Tradičná čínska Medicína, Element KOV: pľúca a hrubé črevo

Podľa Čínskej Medicíny je jeseň hlavným obdobím pre pľúca a hrubé črevo. Má to na starosti element KOV. V tomto článku je komplexný prehľad, všetko čo som k tejto téme našla a doplnila o svoje vedomosti, tipy odborníkov a dalšie skúsenosti.

Pre začínajúce chladné jesenné ročné obdobie sú typické nachladnutia sprevádzané nádchou, horúčkou a nepríjemným kašľom. Najviac však trpia pľúca, ktoré zachytávajú množstvo vírusov a baktérií, prichádzajúcich do organizmu cez nos a ústa.3-sposoby-na-piekne-seksowne-ustaPodľa Čínskej Medicíny činnosť pľúc súvisí s kvalitnou činnosťou hrubého čreva. V črevách sídli až 80% ľudskej imunity, preto je dôležité venovať sa aj starostlivosti o črevá a jesť správny vyživujúci pokrm.

Naša životná sila sa skladá z dychu a z výživy. Keď nebudete správne plnohodnotne dýchať, jesť výživu ktorá vás posilňuje a nebudete sa hýbať aby mohla prúdiť lymfa a všetko bolo v pohybe, životná sila bude stagnovať. Stagnácia sa pretaví so bolesti a nemoci. Buď ste mocný, alebo nemocný-chorý, slabý, bezvládny. Je to iba na vás. Svoj život a svoje zdravie máte plne vo vašich rukách. Žiadny doktor čo vás vidí 5 minút vám nemôže poradiť ani vás vyliečiť. Uvedomte si, že je na vás aby ste počúvali svoje telo a konali pre plné zdravie.

Inak viete že za pol roka nosenia rúšok sa ľuďom znížila imunita o 25% !? Prečo asi, pretože to čo vydychujete znova nadychujete, nedýchate z plných pľúc, neokysľučujú sa vám všetky tkanivá, prekysľuje sa organizmus. Tak sa ľahko zmenia bunky v tele, pribudnú pľúcne ochorenia, srdcovo-cvievne ochorenia, rakovina. Viete že slováci držia prvevstvo v rakovine hrubého čreva na svete???  Je to mega alarmujúce!!!

Na zimu by sme sa preto mali začať pripravovať zavčasu, a to za pomoci preventívneho posilňovania organizmu. Najvhodnejšími sú kvalitné a zdravé potraviny, dostatok oddychu aj čerstvého vzduchu a samozrejme bylinkové čaje a prírodné doplnky výživy.

Kov je zlatý nugget skrytý v zemi.
Zodpovedá dozrievaniu. Qi Kovu je chladná, sťahujúca, hutná energia, súvisiaca s komunikáciou, kreativitou, detailom, symbolmi a zvukom. V jeseni by sme mali chodiť skoro spať a snažiť sa udržiavať pokojnú myseľ. Predovšetkým sa treba vyvarovať úzkosti. Fyzické aktivity by mali byť obmedzené.

Z pohľadu piatich prvkov Kov vytvára Vodu a potlačuje drevo. Pľúca preto prispievajú k normálnemu metabolizmu Vody a regulujú fungovanie obličiek. Ak sú pľúca choré, obličky (voda) sú tým priamo ovplyvňované.
Porucha v rovnováhe elementu Kovu sa môže prejaviť aj v prehnanom sklone k čistote a hygiene. Ak majú pľúca a hrubé črevo málo energie aby mohli dobre vylučovať, potom je veľká túžba po čistote aspoň zvonku.4d3ee5a74a3c0K prvku kovu patrí celý povrch tela – pokožka a všetky sliznice, t.j. oblasti, ktoré oddeľujú jednotlivé časti tela, prípadne vytvárajú hranice medzi vnútrajškom a vonkajškom.

Element KOV. Čínska medicína zaraďuje pľúca a hrubé črevo nasledovne:

Yin orgán: pľúca
Yang orgán: hrubé črevo
zmyslový orgán: nos / čuch
tkanivo: pokožka, koža, sliznice, vlasy, sliznice nosa, očné spojivky
emócie: melanchólia, smútok
zvuk hlasu: plač
ročné obdobie: jeseň
farba: biela, chladná, nepoškvrnená „beloba“ a kovové sfarbenie odrazu zrkadla, sivá, strieborná, zlatistá
chuť: štipľavá, pálivá, ostrá
stav: suchosť
ďalšie: inštinkt, zmysel pre spravodlivosť, uvoľnenie, prepustenie, rozhodnutie, očista

Ako rozpoznáme človeka, ktorého pľúca, hrubé črevo sú vitálne?

  • Ľudia s oslabeným elementom Kov majú zvyčajne problémy s pokožkou, či vo forme akné, ekzému alebo až psoriázy. Bývajú zahlienení, mávajú sennú nádchu, prípadne trpia astmou. Hlavným problémom však býva ich trávenie.
    Menovateľa majú ale všetci rovnakého – zanesené hrubé črevo.
    Výrazne pikantná chuť, veľa cibule či cesnaku, biela farba a ryža – to sú všetko preferencie ľudí s oslabeným elementom Kov – pľúca, hrubé črevo.
  • Ľudia so silným elementom Kov sa zvyčajne držia svojich princípov a dodržiavajú svoje záväzky. Ak však dôjde k situácii, keď sa musia niečoho vzdať, tak konajú bez emocionálneho ovládania sa, čo však zvyčajne vyrieši ich situáciu celkom rýchlo. Naopak, ľudia so slabými pľúcami potláčajú tieto pocity do vnútra a nikdy sa ich úplne nevzdajú.

Imunita a Kov v ľudskom tele
V tele pôsobí prvok Kov ako imunita – ochranný štít.
V tele sa prejavuje v pľúcach (Yin) a hrubom čreve (Yang).
Pľúca čistia a regulujú energiu Qi. Cez pľúca prijímame do tela celú atmosféru, ktorá nás obklopuje. Pľúca využívajú schopnosť kovu k očiste nebeskej Qi, ktorú dopravujú do tela pri dýchaní. Zo vzduchu sa extrahuje čisté Qi, (posiela sa do tela obličky) a nečisté (vydýchaná Qi) posiela výdychom von.

download (12)Pľúca riadia čuch a priechodnosť nosa.
Čuch je zmyslom, ktorý fyziologicky demonštruje schopnosť vyjadriť úsudok. Nos nám prezradí všetky kvality a pomáha nám rozhodnúť sa a zvoliť si. Pokiaľ „ideme rovno za nosom“, naučíme sa nasledovať náš inštinkt a úsudok.
Ak je náš nos zdravý, v okamihu je schopný naviazať a rozhodnúť sa, či kontakt s tým čo sa stretol je žiadúci. Ak nie, nos sa zatvorí a máme „plný nos“.
Porucha tejto funkcie môže viesť k dýchacím problémom ako je astma.

Pľúca chránia telo pred nachladnutím a chrípkou. Výzbroj kovu vytvára v tele prvú ochrannú bariéru pred chorobou, to robia pľúca a tie distribuujú ochrannú bariéru na povrch tela. Súčasťou tohto mechanizmu je aj otváranie a zatváranie pórov. Okrem iného regulujú potenie, ktoré dokáže z tela vyhnať chorobu. Nesprávna regulácia môže spôsobiť nachladnutie a chrípku, rovnako poruchu potenia.download (3)

Nachladnutie

Nachladnutie má v súvislosti s prvkom Kov dominantné postavenie. Pri zdĺhavých a ťažkých vírusových ochoreniach by ste mali vždy vyhľadať lekára, najlepšie čínskeho. Obyčajné nachladnutie môžete ale zvládnuť sami. Nezabudnite na ľudové porekadlo, že liečená nádcha trvá týždeň a neliečená sedem dní. Pokiaľ všetko chytíte za správny koniec, zbavíte sa trápenia behom pár hodín! Vždy pomôžu byliny určené na začiatok prechladnutia.

Prechladnutie
Pľúca prirodzene vysušujú telo rozptyľovaním tekutín. Cielene rozptyľujú tekutiny po tele do miest, kde sa vylučujú, teda posielajú pot smerom k pokožke a moč k močovému mechúru. Ak sú oslabené vlhkosť sa v tele nahromadí a zapríčiní nádchu a zahlienenie.
Pľúca sa prejavujú na pokožke a telesnom ochlpení. Súčasťou ochrannej funkcie pľúc je dohľad nad povrchom tela a príslušným tkanivom. Energiu pľúc môžeme odhadnúť podľa kvality pokožky a telesného ochlpenia. Sami si zhodnoťte aké ho máte. Mastné, suché, zatuhnuté, pružné, lesklé alebo matné, prípadne drsné, či mäkké?

dreamstime_13822419

Kašeľ
Obdobie chladu zo sebou prináša rôzne virózy a nepríjemný kašeľ. Preto zväčša zamierime do lekárne, alebo začneme loviť v pamäti po nejakom účinnom recepte z babičkinej bylinkovej lekárne.
Lieky na kašeľ sú rôzne, a tak tu prichádza dôležitá otázka. Aký máte kašeľ? Skúste ho popísať. Kedy vás trápi? Čo pri ňom pociťujete? Ako dlho trvá?
Bez toho, že nepoviete a neviete presne popísať, čo vám je a aké sú symptómy, nevedia dať účinný liek!!! Iné liečivá sú na suchý kašeľ, iné na vykašliavanie hlienov!!!
Príčinu rôznych porúch dýchania, kašľa, zápalu priedušiek, astmy, dušnosti a pod. vidí TČM a CČM v oslabení pľúc a jej funkcii Qi (respektíve aj obličiek) a radí ich medzi ochorenia pľúc. Preto je dôležité vedieť, aký druh kašľa máte.

