December mesiac žlčníka

December je mesiac žlčníka (GB).  V čínskej medicíne je to obdobie od 7.12 – 4.1

Sme v roku 2023 Vodného Zajaca – rok má na starosti hrubé črevo (Li)

V sezóne zima – Zima má na starosti obličky (Ki) a močový mechúr (BL)

A mesiac December je mesiac žlčníka (GB). Obdobie znamenia Potkan v čínskej medicíne.

   

Preto podporujeme práve tieto orgány aby sme mali dostatok vitality, energie a sily.

Keďže je vonku Zima, sneh treba aby sme sa zahrievali z vnútra aj z vonka. Výborne spravia teplé raňajky. Od 7-9 hod je hodina Žalúdka (ST) a je dobré v tejto dobe sa najesť. Lebo od 9-11 hod je obdobie Sleziny (SP). A keď Slezina nie je v tomto období najedená, ukradne energiu Obličkám (Ki) a celé telo ide na dlh. Jasné že teplá káva sa neráta 😀

Viac o Orgánových hodinách ako telo funguje cez deň si Zdarma stiahnite TU: eBook Orgánové hodiny Zdarma – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

Viac o Káve TU: Káva nie je ,,iba“ káva – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

December

je veľmi špeciálny a symbolický mesiac a v roku 2023 o to viac. Lebo sa uzatvára 20 ročné obdobie 8mičky a nastupuje 20 ročné obdobie 9tky. Tam kde niečo končí. Niečo začína. A už to môžeme cítiť. Tá pravá energia príde až vo februári 2024, ale už teraz si to môžeme všímať ako sa preklápa. Je dobré očistiť sa od starých vecí čo nám neslúžia.

Týka sa to všetkých oblastí – ošatenie, zdravie, návyky, vzťahy, práca. Keď sa zbavíte starého, príde niečo nové zaujímavé a lepšie. Len treba na to m vedome pracovať. Lebo ako sa hovorí. Buď sa spamätáš a dáš si facku ty, alebo ťa prefacká život.

Treba uvoľniť stagnácie. Otvoriť dlaň. Rozvíjať vďačnosť a Lásku. Mať otvorené srdce (HT). Lebo žlčník keď je v excese vie ľahko atakovať srdce na zdravotnej aj emocionálnej úrovni. Pozor na hádky, výbuchy emócií, ktoré by vás mohli v budúcnosti mrzieť, lebo sa vám pokazia vzťahy. Ak viete že k tomu máte sklony, alebo ste cholerik, či v strese pod tlakom majte na pomoci. esenciálne oleje.

Pomôže Air (zhlboka sa nadýchnuť a veľmi pomáhajú tento mesiac aj dýchacie cvičenia.)

Zengest – pomôže harmonizovať trávenie, zažívanie a aj na emocionálnej úrovni prežrieť veci. Tiež zaraďte probiotiká PB assist a tráviace enzýmy Terrazyme. Lebo cez sviatky sa bude jesť rôzne druhy a rôzne kombinácie jedál, tak aby ste si ochránili a nepoškodili trávenie.

Levanduľa-základ upokojenia a relax, dobrý spánok. Prvá pomoc takmer na všetko.

Serenity – dobrý spánok a kľud.

Výborné zmesi na upokojenie sú: Peace, Geranium na oblasť pečene a žlčníka. Majte sa radi. Lebo hnevom najviac ubližujete sebe. Choďte radšej na dlhú prechádzku ako si dať hádku po ktorej sa budete dlho zbierať. Lebo pri hádke nikto nevyhrá. Všetci sú poškodení.

Wild Orange – divoký pomaranč je základ dobrej nálady. Inhalujte, natierajte sa, pridávajte so čaju, do plnky do koláčov 1-2 kvapky. Môžete aj olejček LEMON.

Ak si prajete esenciálne oleje, napíšte mi správu: info@lenkaslnieckova.sk a naučím vás ich správne užívať.

