypy v rúre, kompóty so zahrievajúcim korením a pikantné pokrmy ráno sú typické zimné jedlá.

Dve alebo tri teplé jedlá denne nám poskytnú silnú ochranu pred chladom a ochránia Qi obličiek.

Surové ovocie a zeleninu by sme mali jesť len veľmi málo, radšej oblanšírované, 1-2 minútky varené vo vode, alebo pečené.

Surová organická rastlinná strava, pôsobí zásadito na náš organizmus. Obličkám prospieva aj Melón (ale ten sa hodí ale skôr pre letné obdobie), uhorka, kapusta, petržlen, zeler, mrkva, ríbezle a šťava z nich.
Každý deň vypijeme aspoň 2dcl vodou riedenej jablčnej, hroznovej, alebo mrkvovej šťavy, ktoré prečisťujú obličky i celý tráviaci trakt.
V lete si doprajeme melónovou kúru, kedy sa celý týždeň živíme iba vodnými melónmi – keď mám smäd, dám si melón, keď mám hlad, dám si melón a keď mám veľký hlad, dám si melón s melónom 🙂

V zime je jedlo vhodné variť dlho, aby malo čo najviac zohrievajúcej energie. Jeme sezónne a miestne ovocie a zeleninu, do stravy pridávame čierne potraviny ako napr. fazule, čiernu ryžu, čiernu quinou, rascu, rôzne druhy čiernych semienok, napr. ľanové, sezamové. Tekvicové semienka pôsobia priaznivo na močový aj pohlavný systém.

Ráno začíname pohárom vlažnej vody s citrónom, ktorá pomôže naštartovať náš metabolizmus a zalkalizovat celé naše telo.
Pri ťažkostiach s obličkovými kameňmi vypijeme ráno a večer šťavu z polovice citróna, buď vo vode alebo v čaji.

Úplný základ všeobecne sú výživné a teplé raňajky v podobe teplých obilninových kaší. Môžu byť uvarené na sladko, či na zeleninový – slaný spôsob.

Prehľadná tabuľka potravín element Voda:
Element Voda, varíme v kruhu podľa 5 elementov 100% Handmade with ♥.Copyright © 2016 Lenka Slniečková.

Najviac obmedzíme predovšetkým soľ, sladkosti a mliečne výrobky. (namiesto toho môžeme použiť na dochutenie napr. bylinky). Ďalej obličkám škodí nadbytok živočíšnych bielkovín (mäso), cukor, príliš korenia, alkohol, káva, fajčenie a všetka chémia. Nejeme na noc!

V Obličkách je usídlená životne dôležitá energia pre život človeka – prenatálna Qi.

Prenatálnu Qi si človek prináša pri svojom narodení. Skladá sa z dvoch zložiek:

  • zdedená po rodičoch, obsahuje genetické dispozície a kultúrne normy, napríklad vzhľad a kultúrne dané charakterové vlastnosti
  • ,,kozmická Qi“ božský pôvod, zahrňuje v sebe odtlačky duše z predchádzajúceho života, karma, program

 

Prenatálna Qi (Čhi) je uložená v obličkách, teda v dolnom ohrievači. (stúpajúci Yang obličiek podporuje premenu stravy v strednom ohrievači). Je základňou života, pretože dĺžka života závisí na jej kvantite. Keď je spotrebovaná, človek umiera. Množstvo, ktoré máme je určené od narodenia a nejde ho doplniť.

Umenie života tkvie v uchovaní prenatálnej Qi.   Všetky čínske zdravotné cvičenia čchi-kung, alebo tchaj-ťi-čchuan, meditačné cvičenia sú určené k vytváraniu postnatálnej Qi, aby odčerpávanie prenatálnej Qi bolo čo najmenšie. Každý deň odovzdávajú obličky podľa potreby malé množstvo tejto Qi organizmu, aby boli všetky funkcie tela zachované. Následkom tohto človek starne.   Obličky sú ako nádrž, kde sa na jednej strane nachádza vedro s vodou a na druhej strane horúce uhlie. Oboje dohromady voda a oheň, Yin a Yang sú obsiahnuté v prenatálnej Qi.

Prenatálna Qi je ako potrava pre všetky orgány a ich funkcie.   Životne dôležitou funkciou dolného ohrievača je udržiavať orgánovú Qi Yin a Yang obličiek. Vlhký, vyživujúci a ochladzujúci Yin a zahrievajúci, aktivizujúci Yang obličiek sú vyživované prenatálnou a postnatálnou Qi.

Yin obličiek je základom Yin celého tela, a Yang obličiek je základom Yang celého tela.   Pre funkciu tráveniaYang obličiek rozhodujúci význam. Stúpajúci oheň zahrieva a aktivizuje stredný ohrievač a podoruje Yang sleziny pri trávení potravy.

Prírodná starostlivosť

Obličky a močové cesty sú veľmi citlivé na prekyslenie, preto je dôležité konzumovať predovšetkým zásadotvornú stravu, tzn. jesť hlavne čerstvé organicky pestované ovocie a zeleninu.