V praxi rozoznávame viacero druhov kašľa:

  • Suchý kašeľ (vzbúrená pľúcna Qi s vpádom FENG RE horúceho vetra)
    Väčšinou ide o náhle vzniknutý kašeľ pri chrípke, zápale nosohltana spojený so zápalom spojiviek s pálením či svrbením očí. Ide o napadnutie organizmu vonkajšou škodlivinou, ktorá do organizmu preniká nosom a ústami – vstupnými bránami organizmu. Ide o nosohltan, nosné dutiny, oblasť mandlí, alebo zostupuje smerom dole k hrtanu a priedušnici. Tu sa prejavujú celkovo príznakmi – teplotou, pocitom slabosti, potením, kašľom, zahlienením slizníc a zápalom. Tento kašeľ je nepríjemný a bolestivý, pretože ide o kašeľ dráždivý, vysiľujúci a neproduktívny.
    To znamená, že nevykašliavame žiadny hlien, ale hrdlo je neustále podráždené a horúce, škrabe nás v ňom a je boľavé. Tento suchý kašeľ je na začiatku ochorenia 2 – 3 dni.
    Neliečený dlhotrvajúci kašeľ môže byť príznakom zápalu pľúc, laryngitídy alebo astmy.
  • Vlhký kašeľ. V tomto prípade ide o produktívny kašeľ, známy aj ako vlhký. Vyznačuje sa najmä hlienom, ktorý počas neho vykašliavame. Hlien je škodlivina a telo sa jej potrebuje zbaviť v dýchacích cestách.
    Tvorba hlienu je často odpoveďou na konzumáciu sladkostí, mliečnych výrobkov a mastného jedla. Vyššie popísaný stav sa často objavuje po nesprávne preliečenej infekcii (suchého kašľa alebo chrípky), kedy sliznica zostáva podráždená a neustále produkuje hustý a ťažko vykašľateľný hlien.
    Tvorba hlienov a ich farba je v tomto prípade z pohľadu TČM veľmi dôležitá. Svetlý, číry, väčšinou akoby gélovitý hlien je typický pre neskoršie štádium prechladnutia alebo dobre podchytenej chrípky. Spozornieť treba pri kašli s problematickým vykašliavaním až bolestivým stavom hustých žltých hlienov. V tomto prípade môže ísť už o zápal dolných dýchacích ciest a priedušiek alebo chronickú bronchitídu či astmu.
  • Preto je nevyhnutné vždy popísať, aký hlien vykašlávate, dokonca či nemáte problém s dýchaním alebo dýchavičnosťou.
    Ak je narušená rovnováha prvku kov, reagujú pľúca na najrôznejšie podnety vždy rovnako: kašľom.
  • Dlhodobý kašeľ (týždne až mesiace), či už suchý alebo vlhký, sa považuje za chronický kašeľ a musí byť posúdený a liečený. Rovnako ihneď vyhľadajte odborníka, ak máte kašeľ, ku ktorému sa pridružia iné problémy ako napríklad vysoká teplota, bolesti kĺbov, svalov, hrudníka, hlavy alebo bolesti v oblasti čela (najmä pri predklone), dýchavičnosť, poruchy rytmu srdca alebo vykašliavanie hlienu s prímesou krvi. Pokiaľ ide o kašeľ u malých detí, ten by mal tiež zakaždým najskôr zhodnotiť pediater alebo lekár TČM, CČM.
  • Kašeľ ako následok horúčavy a chronický kašeľ. Tieto formy kašľa nevychádzajú nutne z pľúc, ale bývajú vyvolávané horúčavou alebo ohňom.„Oheň napadá Kov.“ Útok horúčosti môže prichádzať zvnútra alebo zvonka. Takýto kašeľ môže byť často veľmi mučivý. Postihnutí nemôžu spať a takmer by si vykašľali pľúca z tela, hlavne v noci. Takíto ľudia veľakrát trpia nejakým skrytým smútkom. Môže sa jednať o prastarú záležitosť, ktorá je ukrytá niekde v podvedomí. Teraz po nej ostal iba kašeľ. Pokúste sa prísť tomuto smútku na kĺb a znova ho podvedome prežiť. Kedy sa kašeľ objavil prvýkrát? Čo sa vtedy stalo? Suché pľúca a suchá koža tiež často vznikajú ako následok nadmerného kúrenia v miestnostiach, zvlášť v kanceláriách. Oba problémy môžu byť krajne nepríjemné a zdanlivo chronické. V tomto prípade je dôležité dostatočne zvlhčiť pľúca aj kožu. Pomôže difuzér, zvlhčovať vzduch.

Liečba kašla
Ak chceme kašeľ vyliečiť natrvalo, musíme najskôr zistiť, čo ho vyvoláva. Je to znečistený vzduch? Sucho? Pobyt v klimatizovaných zariadeniach, aute ? Hnev? Smútok? Príliš ostré jedlo? Zmeny podnebia? Ak ani po dlhšej dobe domácej liečby nedosiahnete zlepšenie obráťte sa na odborníka.

Je veľmi dôležité zistiť všetky príčiny a zmeniť jedálniček.(recepty nájdete na konci článku)

Pľúca (Kov, Yin)


download (25)

Orgánové hodiny tela:

čas maximálnej funkcie hlavného orgánu: od 3:00 do 5:00 – pľúca (pokožka)
čas minimálnej funkcie a odpočinku orgánu: od 15:00 do 17:00 – pľúca (pokožka)

Hlavnou funkciou pľúc je dýchanie. V podstate bez pľúc nie je dych. Vaše pľúca filtrujú kyslík do krvi. To je zásadné pre život.
Ľudské pľúca sú rozdelené na ľavú a pravú časť. Ľavá časť sa skladá z dvoch a pravá z troch pľúcnych lalokov. Pľúca dospelého človeka sa skladajú z približne 300 miliónov alveol, ktoré spolu zaberajú plochu okolo 140 m2.

Objem ľudských pľúc je priemerne 4 – 6 litrov. Je to ovplyvnené viacerými faktormi, ako napríklad telesná konštrukcia (vyšší ľudia majú obyčajne väčšie pľúca), telesná kondícia (športovci majú väčšie pľúca), alebo pohlavie (ženské pľúca sú o 20 – 25% menšie než mužské).

Kondíciu a konštitúciu pľúc pozorujeme na našich nosných dierkach. Ak sú mohutné a nezdeformované, taká je aj kvalita našich pľúc. Všímajme si pocity ľudí v našom okolí. Smútok, žiaľ, pýcha, sebapodceňovanie, nervozita a depresie sú známkou odhalených, alebo skrytých porúch na energetickej dráhe pľúc a hrubého čreva.

Pľúca – Ďalšie diagnostické prvky

  • Farba tváre živo červená – zápal v pľúcach, ružová až modrastá – dýchavičnosť, biela až priesvitná – možnosť TBC (modranie USI), modrasté až nafialovelé škvrny na lícach – možnosť vnútorného krvácania
  • Líca: Opuchy, lokálne prejavy ekzému, začervenanie alebo naopak bledosť líc – sa prejavujú pri poruchách dýchacieho systému (pľúca). Vyrážky – problémy s obehovým systémom a vysokým príjmom tukových a hlienotvorných potravín (rafinovaný cukor, mliečne výrobky, polotovary). Bledá farba líc – môže byť známkou nedostatku železa, nízky príjem kyslíka.
  • Nozdry nosa ukazujú stav priedušiek, napr. začervenanie ukazuje na zápal priedušiek
  • Silne zdurené krídla nosa – preťaženie dýchacích orgánov, nedostatočne využitá kapacita pľúc
  • Veľkosť tvar nosových Dierok zospodu je odrazom stavu našich pľúc
  • Modranie nosa, tváre a čela, ramená stiahnuté dozadu – astma
  • Extrémna bledosť – rozvinutá choroba pľúc
  • Problémy so zubami – 7. zub stolička
  • Súvislosť so stredným uchom Eustachovou trubicou
  • Problémy s ramenami, lakťom rúk zvonka
  • Irisdiagnostika: pľúca v dúhovke nájdeme v pravom oku Medzi 9. – 10. hod. A v ľavom oku Medzi 2. – 3. hod.

oci
download (28)

Vytvorenie primárneho infekčného ložiska v pľúcach so sebou prináša vznik ďalších infekčných ložísk a teda aj problémov v podriadených orgánoch:

  • koža
  • priedušky
  • mandle
  • nosné dutiny
  • hltan, hrtan
  • nosohltan
  • prechod krčnej a hrudnej chrbtica a chrbtica v bedrovej oblasti
  • nosné sliznice
  • potné žľazy

Pľúca kontrolujú funkciu kože, otváranie pórov, vylučovanie potu pružnosť kože. Naša koža je tiež priamym kontaktným miestom s okolím a druhými ľuďmi. Za mnohé kožné ochorenia môžu nielen zlé stravovacie návyky, znečistené prostredie ale tiež komunikačné problémy dnešnej „vystresovanej“ doby.