Žlčník (GB) priamo atakuje srdce (HT) zaradíme požívatiny červenej farby a jemne horkej chuti: červená ryža, ružová ryža, červené hrozno, červená šošovica, červená paprika, čakanková vitakáva, melta, púpavová vitakáva…

Pracujte sa Sebaláske, Sebahodnote. Všetko čo začnete teraz, vydrží ďalších 20 rokov. Esenciálne oleje pracujú na fyzickej, psychickej aj emocionálnej stránke.

Posilní nás TEPLO.

Super na vyživenie obličiek a celého tela je teplo. Pomôže MOXA.  Môžete sa u mňa objednať. Alebo si môžete urobiť aspoň sami doma prehriatie tohto bodu termofórom. Kúra sa môže sa opakovať každý týždeň počas zimy.

Robte si dlhé vývary. Nad 3 hodiny sa už rátajú. Skvelé sú aj 24 či 48 hodinové. Naakumulujú v sebe viac tepla a vyživia životnú silu človeka.

Dodajú Energiu. Vitalitu. Silu. Harmóniu Yin Yang. Dodajú šťavy a fluidá do tela a zároveň tak veľmi potrebné teplo v zime.

 

Žlčník v decembri.

V decembri žlčník  nesmieme zaťažovať. Nie sú dobré mastné, vyprážané, prekombinované jedlá. Smotana, majonéza, údeniny, plnkové sladkosti… Lebo môžete skončiť na pohotovosti so žlčníkovým záchvatom.

Čo môžete urobiť je jesť striedmo. Ideálny je 12 hodinový pôst. Od rána o 7 do 19hod jeme. A od 19hod do 7 rána nejeme. Ideálne jednoduché dodržať. Nepojedať medzi jedlami. A hlavné jedlá riadne žuvať (30 – 50 x minimálne).

Nejesť obed o 12tej ale posunúť si ho na 13hod kedy je hodina Tenkého čreva (Si) a oveľa lepšie nám príjmaný pokrm strávi a zužitkuje telo na živiny.

Majte svoju hranicu. Lebo hlavne človek, ktorý cíti vnútornú prázdnotu nevie kedy má dosť.

Žlčník posilní farba ZELENÁ, TYRKYSOVÁ. Viac o farbe a ako nás môže posilniť sa dozviete vo videjku TU: https://youtu.be/I7ZliJxPhjw?si=SK2Y7MYTDirnX-6R

Žlčník posilní kyslá chuť v malom množstve. 1-2 lyžice denne kyslej kapusty, kvašákov, jalbčný ocot, kimči, kombucha … Tiež potraviny so vzťahom k žlčníku a pečeni: žito, citrón (iba keď ste zdravý), zelené vňate petržlenu, paštrnáku, zeleru …

Žlčník je veľmi aktívny orgán a jeho meridián je jeden z najdlhších. Ide od spánkov po bokoch hlavy cez šiju, bokom celého tela, cez bedrové kĺby, vonkajšou stranou nohy až ku 4. prstu na nohe. Môžete si pozrieť video o meridiánoch TU: https://youtu.be/Ed6–b0CBOM?si=6keHt8-uueuN01Hk

(Ak by ste chceli takého meridiánového panáčika, napíšte mi, vytvorím vám na prianie.)

Ak vás tam bude svrbieť, budete mať tiky, tras, preskakujúce bolesti z miesta na miesto, bolesť hlavy, migrény… tak aj za toto môže žlčník.  A tým že má dosah až do mozgu, môžete mať v tento mesiac veľa nápadov. Odporúčam si ich zapisovať. Ale zároveň môžete cítiť nekľud a zle spať. Preto sú nápomocné esenciálne oleje (Levandula, Serenity) a nejesť po 19hod aby v noci keď má žlčník a pečeň detoxikovať namiesto toho nemuseli tráviť. Lebo to sú úplne protichodné funkcie. Potom sa ráno môžete zobudiť s opuchmi, malátny či nevyspatý a unavený. Dobré je chodiť spať pre 23hod.

