Apríl 2024 mesiac DRAKA – žalúdok

V čínskej medicíne predstavuje apríl od 4.4 – 4.5 mesiac DRAKA – žalúdok (ST).

Understanding The Human Stomach Anatomy With Labeled Diagrams

A rok 2024 je tiež rok Draka -žalúdok. To znamená že tento mesiac je dvojitý žalúdok a treba si dávať obzvlášť pozor na žalúdok, trávenie, jedlo čo do seba dávame.

Zároveň sezóna JAR má na starosti orgány pečeň (LR), žlčník (GB).

Preto JAR je čas keď rozkvitajú stromy, a v apríli môžeme posilniť tieto orgány: žalúdok (ST), pečeň (LR), žlčník (GB).

Kvitnúce stromy

Tiež si treba dávať pozor na emócie, lebo energia dvojitého Draka môže negatívne útočiť na Perikard (PC) a Srdce (HT).

Dôležité pravidlo bude ukľudňovať sa. Nehádať sa, skľudňovať emócie. Môžete použiť barličky ktoré Vám pomôžu – prírodné Esenciálne oleje. Ja mám najviac osvedčenú obľúbenú značku doTERRA, kde som už 6 rokov konzultantka. Môžete pridať esenciálne oleje Levandulu, Balance, Harmanček, Peace, Serenity… (pre odbornú poradu ktoré oleje by boli pre Vás vhodné, mi napíšte správu: info@lenkaslnieckova.sk)

Kit Essential Aromatics dōTERRA (Kit Emoções) – Bem Estar Essencial

Dôležité bude robiť si dýchacie cvičenie do Bránice. Pod bránicou sa nachádza žalúdok. Môžete si dať ruky na mečovitý výbežok vpredu na hrudnom koši-to je chrupavka, ktorá spája kosti hrudného koša. Pod ním sa nachádza žalúdok. A kľudne zhlboka dýchať nosom. Na 4 doby nádych, na 6 dôb výchych. A 10 minút kľudne dýchať. Ideálne v sede pri otvorenom okne.

Zápal žalúdka (gastritída) - príznaky a prírodná liečba | Zdravovek

Hlavný problém tento mesiac apríl môže spôsobovať žalúdok (ST). Môže tvoriť oheň, pálenie záhy, reflux, GERD… Vredy, zápaly ST môžu byť aktívnejšie. Zhoršuje to suchá, pikantná strava!!!

Nie tyčinky, chipsy, krekry, suchú stravu. Dbajte na štavnatú, čerstvú, parenú, dusenú zeleninku. Pridávajte zelené listy, žihľavu, púpavu, cesnáček, rukolu, špenát, medvedí cesnak, majoránku, ligurček…

Obrázkové výsledky pre: žalúdok

Tráviaci oheň v žalúdku znižuje: ťažko stráviteľná strava, suchá strava. Zadusí tráviaci oheň.

Tráviaci oheň v žalúdku zvýši: pečená strava dodáva teplo, stimulanty, káva, grilované jedlo prináša horúčosť, hrianky, čili -prináša veľký oheň., cigarety, alkohol… To môže vyvolať zápal zo sucha (ZAO)– hlavne ekzémy, problémy oči, líca, zuby.

Cesnak, cibuľu, pažitku, chren, rôznu pikantnú zeleninu  môžete spariť, alebo nechať kvasiť ako kimči, alebo fermentovanú zeleninku.

Milujem kvasený chren, jedli ste ho? Pridávate ho do nakladanej kyslej kapusty? Vyskúšajte. je to mňamka a keď ho potom uvarím v kapustnici, konzistenciou pripomína hovädzinu. A keď dám do polievky ešte údenú papriku, tak to je pre vegánov ako by jedli hovädzinu 🙂 podobná štruktúra, podobná chuť. Chren podporí vaše pľúca (LU) a hrubé črevo (Li) a dodá vitalitu týmto orgánom. Samozrejme všetko s mierou. Nie že ho budete jesť každý deň 🙂

Chren môžete vysádzať aj teraz: Prečo ho určite pestovať?

Pečeň, Žlčník milujú kyslé. A prirodzené fermentovanie. Ku každému obedu 2-3 lyžice kyslej kapusty, kimči, kvasenej zeleniny, alebo niečoho fermentovaného udržia v dobrej kvalite tieto orgány. Nikdy nerobíme exces. Exces je zjesť za tanier kyslej kapusty. To už nemusí urobiť dobre žlčnikárom. Ale terapeuticky, v malej dávke aj vy si to môžete dovoliť.  (k obedu 1 lyžica kyslej kapusty, kimči…) Alebo čajovú hubu Kombuchu 1 dcl denne, ktorá podporuje črevný mikrobióm.

Kvasená zelenina podľa starého bulharského receptu (fotorecept ...

Žalúdok (ST) potrebuje vlhkosť (SHi). Fluidá. Piť vodu aj jesť vodu. Ideálne teplá, nikdy by nemala byť studenšia ako teplota tela t.j. 37 stupňov.