Pľúca sú orgánom, ktorý vyjadruje vzťah medzi nádychom a výdychom. Teda to, ako vieme prijímať a odovzdávať informácie a lásku vo vzťahu k sebe a k okoliu. Závažným problémom, ktorý súvisí s činnosťou pľúc, je astma.
Z psychoemocionálnej príčiny vzniká preto, lebo máme veľmi silné materiálne a mocenské tendencie. A silný je i strach z akejkoľvek straty, hlavne majetku. Sme úzkoprsí a bojíme sa nových vecí. Postačí uvedomiť si, že nič nemôžeme vlastniť na sto percent.

So strachom a energetickou nerovnováhou v oblasti pľúc úzko súvisia aj poruchy čuchu, bolesti v jamke kľúčnej kosti, srdečné palpitácie, zvracanie krvi, pomočovanie, poruchy látkovej výmeny, ekzém, opuchy na tvári, škvrny na pokožke, suchá a drsná koža, tvorba strií. Za dermatitídy, ekzémy či alergie prejavujúce sa na koži môžu oslabené pľúca alebo pečeň.

Úlohou pľúc je príjem kyslíka a vylučovanie oxidu uhličitého. Pri nádychu sú pľúca podporované a riadené obličkami, zatiaľ čo pri výdychu sa môžu kontrolovať samy. Pľúca sú jediným orgánom, ktorý vieme ovplyvňovať vôľou tým, že zadržíme vzduch a zabránime výdychu. K pľúcam patria aj emócie. K negatívnym patrí žiaľ a zármutok, a to vrátane melanchólie a depresie. Ľudia s pľúcnymi symptómami majú plačlivú náladu, ktorá sa prejavuje hlavne v okamžiku rozčúlenia. Častá uplakanosť je obvykle známkou skrytého oslabenia pľúc.

Pozitívne vlastnosti pľúc sú spravodlivosť, dôstojnosť a sebaúcta.
Negatívne aspekty pľúc sú smútok, žiaľ, utrpenie, ľútosť a sklamanie.

Stav NAŠICH pľúc ukazuje, Ako v harmónii MÁME príjem a výdaj. Nádych a výdych v sebe zahŕňa schopnosť brať a dávať. Dýchanie musí byť harmonické, tak aj branie si dávanie v živote musí byť v harmónii.

Branie v zmysle, či nám ostatní dovoľujú slobodne dýchať a žiť. Či nám k tomu druhí dávajú potrebný priestor a čas, nedusia nás. A tiež v zmysle, či my umožňujeme druhým slobodne konať, uvažovať, či ich nezväzujeme, duchovne neznásilňujeme ich krehké vnútro príkazmi naplňovaním nie ich, ale svojich prianí, či ich nechávame voľne dýchať.

Nedostatok pohladenia, súcítenia lásky rodičia často nahrádzajú materiálnymi vecami. Nemajú čas sa s dieťaťom posadiť tak mu kúpi, čo chce. Potom hovoria, že chce kúpiť všetko, čo vidí, že mu nič nie je dosť. Dieťa ale len volá po pozornosti, potrebuje brať lásku, bezpečie pocit rodinnej harmónie. Keď sa mu nedostáva, dusí sa, začínajú sa dýchacie problémy.

Slobodný, bez ťažkostí dýchať znamená mať všetkých rád. Všetko vnímať radostne, s láskou. Odpúšťať aj tým, ktorí nás zvierajú. Ich činy vidieť ako nedokonalosť ducha a nie ako snahu vedome nám ublížiť znepríjemniť život. Rodičia, naplňujte svoje domovy láskou, pre dobro svojich detí aj pre svoje šťastie.

Pľúca sú symbolom kontaktu a komunikácie s vonkajším svetom. Po koži sú pľúca druhým najvýznamnejším kontaktným orgánom. Dych je našou pupočnou šnúrou, ktorý nás spája so životom samým sa všetkými ostatnými živými tvormi. Vsetci dýchame ten istý vzduch.

Liečivá formulka pľúc: Prijímam život v dokonalej rovnováhe.

Samozrejme ak fajčíte,je najlepšie s tým prestať. Nie na Nový rok, ale ihneď.
download (39) download (40)

možno toto vám pomôže prestať s fajčením:

Hrubé črevo – „kompas“ na ceste životom (Kov, Jang)

download (16) 10528348_707042259344908_2742417722294488570_oOrgánové hodiny:

čas maximálnej funkcie vedľajšieho orgánu: od 5:00 do 7:00 – hrubé črevo (vstrebávanie, vylučovanie, pokožka)
Vrchol činnosti hrubého čreva. Najvhodnejšia doba pre vyprázdňovanie organizmu. Je potrebné vyhýbať sa stresu a psychickej záťaži a zvýšiť príjem tekutín (čaje). Je to ideálny čas na vylučovanie. Ľudia, ktorí majú s vylučovaním problémy, by mali vstať najneskôr o 6.00 hodine, aby sa do 7. 00 hodiny vyprázdnili. Môžu si zacvičiť . Existuje literatúra o orgánových cvikoch, ktoré sú zaradené ku každej hodine. Je vhodné nalačno vypiť plný pohár teplej vody, môže byť v nej aj pár kvapiek citróna na likvidáciu kvasiniek v tráviacom trakte. Pozor príjem tekutín poobede a hlavne večer je už veľká záťaž na obličky. Chorí ľudia sa v tom čase cítia najhoršie.

čas minimálnej funkcie a odpočinku orgánu: od 17:00 do 19:00 – hrubé črevo (vstrebávanie, vylučovanie, pokožka).

Hrubé črevo je dlhé 1,2 – 1,5 m, široké 4 – 7,5 cm. Je tmavej, našedlej farby. Charakteristický vzhľad mu dávajú striedajúce sa vydutia a zaškrtenia, ktoré sú prejavom funkcie svaloviny. Pozdĺžna svalovina vytvára výdutia, priečna zaškrtenia.

Hrubé črevo má časti:

  1. Slepé črevo (caecum) – uložené v pravej bedrovej jame, predstavuje začiatok hrubého čreva. Jeho súčasťou je červovitý výbežok (apendix).
  2. Tračník (colon) – je hlavnou časťou hrubého čreva, obsahuje vzostupnú, priečnu a zostupnú časť. Na ňu naväzuje esovitá kľučka, ktorá je spojená s konečníkom.

Hrubé črevo sa nachádza v spodnej časti brucha a posledná časť tráviacej sústavy.
Hlavná funkcia: vylučuje vedľajšie produkty trávenia (stolicou) a svojimi stenami pohlcuje vodu a vitamíny rozpustné vo vode. Prvá polovica tela trubice absorbuje vlhkosť z odpadových produktov, druhá polovica funguje ako miesto uschovania stolice., než je sa vylúči.
Zbytky strávenej potravy sa vyprázdnia z tenkého čreva do hrubého v tekutej kaše peristaltikou.

Hrubé črevo je rozdelené do troch úsekov:

download (51)

  • Vzostupné hrubé črevo,
  • priečne hrubé črevo,
  • zostupné hrubé črevo.

Vzostupné hrubé črevo sa tiahne na pravej strane brucha smerom navrch až k bodu blízko pečene. Odtiaľ putuje cez brucho až k bodu na ľavej strane blízko sleziny. Potom putuje na ľavej strane tela dole, obracia sa ku stredu tela a stáva sa konečníkom.

K hrubému črevu patrí aj slepé črevo, ktoré sa veľa krát považuje za bezvýznamné. Čínska medicína považovala slepé črevo za mimoriadne dôležitý pre imunitný systém, pretože vylučuje tekutinu, ktorej substancia pôsobí proti baktériam, hubám, vírom a tiež prispieva k tomu, aby bol odpadový materiál schopný kĺzať a nebránil v ceste k vylúčeniu. Medzi tenkým črevom a hrubým črevom s a nachádza takzv. ileocekálna chlopňa (slizničná riasa). Táto chlopňa a záchod je veľakrát zodpovedná za neúplné vyprázdnenie hrubého čreva. Pri sedení na záchode sa neúplne uzatvorí a preto na správne vyprázdnenie stolice je najlepšia poloha v drepe. Ak si všimnete malé deti, tlačia do plienky v podrepe. A po ďalšie na dobré vyprázdnenie stolice treba správne dýchať!!!

V mikroskopickom obraze má stena hrubého čreva 4 vrstvy:

  • Sliznica – vystiela lumen, je tvorená cylindrickými bunkami, obsahuje žliazky, lymfatické uzlíky.
  • Podslizničné väzivo – obsahuje cievnu a nervovú pleteň.
  • svalovina – pozdĺžna a priečna
  • vonkajší povlak

Činnosť hrubého čreva predstavuje cestu, naše krivdy, prežitky, vzťah k materiálnemu bytiu. Duchovnými príčinami ochorení v tomto orgáne je fixácia na staré nepotrebné myšlienky a nedoriešené vzťahy s rodičmi. Potom sa vyskytujú zápaly, poruchy peristaltiky čriev, zrasty, nádory a taká typická, zápcha.

download (18)

 

 

 

 

 

 

 

S nerovnováhou v oblasti hrubého čreva sa spájajú aj bolesti a sucho v krku, senná nádcha, výtok a krvácanie z nosa, angína, zápal hrtanu, hltanu, priedušiek. Kožné ochorenia, zvýšená kazivosť a precitlivenosť zubov, nadúvanie, bolesti brucha, neuralgie trojklanného nervu, obrna lícneho nervu, potiaže s otáčaním hlavy do strán, bolesti šije, paží, lakťov, ramien, poruchy sluchu, alergie, zlá kvalita slizníc, znížená schopnosť detoxikácie, taktiež patria k problémom, ktoré má na starosti dobrá, alebo nedostatočná činnosť hrubého čreva.