Mozog chránime pred vysušovaním. Ideálne sú omega 3 mastné kyseliny. Oleje (rybí, avokádový, kvalitný olivový, z vlašských orechov, makový, konopný, ľanový. Taktiež používame do pokrmov vopred namočené chia semienka a ľan). Pozor: Chia semienka pojmú až 15 násobok svojej váhy. Takže keď dáte 1 lyž chia, tak 15 lyžíc vody. Žiadne sušienky ako som to videla v obchodoch. To výrobca absolútne netuší ako funguje chia v tele. Absolútne by vás dehydratovalo. S ľanom je to veľmi podobne.

   

 

A samozrejme tento mesiac pijeme dostatok teplej vody. Vždy by mala byť viac ako teplota tela. Ideálne je nosiť prevarenú vodu v termoske a popíjať teplú po celý deň. A oveľa lepšie je prihriať si vodu v hrnci (najlepšie keramickom alebo sklenenom) a na plyne či riadnom ohni. Lebo v rýchlovarnej kanvici sa víri vietor tým že je to také rýchle a nie je to vhodné pre ľudí v strese, nepokoji, podráždenosti, hneve, v roztekanosti keď je toho veľa vecí naraz. To by mohlo ešte uškodiť. Zohrievajte si Vodu kľudne v hrnci, v čajníku na ohni. Voda takto pripravovaná je oveľa zdravšia pre človeka. A dodá viac kľud. Výborné je mať na vode Vylaďovač vody

   

Lebo Žlčník sa nachádza v elemente DREVO. A energetická matka Dreva je element VODA. Preto aj pitie vody je tento mesiac veľmi podstatné. A celý pitný režim by sme mali vypiť do 19 hod. Už potom veľa nepiť, lebo potom sú už obličky v slabom režime až do rána.

V elemente VODA obličky posilníme dlhými vývarmi, čiernymi požívatinami: čierny sezam, čierna rasca, čierne fazuľky ale aj všetky druhy fazule, a po kúsočku pridávať do polievok, strukovín, obilnín morské riasy ktoré majú kopec minerálov a dôležité látky pre obličky. Teraz nepridávame chlorellu, lebo by nás veľmi ochladila z vnútra. Ale varíme v pokrmoch Kombu, Wakame, Arame, Nori, Hijiki … Je to oveľa lepšie. Obličky sa zvlažia a zároveň zohrejú. Jemné dodanie Yin a aj Yang zároveň.

Viac o obličkách TU: Tradičná Čínska Medicína, Element VODA: Obličky a močový mechúr – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

Energia Zima nám ukazuje že sa máme skľudniť. Ako príroda. Neponocovať, chodiť spať pred 23hod. Skôr spať, dlhšie ráno spať.

Načerpať silu do celého ďalšieho roka. Pestovať svoj rezervoár životnej sily. Lebo ak nie, tak na jar príde Jarná únava, alergie (lebo aj na tom má veľký dopad žlčník a pečeň). Môžete vedome oddychovať, dýchať (môžeme stimulovať bod pľúc čo sa nachádza na palci na hranici nechta zdola a z boku keď si tam stlačíme ukazovákom. Na oboch rukách zároveň), chodiť na prechádzky, cvičiť jógu, meditovať, dbať na kvalitný spánok.

Treba sa hýbať, ale nie vyčerpávať. Pohyb by mal byť skôr taký že načerpáte energiu. Ak sa po pohybe cítite unavený, tak už ste to prepískli. A nabudúce menej. Viac relaxujte.

V Zime strava má byť varená, dusená, v šťave, parená, pečená koreňová zelenina, dlho varená. Teraz sa vyhýbame surovej strave (lebo ak nemáte na to konštitúciu že to zvládnete, tak poškodí ešte viac).

Ovocie a zeleninu varíme, pečieme, dusíme, robíme nákypy, čerstvé ovocie povaríme ako kompót s perníkovým zahrievajúcim korením. Môžeme pridať aj bylinky na pľúca a hrubé črevo ako Tymián, Oregano, alebo na podporu sleziny škoricu či vanilku…

Surová strava dá do tela chlad, vlhko,  vietor, nepokoj. Tiež sa vyhýbame mixovaným veciam, smothie, krémovým mixovaným polievkam lebo to je ďalší vietor do tela a Vietor je pôvodca viac ako 100 ochorení. A najviac narúša žlčník a pečeň.