Prečistíme a zregenerujeme tieto orgány a celé naše telo pomocou stravy a zároveň pohybom podporíme zdravie nášho pohybového aparátu. Poznámka: Aby sme celý proces uľahčili, je vhodné podporiť tiež pečeň a črevá, mať zvýšený prísun antioxidantov napr. Vitamínov C, E, A (ovocie, zelenina, orechy, oleje, prírodné doplnky stravy – v dnešnej dobe totiž nie je jednoduché získať všetky živiny čisto zo stravy). Môžete si dať hodnotné a výživné doplnky stravy. Odporúčam aj super čisté prírodné doplnky doTERRA, napíšte mi email: info@lenkaslnieckova.sk, pomôžem vám nájsť vhodné doplnky pre vás presne na mieru 🙂

Sila bylín

Existujú byliny, ktoré môžeme pre očistu a podporu obličiek a močových ciest (a pohlavných orgánov) použiť. cranberry-juice prechladnutie-zapal-mocoveho-mechura-liecba-pomoc-palenie-bolest-priznaky

Zvoľte si jednu alebo viac bylín a užívajte ich v kúre po dobu 3 mesiacov (kúru vždy po 3 týždnoch na 1 týždeň prerušte, prípadne prestriedajte s inými bylinami) Vhodné sú čerstvé, sušené, vo forme šťavy, tinktúry, elixíru, kapslí. Vhodné sú tiež bylinkové čaje, ktoré pripravíte maceráciou za studena, najlepšie cez noc, potom čaj len prihrejete na cca 40°C a podľa chuti dosladíte medom, tak si zachová čaj i med najviac živín.

  • Tolice vojteška – alfalfa (Medicago sativa) Má silné alkalizujúce, protizápalové a posilňujúce účinky, obsahuje veľké množstvo chlorofylu a živín, zbavuje telo toxických látok, zabraňuje vzniku ľadvinových kamienkov. Pozor Vojteška obsahuje veľa vitamínu K, preto ľudia s poruchou krvnej zrážanlivosti by mali byť pri užívaní opatrní.
  • Breza (Betula pendula) Pôsobí silne močopudne, posilňuje činnosť obličiek, pomáha uvoľňovať obličkové a močové kamene, zbavuje telo škodlivín, pomáha pri reumatizme, kĺbových a srdcových ťažkostiach. Používa sa aj ako obklad na boľavé kĺby.
  • Vres obecný (Calluna vulgaris) Má protizápalové a močopudné účinky, dezinfikuje močové cesty, rozpúšťa ľadvinové kamene, odstraňuje rezanie pri močení, pomáha pri reumatizme.
  • Vrbovka malokvetá (Epilobium parviflorum) Jeden z najlepších rastlinných liekov na ťažkosti s prostatou, posilňuje celý močový systém, má močopudné, protizápalové a hojivé účinky, pomáha pri reumatizme a dne. Pri užívaní sa nesmie piť alkohol a fajčiť.
  • Zlatobyľ obecný (Solidago virgaurea) Jedna z najlepších rastlín pre obličky, pomáha pri chronickom zápale, čistí moč od krvi, hnisu a bielkovín, je vhodný pri dne, reumatizme a vysokom krvnom tlaku, zoslabuje menštruačné krvácanie.
  • Lichořeřišnice, kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) Pôsobí silne antibakteriálne v oblasti močového a pohlavného systému, pomáha pri zápaloch a infekciách, podporuje rast vlasov.
  • Alchemilka žltozelená (Alchemilla xanthochlora) Pomáha pri všetkých gynekologických problémoch a bolestiach, pôsobí protizápalovo, posilňuje menštruáciu, podporuje plodnosť a zdravý vývoj plodu, pomáha pri výtoku, uľahčuje prechod.
  • Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) Pomáha harmonizovať hladinu hormónov u žien aj mužov, zvyšuje sexuálnu aktivitu. Pri užívaní buďte opatrní, nedoporučuje sa v tehotenstve.
  • Bazalka pravá (Ocimum basilicum) Univerzálne, pôsobí protizápalovo a protiplesňovo, ukľudňuje, tlmí kŕče, pomáha pri bolestiach hlavy, podporuje tvorbu materského mlieka.
  • Zázvor (Zingiber officinale) Má protizápalové a antibakteriálne účinky, pôsobí ako afrodiziakum, pomáha pri bolestiach hlavy.
  • Brusnice. Pôsobia protizápalovo, antibakteriálne, okysľujú moč aby sa tam nemnožili baktérie. Majú veľa vit.C

Celú kúru pre zdravie našich obličiek a močových ciest (a pohlavných orgánov) jemne doplníme modrou farbou. Pri zápaloch vylúčime, alebo obmedzíme červenú farbu.
Z liečivých kameňov sa doporučuje napríklad fluorit, chalcedon nebo nefrit.
Vhodnou relaxáciou je hudba, tanec, divadlo, čítanie, kreativní tvorba…
Ukludňujúce účinky majú prechádzky alebo beh prírodou, najlepšie okolo rieky či plávanie.
beh a kardiovaskulárne cvičenia

Prečítajte si tiež článok: Slezina je najdôležitejším orgánom

A tiež článok o prepojení Hrubého čreva a pľúc

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>

3 komentáre k “Tradičná Čínska Medicína, Element VODA: Obličky a močový mechúr”

  1. Spätné upozornenie: August 2022 - Lenka Slniečková

Pridaj komentár