Nápomocná môže byť masáž hrubého čreva. Vždy keď sa masíruje hrubé črevo, by sa mal dodržiavať tento prirodzený smer v smere hodinových ručičiek.

Fyzické symptómy :
Zácpa, hnačky, nafuknutie, plynatosť, silne páchnucé výkaly. Bolesti v spodnej časti brucha, Opuchnuté hrubé črevo, strata brušného napätia –slabá peristaltika, telesný pach, pach chodidiel, zlý dych, zápal slepého čreva, hemoroidy, slabá pamäť, kožné problémy, mastná koža, akné, melanchólia, pesimizmus, cynické chovanie.

Hrubé črevo má za úlohu zbavovať telo škodlivín. Číňania hovoria: „čo nevylúči črevo, musí vylúčiť koža.“
Veľa kožných nečistôt je spôsobených prítomnosťou horúceho vlhka, ktoré často vzniká z nesprávnej výživy, predovšetkým konzumáciou veľa mliečnych výrobkov a cukru, to spolu dohromady kvasí, čo je ideálnym prostredím pre baktérie. Proti nečistotám kože v mnohých prípadoch pomáha celozrnná ryža, ktorá odvádza jedy z hrubého čreva.

Nesprávna funkcia hrubého čreva – zmena teploty v ňom, môže ovplyvniť aj porušenie funkcie ďalších vnútorných orgánov, pretože sa ich dotýka.
Hrubé črevo bez prestávky prijíma potravu, transportuje a vymiešuje. Pôsobí bezprostredne na svoj partnerský orgán –pľúca.

Ak sa hrubé črevo dostane z rovnováhy, trpí tým celé telo. Môžu sa tvoriť odpadové toxíny, ktoré sa v tele hromadia, zhrubne koža a v tele vznikne sklon k bolestiam a ťažkostiam. Symptómy ako zápcha, hnačky, plynatosť, alebo bolesti v spodnej časti brucha sú zreteľné znamenia. Medzi telesným pachom a jedovatými látkami v tejto časti čriev existuje úzky vzťah. Aj ľudia, ktorí sa dokonale umývajú, nedokážu prekonať telesný pach a pach chodidiel. To je väčšinou znamením zlej funkcie hrubého čreva.

K plynatosti dochádza keď jeden, alebo viac tráviacich orgánov ako žlčník, pečeň, žalúdok, tenké črevo, alebo pankreas nedodávajú dostatok tráviacich štiav.

Oslabené hrubé črevo – Ďalšie diagnostické prvky
download (30)
Hlavnou diagnostickou zónou hrubého čreva je dolná pera, predovšetkým jej vonkajšia časť a brada.
Spodná pera poukazuje na zdravotný stav čriev. Opuch spodnej pery naznačuje riziko zápchy (črevá sú vtedy ochabnuté). Vznik častých drobných raniek na spodnej pere poukazuje na nerovnováhu v zažívacom systéme (napríklad vredy alebo zápaly). Tiež môže poukazovať na nedostatok príjmu vitamínov B.

  • Zdurenie spodnej pery vonkajšia časť – plné črevo
  • Jasne červená spodná pera – zápal hrubého čreva
  • Zahnednuté zuby – problémy s črevami
  • Krvavo červený jazyk – črevný katar
  • Celý jazyk potiahnutý, popraskaný s červenou škvrnou – črevné koliky, porucha črevného svalstva, väčšinou zápcha
  • Suchý jazyk pri koreni, ťažký povlak – ulcerózny proces v čreve
  • Hemeroidy – zápal sliznice čreva
  • Priečna vráska pod spodnou perou – hemeroidy
  • Priehlbina uprostred Brady – žilové zaťaženie konečníka, sklon k tvorbe hemoroidov
  • Zápach z úst – toxicita čreva
  • Problémy so zubami – 6. zub stolička
  • Opuch na lícnych kostiach – hromadenie prebytkov hlienu
  • Irisdiagnostika: hrubé črevo obkolesuje zreničku, Venček ukazuje na toxicitu Hrubého čreva, zápchu
  • ocidownload (28)

Hrubé črevo je ukazovateľom, ako vieme triediť situácie, ktoré k nám prichádzajú. Ako ich spracovávame, predovšetkým, ako ich vieme opúšťať a vypúšťať. Ako vieme odpúšťať a zbavovať sa minulosti.
Emocionálne zdieľa hrubé črevo s pľúcami smútok, utrpenie a žiaľ. Ale má aj svoje vlastné atribúty. Napríklad blok v hrubom čreve môže zablokovať prietok Qi a zapríčiniť vážne emocionálne problémy: stratu odvahy, podráždenosť, stres.

Črevo je cesta, hrubé črevo spracováva a zahusťuje odpady – spomienky a minulosť, ale tiež z nich odčerpáva potrebné – všetko čo prežijeme má svoj zmysel na ceste k poznaniu.

Ale ruku na srdce – kto z nás vo svojom živote na niečo nepekného, obtiažneho neradostného nespomína, kto v sebe nenosí nedoriešenou minulosť? Rodinné rozpory medzi rodičmi deťmi, spomienky na nevydarené manželstvo, na krivdy… Tak sa vnútorne zožierame, ničíme druhých i seba.

Hľaďme si najmä svojej životnej cesty, dokážme odpustiť tým, ktorí zasiali bolesť do vášho života. Svojím životom okolie hladkajte. Nevytvárajte zlo, veď je ho okolo nás už toľko veľa. Zbavte sa starých problémov, budete mať voľnú cestu. Ak trpíte zápchou, začnite tým, že vyhádžte zo svojich skríň všetko, čo ste nepotrebovali rok. Pôjde do ťažko, ale pomôže vám to zbaviť sa starých myšlienok.

Liečivá formulka Hrubého čreva: Ľahko sa zbavujem toho, čo už nepotrebujem. Minulosť je preč a ja cítim slobodu.

TEST: PĽÚCA a HRUBÉ ČREVO z pohľadu tradičnej čínskej medicíny.

Máte prejavy zo spomenutých porúch v patologických zmenách alebo skrytých infekčných ložiskách v pľúcach a súvisiacich orgánoch?

  • upchatý nos, kýchanie
  • časté zápaly hrdla, začervenanie v krku
  • pocity dušnosti
  • bolesti v ramenách, stuhnuté svalstvo ramien
  • strata hlasu, tichý hlas
  • zvýšená únava
  • ekzémy, suchá praskajúca pokožka
  • časté zívanie
  • astma, kašeľ
  • bolesti palca ruky, zmeny v ohybe lakťa (na pokožke)
  • krvácanie z nosa
  • nadmerné potenie
  • depresie, sebapodceňovanie
  • odmietanie dotyku
  • bolesti zubov bez kazu
  • blokády krčnej chrbtice
  • praskliny na koži uší
  • praskliny na konečníku
  • sny o lietaní, o poliach či stajniach, o krvácaní
  • nechuť k hovoreniu, prejavu na verejnosti

Podporiť svoje pľúca a hrubé črevo by sme mali nielen tým, že budeme v harmónii prijímať a vydávať, ale aj že budeme využívať zo situácií, ktoré k nám prichádzajú s tým čo potrebujeme. Sme schopní pochopiť, že prebytočné vypustíme, že sa nebudeme obaľovať hmotou a zbytočnosťami .

Hlavné je tiež dopriať si očistu, najmä teraz v ich najaktívnejším období, tj. na jeseň.
Hrubé črevo a pľúca je najlepšie detoxikovať prírodnou cestou.

Princíp výživy v súlade s Elementom KOV

Jeseň je obdobím, kedy si treba zorganizovať spôsob života po trochu porozhadzovanom štýle v období leta. Jedlá s pikantnou príchuťou prispievajú k povzbudeniu tejto činnosti. Jedlá, ktoré sprevádzajú prvok Kov sú výdatnejšie oproti minulým obdobiam. Na prípravu jedál, ktoré odrážajú kvality jesene, si treba uvedomiť hojnosť tohto obdobia.

Princíp výživy podľa 5 elementov, podľa čínskej medicíny, je založený na zachovaní zdravia a rovnováhy v tele. Vlastne ide o vyváženie nerovnováhy v tele, ktorú spôsobili telesné dispozície, nesprávna výživa, stres, klimatické vplyvy alebo vplyvy ročných období.
Podstatu výživy podmieňuje znalosť Yin a Yang, Qi, 5 elementov, pôsobenie potravín (termické, chuťové, energetické) a varenie v súlade s ročnými obdobiami. Strava neuspokojuje len telesné potreby, má aj liečebný význam. Z toho dôvodu je postavená na kvalitných a čerstvých potravinách.

Každý orgán nášho tela je tvorený Yin a Yang v rovnakom pomere. Ak je pomer v rovnováhe, znamená to, že telo je zdravé. Ak sú v nepomere, vznikajú choroby.

Yin – chlad, šťavy a krv.

ang – teplo, spaľovanie.

Qi – jin a jang spolu tvoria čchi, pohybovú energiu.

Podľa telesného typu, existujú dva typy – jin a jang.

Preto je dôležité poznať, aký ste typ a podľa toho využívať výživu podľa 5 elementov – doplniť, čo telu chýba.

Typ jang, teplý typ.

Hlavné znaky tohto typu sú najmä zvučný hlas, červená tvár, statná postava, červený jazyk, pevné väzivo, husté obočie, výbušnosť, netrpezlivosť, malé oči, neznášanlivosť vysokého tepla.