Dbajte na dobré oblečenie. Chodidlá, kríže a uši v teple. Krk zakrytý.

Hodvábne šatky čo maľujem – krásne originálne DARčeky so zdravotným benefitom môžete pozrieť TU vo videjku: https://youtu.be/I7ZliJxPhjw?si=SK2Y7MYTDirnX-6R

Dbajte na dobré emócie. Namiesto hnevu a nasratosti, buďte vďačný za to čo máte. A posielajte si do srdca vnútorný úsmev a radosť, pokoj.

Dbajte na dýchacie cvičenia. Lebo tento mesiac môžu byť atakované pľúca. (Výborné dýchacie cvičenia môžete pozrieť u Rosťu na Youtube Dýchánky.) A ľahko sa môže do pľúc vniesť vlhko a chlad. Robte si pomalé hlboké, brušné dýchacie cvičenia. Na 4 doby nádych a na 6 dôb výdych. Aspoň 10 opakovaní sa nadychujeme do podkľúčnych kostí, hrudníka, brucha nádych. A tak isto aj späť. Bránica – brucho, hrudník, podkľúčne kosti výdych.

A skvelé keď si dáte do difuzéra esenciálne oleje alebo na brošňu a bude sa vám lepšie dýchať. Brošňa je ako minidifuzér a esenciálne oleje vám budú krásne voňať pod nosom a aj vy budete nádherne voňať. Zvoľte si tie oleje, ktoré potrebujete najviac, ktoré vám pomôžu zharmonizovať a prežiť celé obdobie Decembra bez vážnych známok na zdraví. Pomôžu vám posilniť imunitu a zároveň zlepšiť náladu (Onguard, Wild Orange, Vanilka…)

Hlavne buďte v pohode. A keď sa to už nebude dať vydržať, použite najkratšiu modlidbu na svete : Ser na to 🙂 vykašlite sa na dokonalosť a užívajte si chvíle tu na Zemi. Jediné čo je isté je zmena. Čo môžete urobiť je pripraviť sa na najhoršie a očakávať to najlepšie.

Užívajte si pečenie koláčov aj jedenie dobrôt. Pozrite si obľúbené rozprávky či Viacnočné filmy a dajte sa do pohody. To má žlčník rád.

Veľa sa objímajte a buďte v láske s otvoreným srdcom. Lebo obdobie Zima je sezóna obličiek ako sme si hovorili a na obličky najviac vplývajú vzťahy. Vraví sa, že 7 objatí denne vyvoláva ideálny stav radosti 🙂 tak to skúste.

Skvelý Vianočný DARček je obraz ktorý sa vám páči alebo podľa dátumu narodenia. Viem vytlačiť a poslať aj krásne poukážky, že obdarovaný si môže vybrať podľa vlastného výberu. Žlčník krásne posilňuje zelená farba a motív na obraze stromy, lúky, kvety. Obličky krásne posilňuje modrá farba a motív na obraze rieka, voda, vodopád, jazero, more, mušle.

Kuknite si katalóg obrazov kde sú popisy k obrazom aj zo psychologického a zdravotného hľadiska. A vieme sa dohodnúť aj na výhodnej Vianočnej zľave 😀

 

Starajte sa o seba lebo nikto iný to za vás neurobí.

Majte krásne Viacnoce a pokojné sviatky plné radosti a harmónie v duši.

Napíšte mi správu na info@lenkaslnieckova.sk ak vám tento článok niečo dal do života a čo ste z neho odniesli.

S láskou Lenka 🙂

 

 

PS: stále chodí okolo nejaká viróza, chrípka či nachladnutie. Ako si rýchlo pomôcť v liečbe pomocou potravín pozrite článok TU: Chrípka a liečba pomocou potravín – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

Môže vám to výrazne skrátiť liečenie a zlepšiť regeneráciu po nemoci.

 

 

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>