Typ Jang by mal uprednostňovať skôr osviežujúce a chladné potraviny. Vhodné je vegetariánstvo. Zakázaný je muškát, klinček, chilli, cesnak, jahňacina, tvrdý alkohol.

Jedlám môžeme dodať Yang, ak grilujeme, fritujeme, pečieme, smažíme.

Typ Yin, chladný typ.

Hlavné znaky tohto typu sú oslabený vzhľad, veľmi bledá tvár, jemná stavba kostí, mäkké väzivo, úzke obočie, depresívny strach, tichý hlas, odpor voči chladu, neistota, zlé trávenie, nadúvanie, studený pot, bledý jazyk.

Typ Yin potrebuje zahrievacie potraviny a metódy varenia Yang, korenené jedlá, prevažne tepelne upravené potraviny, mäso. Zakázaná je čakanka, jogurt, mliečne výrobky, kondenzované mlieko, mätový čaj, južné ovocie.

Tiež môžeme dodať Yin tým keď varíme, dusíme, blanšírujeme, varíme v pare alebo vo vodnom kúpeli.

Potraviny sú priradené k 5 elementom podľa chuti a účinku na orgány. Orgány sú spojené meridiánmi – jeden orgán vyživuje druhý a energia prúdi z jedného orgánu do druhého. Pri varení a výžive podľa 5 elementov sú všetky orgány zásobované formou cyklu tvorenia. Tak telo dosiahne vyváženú a harmonickú energiu.

Varením sa potraviny nestávajú viac zahrievajúcimi, ale stráviteľnejšími. Varená strava konzumovaná za tepla dodáva organizmu optimálne množstvo tepla a Qi. Ale aj varený pokrm jedený za studena je strávitelnejší ako surová strava.

Najsilnejší blahodárny účinok vareného jedla s teplými ingredienciami je po jeho zjedení. Po niekoľko hodinách tento účinok slabne. Výborný účinok má aj čaj z korenín a pohyb. Ostré jedlá spôsobujú silný pocit tepla, to však neznamená, že sú lepšie ako iné teplé potraviny.

Pozor na to, keď je telo horúce a vysušené, zaobchádzajte s korením a horúcimi potravinami opatrne, alebo ich kombinujte s osviežujúcimi a ochladzujúcimi potravinami. (ostré kari s osviežujúcou zeleninkou krátko podusiť).

Jednotlivé elementy zastupujú určitú chuť:

5elementDrevo – kyslá chuť, JAR
Oheň – horká chuť, LETO
Zem – sladká chuť, OBDOBIE ZBERU, ŽATVY, neskoré leto
Kov – ostrá chuť, JESEŇ
Voda – slaná chuť, ZIMA

 

Potraviny delia na horúce, teplé, neutrálne, osviežujúce a chladné. Podľa toho pôsobia na telo rozdielne:

  • chladné potraviny podporujú pokles Yang
  • osviežujúce podporujú tvorbu krvi a štiav
  • neutrálne podporujú Qi
  • teplé pôsobia proti nedostatku Yang (chlad)
  • horúce chránia pred prázdnotou (chlad), hlavne v zime

1-39_aStravovanie by malo brať do úvahy klimatické pomery jednotlivých ročných období. V zime je potreba telo zahrievať konzumáciou teplých až horúcich potravín pripravených pečením, grilovaním, a pod.. V lete by sme telo mali ochladzovať.

 

 

Pri varení sa jednotlivé potraviny pridávajú do hrnca tak, aby sa zachovala ich postupnosť, cyklus tvorenia.

Vplyv počasia

Keď vonku fúka vietor, prípadne panuje daždivé počasie, nemali by ste nikdy vychádzať von nenajedení a vyčerpaní z práce, alebo ak sa cítite sklamaní, smutní či osamelí. Doprajte si chvíľu oddychu a trochu sa najedzte. V najhoršom prípade zhltnite aspoň pár sušienok, napríklad perníkových.

Pokiaľ ste už premrznutí, potom pre vás určite nie je tým najlepším riešením energeticky studená káva spolu s energeticky studeným cukrom. Posilnite sa radšej horúcou polievkou, teplým zázvorom, cibuľou alebo väčším množstvom korenia prislúchajúceho elementu KOV. Aj keď nastane obdobie vlhka, chrípok a nachladnutí, vždy sa nájdu ľudia, ktorým sa takéto ochorenia úplne vyhnú. Ich prvok KOVU je silný. Zem plodí Kov – ak chcete predísť nachladnutiu, posilnite zároveň svoju oblasť spredu, napríklad čajom zo sladkého drievka, alebo potravinami elementu ZEM.

Čo robiť?
V Číne sa hovorí, že tlmený gong neznie, čo je narážka na fakt, že keď je Kov napadnutý vonkajšími patogénmi, človek chrápe.

Bioklimatickým faktorom jesene je suchosť tá poškodzuje najmä pľúca hrubé črevo. U nás sa tým myslí suchý vzduch, napr. v kanceláriách, preplnených obchodoch a pod….. Skúste si preto doma preventívne nainštalovať na kúrenie nádobku s Vodou, fontánku, difuzér. Podľa učenia Feng Shui má tečúca voda okrem zvlhčujúceho efektu tiež schopnosť udržať energiu v pohybe a tým prináša do domu Peniaze. Tak to stojí za do skúsiť, nie?

Medzi Kovom, pľúcami a hrubým črevom je súvislosť, preto môžeme akúkoľvek chorobu, ktorá oslabuje pľúca alebo črevá liečiť ostrým korením a výživou (prvku kov).

Ostrá chuť, ktorá predovšetkým na jeseň prospieva pľúcam, otvára povrch tela a tak ovplyvňuje pohyb energie smerom von, prestupuje tak telom uvoľňuje stagnácie. Avšak všetko s mierou, keď to preženieme tak naopak stav pľúc a hrubého čreva naopak zhoršíme. Ak ich vysušíme privodíme si suchý kašeľ alebo si spôsobíme zápchu.

Ostrá chuť je väčšinou teplá. Hrá veľkú úlohu v liečbe prechladnutia, ktoré sú na jeseň veľmi časté. Ak cítite, že na vás „niečo lezie“ skúste si uvariť zázvorový čaj alebo si dajte varené víno, podporujú potenie a preto sú vhodné pri nachladnutí. K jedlu sa odporúča pokrm, ktorý uvedie pľúca do chodu a zvýši tak imunitu t.j. pokrm s pórom, cibuľou či ostrým korením.

Pozor: Prílišné množstvo ostrých a teplých vecí (alkohol, korenie, káva, čierny čaj) prehrieva orgány, najmä pečeň a žlčník, takisto má za následok vysušenie pľúc a následne kože).

Pozor: ostré koreniny a zázvorový čaj si nikdy nedávajte keď idete von do chladu a vetra, pretože otvorí póry a tak ako patogén môže vysť von, ľahko môže preniknúť aj do vnútra tela. Používajte ich iba keď nejdete ďalšie 2 hodiny von a ostávate dnu!!!

  • Chronická suchosť pľúc je jednou z príčin rakoviny a kožných ochorení.
    Ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom by si ostrú chuť mali dopriať len výnimočne.
  • Vlhkosť veľmi dobre vysušuje obilná káva, čaj z materinej dúšky, pražené proso či pohanka.

Výživa pomáhajúca chrániť pľúca a hrubé črevo

download (4)

Bežne majú ľudia od 3 – 15 kg usadenín v hrubom čreve!!! v dôsledku svojho životného štýlu. Na to, aby ste odstránili nánosy v hrubom čreve a prečistili tak aj vaše pľúca a pokožku, potrebujete pridať do svojho jedálnička v prvom rade celozrnné obilniny.

Najvhodnejšou voľbou je ryža natural alebo jačmeň, použiť však môžete aj špaldu či raž. V tomto období sa zameriame hlavne na všetko čo je BIELE. Chuť vášho jedla by mala byť jemne pikantná, nie však extrémne.
 Výbornými sú aj ľanové semienka – vytvárajú ochranný povlak na sliznici, čím pomáhajú obnovovať sliznicu pľúc a hrubého čreva, odstrániť hrubé nánosy starého hlienu a nahradiť ich čistým, vlhkým povlakom. Takisto si pridajte do jedálnička potraviny bohaté na vlákninu, najmä zeleninu.

Ak chcete podporiť element Kov – pľúca, hrubé črevo, pripravujte jedlo varením dlhším ako 20 min, s väčším množstvom vody za nízkej teploty.

Obilniny – ryža natural, jačmeň, dlouhozrná ryža, ovos, vločky, špalda, raž, kaše, proso (nevytvára hlien a neobsahuje lepok – namočiť proso cez noc, dobre prepláchnuť a potom mierne variť a nesmie byť príliš husté.). Vyhýbať sa pšeničným klíčkom, pretože môžu poškrabať sliznicu hrubého čreva. Pšeničné klíčky obsahujú vysoký podiel fytokyseliny, ktorá viaže minerály ako vápnik a horčík. Môže byť narušený aj príjem zinku a železa. Inak sú výborné klíčky všetkého druhu.

Ako správne variť obilniny sa dočítate tu: https://lenkaslnieckova.sk/obilniny-ako-ich-spravne-varit/

Strukoviny – biela fazuľa, cícer, sója

Zelenina – zeler, petržlen, surová cibuľa, cesnak, pór, kaleráb, karfiol, pažítka, jarná cibuľka, žerucha, reďkovka, biela reďkovka okrúhla, biela reďkovka dlhá Daikon, cuketa, zemiaky, kvasená kapusta, ružičková kapusta, chren, fazuľa adzuki, fermentované sójové boby, čínska kapusta, kukurica, uhorky, hlávkový šalát.

Jesť viac zeleniny, buď dusenú, alebo zeleninové polievky.

images (2)download (47)dlouhozrnna-ryze-v-pytli-pytlovina-asian-pixmac-fotka-76109243

TIP: Celozrnná ryža, biela reďkev, žerucha a najmä chren dodajú vašej pleti pekný a mladistvý výzor.download (6) download (32)

Ovocie – jablko, hruška, marhuľa, kôra citrusov, figy, ďatle, med,

Orechy – (namočiť do vody, aby ožili), jedlé gaštany, ľanové semiačka, kešu, slnečnica, píniové orechy, mandle

download (52)
Nápoje: jogi čaj, ryžové víno, grog, varené víno, fenikový čaj (pomôže na trávenie), aloe vera

Bylinky a korenie– patria sem skoro všetky sušené bylinky a koreninky: šalvia, bazalka, oregáno, rozmarín, kôpor, chilli, kari, zázvor, breza, aníz, saturejka, kardamon, estragón, muškát, koriander, masala, rasca, bobkový list, klinček, tymian, pažítka, horčica, sladké drievko, kôpor, čierne korenie, nové korenie, kayenské korenie, fialka voňavá, deväťsil lekársky, ľubovník bodkovaný, nechtík lekársky, Harmanček lekárksy, skorocel kopijovitý, echynacea purpurová…

Bylinky sú korením života! A to doslova. Strávitelnosť dodávajú strave koreniny a bylinky. Väčšinou sú termicky teplé, alebo horúce a preto majú aj zahrievajúci účinok (okrem mäty).

Napíklad čilli, alebo kari je vhodné kombinovať s jemnými zeleninovými jedlami, avšak nekonzumovať ich vo veľkom množstve. Používať ich ako soľ 🙂 jemne

Pôsobenie liečivých bylín:
1. Bazalka pomáha proti zápche
2. Zázvor, čierne korenie, muškátový oriešok, česnak, horčica, reďkovky sú liečivé pre prvok kov, pre hrubé črevo
3. ľanové semiačka sú výborné, pretože dodávajú nielen eseciálne mastné kyseliny, ale sú výborné pre vyprázdňovanie, hoja zapálené steny čreva
4. Šťava z aloe vera čistí, hojí a ukľudňuje črevo. Ináč dosť chladí, mohla by sa kombinovať so zahrievajúcimi koreninami.
5. Fenikel upravuje tráviacu sústavu, povzbudzuje energiu v hrubom čreve a tak pôsobí proti nafuknutiu, plynatosti,Uvoľňuje kŕče.

Ďalšie články o bylinkách a koreninkách si môžete prečítať tu:

Omamná vôňa a chuť korenia

Bylinky a koreninky blahodárne pôsobiace na čakry

Nevhodné jedlá

Ľudia s oslabeným elementom Kov by mali ako prvé vyradiť zo svojho jedálnička všetky mliečne výrobky (mlieko, maslo, syry, jogurty, a pod.). Všetky mliečne výrobky výrazne zanášajú hrubé črevo a zahlieňujú pľúca. Vyskúšajte na mesiac vylúčiť tieto potraviny zo svojej stravy a uvidíte výsledok. Výrazne sa vám zlepší pleť, nebudete sa budiť ráno zahlienení, nebudete potrebovať každý deň vreckovky na vysmrkanie sa, upraví sa vám ekzém a v neposlednom rade zlepší trávenie. Druhou výrazne zaťažujúcou potravinou pre oslabený element Kov je cukor.

Nevhodné sú tiež ochladzujúce potraviny ako kiwi, maliny, jahody a jogurty, aby sa zbytočne nezachladil organizmus.

Kombinácie potravín, ktoré sú toxické:

  • kombinácia ryby so syrom (napríklad zapečená ryba so syrom)
  • ryba so smotanou (smotanová omáčka na rybe)
  • ryba ako hlavný chod a hneď potom sladký dezert
  • káva s mliekom, šľahačkou alebo smotanou
  • sladké mliečne výrobky a citrusové plody alebo ovocné čaje
  • citrusové plody alebo ovocné čaje a vajce
  • koláč a pšeničné pivo
  • müsli a ovocný čaj
    Dôsledkom kombinácie týchto potravín sú blokády v tele – stagnácia energie – vlhkosť. Vlhkosť znamená nárast na hmotnosti.

Rady pre výživu Hrubého čreva a pľúc:

  • Najdôležitejšie potraviny pre vyčistení hrubého čreva sú zelenina a vláknina. V zakrivených kľučkách, klkoch hrubého čreva sa môžu usadzovať odpadové látky a tvoriť kapsy, v ktorých prosievajú škodlivé baktérie. Fast food a rafinované potraviny na hrubé črevo nepôsobia dobre. Pre hrubé črevo je dobrá potravina bohatá na vodu najmä so zásaditou pH. Rovnováha kyselín k zásaditým látkam by mala byť v pomeru 20 ku 80. Zelenina je výborný dodávateľ zásad. Výnimkou sú zemiaky, paradajky, lilkovitá zelenina, feferónky, tabak. Ak osoby neznášajú jedlá bohaté na kyseliny, by sa mali vyhýbať i citrusovým plodom mimo citrónov. Ideálna strava na zlepšenie funkčnosti hrubého čreva je krátko oblanšírovaná zelenina a ovocie.
  • Predovšetkým ovocie a med dokážu uviesť do chodu zvlášť agresívny proces čistenia. Aj niektoré druhy zeleniny majú túto vlastnosť a preto by sme na začiatku diéty na hrubé črevo len s mierou jesť cibuľu, pór, pažítku, pastrňák.
  • Pozor na nerozumné čistiace diéty, pretože môžu telo priviesť do šokového stavu. Jedovaté látky sú v tele nazhromaždené v hlbokých orgánoch ako sú pečeň, obličky. Keď siahneme k extrémnej diéte, dostanú sa odtiaľ jedovaté látky do povrchového vylučovacieho systému, do útrob kože a lymfatického systému. V takomto prípade môže to vyvolať liečebnú krízu. Vždy sa treba poradiť s odborníkom.
  • Podľa čínskej medicíny surová strava oslabuje slezinu. To vyvolá v tele sklon ku chladu a vlhku. Dochádza ku symptómom hromadeniu tekutín , vlhkým dlaniam, plynatosti, riedkej stolici. Ideálne je zahrievacie korenie ako je zázvor a škorica.
  • Kakao, čierny čaj, káva s obsahom kofeínu (môže viesť k žalúdočným ťažkostiam až k vredovej poruche). Čaj, káva, čokoláda, chladené nealkoholické nápoje a alkohol sú diuretiká, močopudné prostriedky, odstraňujú z tela tekutiny a tým minerály a spôsobujú dehydrátaciu.
  • Znečistenie vzduchu, fajčenie, ústredné kúrenie a časté cestovanie spôsobuje dehydrátaciu. V chladnejších mesiacoch by sme mali radšej piť  stále teplú vodu.

NÁVRH NA RIEŠENIE:

Prvok Kovu je predovšetkým o zdokonaľovaní a sebaúcte. Kov sa dá prirovnať ku Konci jesene, kedy lístie začína padať na zem, kde sa následne recykluje na bohatý humus. V živote človeka je toto prirovnané k moci elementu, ktorý umožňuje, zbaviť sa všetkého, čo je nepotrebné a ukladať iba to potrebné „na zimu“. Pri miernych príznakoch odporúčame absolvovať preventívnu očistu okruhu pľúc – hrubého čreva v rámci preventívneho programu

Ako prečistiť hrubé črevo?

Odstránením patogénnych mikroorganizmov a parazitov z hrubého čreva. Veľmi nápomocné sú: škrupina z čierneho orecha, palina pravá, cesnak, tekvicové semená, papraď samčia koreň, drvina z klinčekov, výťažky z grapefruidových semien, koreň kurkumy.

Hotová celá bezpečná očistná kúra je popísaná tu: https://lenkaslnieckova.sk/ocistna-kura-ocista-pecene-a-hrubeho-creva/

Objednať si môžete keď ma kontaktujete: info@lenkaslnieckova.sk

Odporúčané pokrmy

Ryžová kaša na raňajky
Práve v tomto období je pre všetkých vhodné začínať deň raňajkami pozostávajúcich dlho varenou ryžou v dostatočnom množstve vody až do rozvarenia (na kašu), môžete do nej pridať kúsky sušeného ovocia, ktoré sa uvaria spolu s ryžou, (alebo pred dokončením strúhané jablko), (vodu nevylievame zabezpečí Vám príjem tekutín na ráno, sú v nej živiny…), vznikne Vám puding, ktorý ozdobíte orieškami mandľami, škoricou a polejete medom alebo ďatľovým sirupom a mňam 🙂 milujú to deti…(a naštartuje to vaše hrubé črevo….), ak nemáte radi sladké raňajky môžete do ryže pridať strúhanú mrkvu, alebo inú doporučenú zeleninku, necháte spolu povariť, ochutíte bylinkami, koreninami a tiež mňam…:-)

Je to dobré na ranné naštartovanie organizmu…a najmä v tomto období vhodné začať deň teplými raňajkami, rozhodne nie studeným jogurtom a ešte s pomarančom alebo mandarínkou, veľmi sa ochladíte hneď z rána a potom sa budete čudovať, že ste mali ľahké a zdravé raňajky a ste sopľaví a niečo na vás lezie….ak nestíhate ráno, môžete si takéto raňajky pripraviť večer a skonzumovať ráno…( pri izbovej teplote)….

Rýchla polievka na ráno (keď stíhate kávu stihnete aj toto), dáte do primeraného množstva vody variť za hrsť ryže, (pšena, vločiek…) pridáte počas varenia Natur bujón (práškový, dostať v DM) podľa chuti, alebo tesne pred odstavením dáte trošku Miso pasty , premiešate, vypnete a zjete, takúto rýchlu teplú polievku na ráno je to super…po krátkej dobe spoznáte blahodárne účinky takýchto raňajok…

Liečebné recepty

Korenené rezance na zahriatie

Ingrediencie: Takmer ½ litra horúceho vývaru, vlasové rezance, zrnká bieleho korenia

Účinok: Polievka pomáha vypotiť nachladnutie a súčasne posilňuje prvok Zem. Ten bol pravdepodobne preťažený, keď ste sa nenajedení alebo prepracovaní vydali von, prípadne sa príliš vyčerpali pri nejakom zimnom športe. Typickými znakmi sú silná únava alebo prehnaná chuť na sladké, sprevádzaná tekutou nádchou bez veľkých bolestí končatín a vysokých horúčok. Uvarte rezance vo vývare domäkka a okoreňte takým množstvom čerstvo mletého bieleho korenia aké ste v danej chvíli schopní zniesť. Vývar vypite taký horúci, ako je to len možné a potom vyjedzte rezance. Následne si ľahnite do postele a dobre sa prikryte.

Potiaca kúra so zázvorovým čajom

Ingrediencie: Aspoň 15 g čerstvého zázvoru, hnedý alebo sladový cukor podľa chuti.
Účinok: Kúru aplikujeme, keď sa v pravom zmysle slova nachladíme, napríklad pri čakaní v prievane na zastávke, alebo keď sa oblečieme príliš ľahko. Takéto nachladnutie sa prejavuje bolesťami končatín, oziabaním a mrznutím, eventuálne bolesťami brucha, neskôr zimnicou, horúčkou a niekedy i zápalom močového mechúra. Zázvor opláchnite studenou vodou a aj so šupkou ho nechajte 10 minút lúhovať. Čaj nie je nutné cediť. Podľa chuti oslaďte hnedým cukrom a po malých dúškoch ho vypite tak horúci, ako je to len možné. Pokiaľ máte chuť, môžete plátky zázvoru na záver rozžuvať. Ak vás boli brucho, môžete k osladeniu použiť sladký hnedý cukor (ak máte nejaký poruke). Ľahnite si do postele a vypoťte sa. Pokiaľ sa nezačnete potiť, dajte si ďalší zázvorový čaj a medzi tým popíjajte veľa horúcej vody.
Dôležité: Musíte sa vypotiť, inak kúra nebude fungovať. Nemali by ste však byť mokrí ako myš, pretože by vás to príliš oslabilo. Neprikrývajte sa preto príliš silnou vrstvou a prepotenú posteľnú bielizeň vymeňte. Ako náhle sa dostaví prvý náznak podobného nachladnutia, všetko nechajte, uvarte si zázvorový čaj a zalezte do postele, aby ste sa vypotili. Pokiaľ to zvládnete urobiť včas – to znamená pred tým, než dostanete horúčku – ušetríte si ďalšiu dobu a možné následky nachladnutia.

Cibuľovo-cesnakový čaj

Ingrediencie: 1 veľká cibuľa, biele časti zväzku čo najstarších a najscvrklejších jarných cibuliek, 5 strúčkov cesnaku, hnedý cukor, alebo ešte lepšie sladový cukor.
Účinok: Tento recept použite v prípade, že nemáte po ruke čerstvý zázvor, alebo keď sa vám zachce vyskúšať domáce rastliny. Cibuľa a jarná cibuľa je pritom o trochu lepšia na priedušky a výrazne preventívne pôsobí proti kašľu. Cibuľu aj cesnak (prípadne len cibuľu alebo len cesnak) nakrájajte aj so šupkou na tenké plátky. Krátko povarte s jednou šálkou vody. Čaj nechajte prikrytý pár minút lúhovať. Podľa chuti ho oslaďte a potom po dúškoch vypite tak horúci, ako je to len možné. Vlastne nechutí až tak zle, ako by sa zdalo! Ľahnite si do postele a vypoťte sa.

Tip: Môžete spracovať spoločne aj cibuľu aj zázvor s trochou hnedého cukru – vznikne tak „silná polievka“ proti nachladnutiu.

Cesnaková kúra na posilnenie prvku Kov

500 g cesnaku, 1 veľký čerstvý kus zázvoru.
Účinok: Pôsobí preventívne proti chronickej bronchitíde a posilňuje imunitu. Vhodné je robiť túto kúru v neskorom lete – nazhromažďujete tak dostatok tepla energie Yang pre nasledujúcu zimu.
Zázvor spolu so šupkou nakrájajte na plátky. Cesnak olúpte. Všetky prísady rozmixujte v mixéri a vzniknutú kašu uložte do chladničky. Ráno a večer užívajte vždy po jednej lyžičke spolu s horúcou vodou. V kúre pokračujte pokiaľ všetko nezjete. Po týždennej pauze môžete eventuálne pokračovať. Uvidíte, že behom nasledujúcej jesenne budete zdraví!
Tip: Pokiaľ túto kúru robíte behom neskorého leta, môže pomôcť dokonca aj proti astme, pokiaľ má tendenciu zhoršovať sa v zime. Dôležité: V priebehu kúry sa snažte obísť bez alkoholu, kávy, všetkých mliečnych výrobkov, pšenice a cukru. Zázvor má silné zahrievajúce účinky, a preto vyvoláva prehriatie. Tejto kúre by sa mali vyvarovať ľudia s prebytkom ohňa v tele.

Elixír na posilnenie pľúc

50 g sladového cukru (v biokvalite), 50 g vlašských orechov, 50 g čerstvého zázvoru.
Účinok: Tento recept nepôsobí tak silno ako „cesnaková kúra na posilnenie prvku Kov“. O to je ale lahodnejšia a predovšetkým šetrnejšia k životnému prostrediu a hodí sa aj pre deti. Zázvor opláchnite a nakrájajte na menšie kúsky. Všetky prísady rozmixujte v mixéri, kašu prikryte a uložte do chladničky. Ráno a večer užívajte vždy po jednej lyžici spolu s horúcou vodou. Deťom do 5 rokov dávajte dvakrát denne jednu kávovú lyžičku. Pokračujte v užívaní, pokiaľ všetko nespotrebujete.

Detoxikačný zábal proti kašľu

2 lyžice najemno nasekaného zázvoru, 5 lyžíc čierneho ryžového octu (z azijského obchodu), 1 kvapku mätového oleja
Účinok: Osviežuje a prečisťuje, keď sa následkom zahlienenia cítime ako v hmlistom opare, prípadne máme zvýšenú teplotu. Zázvor s octom nechajte krátko prejsť varom spolu s jednou šálkou vody, prikryté nechajte 10 minút lúhovať, sceďte a pridajte mätový olej. Polovičné množstvo horúceho odvaru prelejte na tenkú šatku, túto priložte na hrudník takú horúcu ako sa len dá zniesť a nakoniec prikryte uterákom ,zvyšok po dúškoch vypite.

Šťava z čiernej reďkovky

1 čierna reďkovka (v biokvalite), sladový cukor, prípadne ako náhrada med.
Účinok: Ak má vaše dieťa kašeľ s veľkým množstvom hlienov, táto šťava mu uľahčí vykašliavanie. Reďkovku nakrájajte na tenké plátky a jemne posypte sladovým cukrom. Nechajte ju prikrytú cez noc, aby sa vylúhovala šťava. Malé deti do 3 rokov by mali užívať trikrát denne šťavu po jednej čajovej lyžičke. Staršie deti by mali užívať primerane viac lyžičiek. Žiadny strach – šťava chutí veľmi dobre!
Dôležité: Reďkovka je zázračným liekom proti hlienom. Menšiu pálivú čiernu reďkovku zoženiete v obchodoch s biopotravinami a často tiež na farmárskych trhoch.

TIP Pri zápche: Podusená reďkev s trochou masla a soli je vhodná pri zápche s tvrdou stolicou.

Reďkovkový čaj

1 menšiu čiernu reďkovku (v biokvalite), 5 plátkov zázvoru, 1 hruška
Účinok: Tento čaj uľahčuje vykašliavanie veľmi hustého žltého hlienu u dospelých.
Večer všetky prísady očistite a nastrúhajte. Potom ich sparte v cca 300 ml vriacej vody a prikryté nechajte 10 minút lúhovať. Zmes prelejte cez jemné sitko alebo plátno, zo vzniknutej hmoty vylisujte zvyšok šťavy a všetku tekutinu hneď vypite.

Podbeľový čaj

10 g listov podbeľu
Účinok: Podbeľ je medzinárodne obľúbeným prostriedkom proti kašľu. Číňania ho užívajú predovšetkým ako liek na fajčiarsky kašeľ. Podbeľ sparte v ½ l vriacej vody a hotový čaj vypite ráno nalačno. Kúru v priebehu dňa aspoň 2x opakujte.
Dôležité: Pravdepodobne už to nemôžete ani počuť, ale lepšie než popíjať čaj by každopádne bolo prestať fajčiť.

Ochladzujúci čaj z jadier marhúľ
1 Lyžica marhuľových jadier (z bioobchodu), 3 lyžice kvetov chryzantémy jedlej
Účinok: Čaj pomáha pri trvajúcom ľahkom, ale rušivom pokašliavaní. Zároveň pôsobí na suchú kožu tým, že z vnútra zvlhčuje sliznice aj pokožku, ktoré sú poškodené vplyvom klimatizácie a vykurovaním miestností a majú sklon k podráždenosti a červenaniu.
Jadra marhúľ nasekajte na malé kúsky a spolu s kvetmi chryzantém ich nechajte krátko prejsť varom v 300 ml vody. Prikrytý čaj nechajte 10 min. lúhovať a potom ho teplý po dúškoch vypite. Kúru trikrát denne opakujte
Tip: Marhuľové jadrá môžete vylúpnuť čerstvé priamo z kôstok, ktoré rozbijeme silným úderom kladiva! Ovocnú dužinu môžete zamiešať napríklad do teplej ryžovej kaše.
Alebo nastrúhame 1 koreň chrenu, pridáme 1 zarovnanú ČL soli, 5-6 PL olivového oleja, zmiešame na kompaktnú hmotu, natlačíme do pohárika. Je to výborná pochúťka pojedať v tomto a zimnom období napr. na chlebe s maslom, pridáme do kapustového šalátu, do nastrúhanej varenej cvikle, alebo do zelerového či mrkvového šalátu…

Nápoj proti detskému kašľu

1 lyžica medu, ½ čajovej lyžičky sezamového oleja
Účinok: U malých detí uľahčuje odkašliavanie, a tým skľudňuje ich spánok. Prísady zmiešajte a zalejte ½ šálky veľmi teplej vody a dajte dieťaťu vypiť.

Verím, že receptov je dostatok. Stačí siahnuť po tom, ktorý sa vám zdá byť najlepší. Musím konštatovať, že práve tie najzložitejšie a najviac zaujímavé robia priam zázraky. To len my sme spohodlneli a lepšie je siahnuť po tabletke, sirupe alebo cmúľacom cukríku. Aj pre vás mám jednoduché riešenie: prírodné esenciálne oleje sú pre vás ako stvorené. Napíšte mi správu, pomôžem vám vybrať tie najvhodnejšie pre vás: info@lenkaslnieckova.sk

Najdôležitejšie je v tomto období upraviť stravu a vyhnúť sa potravinám, ktoré zahlieňujú organizmus. Verím, že recepty si nájdu svoje miesto vo vašej lekárni a časom sa naučíte rýchlo a účinne riešiť začiatok choroby vpádom škodliviny do vášho tela skôr než vypukne choroba.

TIPY a telesné cvičenie od Ludovít Tóth ACUPRES

Telesné cvičenie :

Časté polehovanie môže poškodiť meridiány pľúc a hrubého čreva a tým poškodiť vymiešovanie a dýchanie. Aby sme tomu zabránili, robíme hlboké nádychy a výdychy pre uvoľnenie napätia. Pretože partnerským orgánom hrubého čreva sú pľúca, pôsobí hlboké dýchanie dobre aj na vnútornosti, hlavne na hrubé črevo.
Zóna vegetatívnej nervovej oblasti Hrubého čreva na chrbtici je stavec v bedrovej časti (lumbálnej) – L1

Akupresúra :
Li4 – (bod na sto chorôb).Leží medzi palcom a ukazováčkom. Je najdôležitejší bod Hrubého čreva, ktorý nesmie byť ošetrovaný tehotným ženám. Môže telo zbaviť jedov, uvoľňuje zápchu a zlepšuje funkciu hrubého čreva. Aj farba tváre ožije. Môžeme zmierniť čelné bolesti hlavy, migrény, bolesti ramien, bolesti zubov.
Li11- tento bod lokalizujeme pri ohnutom lakti a pod záhybom ucítime pred kosťou malú priehlbinku. Tento bod je liečivý pri zápchach, lenivosti čreva, Podporí farbu tváre. pri vysokých horúčkach a pri alergických zápaloch.

Reflexológia :
Hrubé črevo je komplikovaná reflexná zóna. Musíme začať s masážou na pravom chodidle pravej nohy na ileocekálnej chlopni (spojenie tenkého a hrubého čreva. , potom na vzostupnom hrubom čreve až do polovici priečneho čreva a potom prejdeme k ľavému chodidlu stále rovno pozdĺž priečneho čreva až sa dostaneme k zostupnému hrubému črevu a ku konečníku. Masírujeme maličkými krúživými pohybmi a dbáme na obzvlášť tvrdé miesta. Ak sme na konci, môžeme sa vrátiť k problémovým miestam. A znova ich masírujeme.

MASÁŽE Brucha :

Odstraňuje niektoré špatné usadeniny, ktoré sa vytvorili behom rokov.
Postup masáže:
Položiť ruku pod slezinu na ľavú stranu tela. Zápästím jemne kĺžeme cez hrubé črevo a snažíme sa zacítiť hrudky, alebo plynatosť. Pokračujeme dole na vnútornej strane bedrovej kosti a potom pomaly tiahnite smerom ku lonovej kosti.(kostrči). Toto previesť 3x
Potom začneme v blízkosti pečene na pravej strane tela k ľavej strane a sledujeme zostupnú časť hrubého čreva. Tiež urobíme masáž takto 3x
potom začneme u najnižšej časti vzostupného hrubého čreva (u ileocekálnej chlopni) na vnútornej strane bedernej kosti.Kĺžeme zápästím 3x smerom k pečeni.
Sledujeme priebeh hrubého čreva od najnižšieho bodu vzostupného hrubého čreva ku oblasti pečene, potom pokračujeme k oblasti sleziny a nakoniec dole ku bedernej kosti a ku konečníku. Tiež 3x
Masírujeme celé hrubé črevo postupne ako v bode 4.krúživými pohybmi prstov v smere hodinových ručičiek, kde obzvlášť pôsobíme na stvrdlé miesta, keď ich budeme masírovať v malých kruhoch až sa zatvrdlosť zmení. Zápchy sa tak uvoľnia.
Po takejto masáži sa stolica sfarbí na tmavšiu farbu než obvykle. To znamená, že sa uvoľnili staré odpadové látky, ktoré sa usadili na stenách hrubého čreva. Pokiaľ by sa objavila krv, treba ihneď navštíviť lekára.
Existuje zvláštna zóna, ktorá sa výborne hodí na masáž aj keď je niekedy bolestivá. Sval Fascia lata (sval obopínajúci kosť bederného kĺbu nohy dole pozdlž vonkajšej strany stehna ku kolenám) Tento sval je spojený s hrubým črevom, pri masírovaní olejom veľmi pomáha hrubému črevu.

Kartáčová masáž :

Ošetrenie kože je výborná metóda ako sa zbaviť jedov. Podporíme tým aj lymfatický systém. Prevádza sa na suchej koži asi 3 min. Pred každým kúpeľom, alebo sprchovaním.
Kartáčujeme spodnú aj vrchnú stranu chodidiel kartáčom s prírodnými štetinkami s dlhou násadou. Od chodidiel smerom hore až po zadok na obidvoch nohách, zvlášť sa sústrediť na stehná a zadok.
Natiahnuť jednu ruku nad hlavu a kartáčovať celú ruku smerom hore od prstov dole až k podpažnej jamke. Samozrejme obe ruky rovnako.
Potom trup. Kartáčovať smerom od hora z prava doľava k srdcu. A potom k podpažnej jamke, kde je uzlina v axyle. Tú pred karetáčovaním vyprázdniť prstom krúživým pohybom.
V oblasti hrudi , kartáčovať vždy smerom k podpažným jamkám k axyle, ktorá je pred masážou vyprázdnená. Citlivé zóny sa ošetrujú opatrne.
V oblasti brucha podobne ako je v popise masáž hrubého čreva v kapitole vyššie.
Koža tým zosilní a pomôže sa lymfatickému systému zbaviť sa toxínov. Takto sa telo čistí a toxíny sa vylúčia aj hrubým črevom. Po krátkom opakovanej masáži kartáčom sa môžu v stolici objaviť hlieny.
Upozornenie: Telo vyvinie behom času „homeopatický odpor proti kartáčovaniu“. Takže prestane reagovať na vylučovanie toxínov a hlienov. Aby sa tomu zabránilo, mali by sme takúto masáž uskutočňovať každý deň 1x, lepšie 2x počas troch mesiacov. Potom len 2x týždenne.

Zvlášť priaznivo pôsobí po masáži sa osprchovať po teplej vode studenou ako záver sprchovania. Prekrvia a napnú sa krvné cievy a oživí pohyb sa lymfatickej tekutiny. Po masáži sa môžete natrieť grapefruitovým esenciálnym olejom, pomáha správnemu prúdeniu lymfy.

 

Prečítajte si tiež článok:

Tradičná čínska medicína, Element Zem: slezina, žalúdok

Tradičná čínska medicína, Element Voda: obličky, močový mechúr

 

Zdroje:

http://www.studiozdravia.info/default.aspx?p=advisorytest1page

https://www.zdravie.sk/clanok/54223/element-kov-pluca-hrube-crevo

http://www.casopisimidz.sk/november-2006/chranme-si-pluca-a-hrube-crevo/

http://masaze-poprad.webnode.sk/alternativna-liecba/hrube-crevo/

orgánové hodiny: http://www.eiaktivity.sk/2015/4281

http://empatia.cz/duchovni-priciny-nemoci/plice-tluste-strevo

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>