Koľko tekutín je vhodné počas dňa vypiť? | NutriFood Blog

Ak máte studenšiu vodu, môžete si ju 2-3 sekundy podržať v ústach, ešte lepšie bude keď ju aj ,,prežujete“ akoby ste mali v ústach jedlo- jeme vodu. Lebo iba v slinách sa nachádza ptyalín, enzým ktorý pomáhať natráviť všetko čo vložíme do úst. Lebo základná funkcia tela je rozložiť čo čo mu dáš (Dych, Strava) na úplne malé čiastočky. Lebo bunka ľudského tela je tak maličká, že ju nevidíme okom človeka. Môžeme ju vidieť len pod mikroskopom – mnohonásobne zväčšenie. A my musíme to čo dáme do žalúdka prednatráviť a pohrýzť, lebo žalúdok už nemá zuby, aby to čo sme mu dali pohrýzol. Takže ak mu dáme veľké kusy, že iba pohltáte potravu na 3 hryzy a a prehltnete, tak sa žalúdok bude veľmi trápiť.

Žalúdok je ako oranžový KOTOL.

Kde sa niečo varí. Spracuváva. Rozožiera na malé čiastočky.

Cazane cu ardere pe lemne Idella Serafine 130 KW dotate cu un ...

 

Žalúdok je ako kotol, má žalúdočnú kyselinu, ktorá má kyslé PH. A kyselina rozožiera. Prednatravuje, aby potom tenké črevo ľahšie vstrebalo živiny.

Ale ak hltáte a jete veľké kusy jedla, tak z úst do žalúdka prídu veľké kusy nepohryzené a kým to spracuje na takú mirkočiastočku, ktorú môže malilinká bunka ľudského tela zjesť, tak sa strašne natrápi.

Musí použiť obrovské množstvo kyseliny, aby ten veľký kus stravy rozložil na maličký kúsoček pre bunku. A teda tam kde je veľa kyseliny tam to buble, varí sa, a vyskakujú z kotla horúce tryskance. A keďže kyslé môže byť iba v žalúdku nie inde, keď vystúpi kyselina vyššie môže spáliť pažerák. To je vystupujúca žalúdočná kysenina. Pálenie záhy, stúpanie kyseliny hore, reflux… Príčin prečo ešte môže vznikať je viac, ale toto je najbežnejšia.

Tam nepomôže sóda bikarbóna. Lebo v žalúdku musí byť kyslé PH. Ako náhle dáte do žalúdka zásadu, tak urobí presný opak. Musí zvýšiť produkciu kyseliny, lebo v žalúdku nikdy nesmie byť zásada. Taká je zákonitosť tela. Jediné čo vám pomôže je úprava stravy.

Gastroesophageal Reflux Disease (GERD) - SONOSIF - by SIFSOF, California

 

Čo je nápomocné? Treba schladiť žalúdok. Ale nie veľmi rýchlo. Predstavte si že do vreného čajníka vlejete studenú vodu – tak praskne. Mne sa to už viac krát stalo s čajníkom. A preto treba ísť na to rozumne. Lebo extrém vždy vytvára extrém. Treba ísť postupne a znižovať horúčosť stravou.

Bylinky: Iberka horká, angelika lekárska, pestrec mariánsky, rasca, vlaštovičník, sladké drievko, harmanček, medovka, mäta.

Môžeme použiť aj horčiny: horec, pelyněk v malom množstve.

Metódy spôsobu varenia vyberáme parené (10-15min), dusené, v šťave varené (20-40 min), polievky, šťavnaté, varené ovocie (4-5 min), namočené orechy a semená (cez noc)…

Zeleninová polievka s krúpami

Ideálne sú husté polievky s obilninami, vývary, congee ryžové kaše. Harmonizovať a stabilizovať ZEM (slezinu SP, žalúdok ST).

Už je vonku teplejšie počasie. Môžeme zaradiť v malom surovú stravu ale len ten, kto nemá problémy s nafukovaním, redšou stolicou, únavou… Ten ostane ešte aspoň pri dusenej zelenine.

Dôležité pravidlo č.1:

Ak si chcete dať studený šalát, dajte si pred ním horúcu polievku, aby sa tráviaci oheň prebral.

Arugula Salad With Avocado Dressing | Cooking Goals

Alebo surový šalát pokvapkaný kvalitnou sójovou omáčkou Tamari ktorá dodá enzými a kvalitným olejom za 1 lyž. ktorý pomôže aby sa vstrebali vitamíny rozpustné v tukoch. K šalátu si môžete dať grilované (cvikľu, kápiu, cuketu, šampiňóny, kukuricu…) Tak to bude vyvážené a lepšie stráviteľné pre telo.

Když už se pustíte do grilování masa, hodte na gril i zeleninu. Jako ...

Dôležité pravidlo č.2:

Ak si chcete dať zmrzlinu, dajte si k tomu čaj, kávu, púpavovú či čakankovú kávu, meltu, alebo niečo teplé. Aj vy aj deti. Zabránite tak prudkému schladeniu žalúdka a čriev a vyhnete sa hnačke z chladu. Možno že už aj vy ste mali po zmrzline či ľadovom nápoji hnačku. To bolo z toho prudkého schladenia čriev.

Zmrzlina

Na čo sa zamerať v apríli, mesiaci DRAKA

V roku 2024 máme výnimočne mesiac dvojitého Draka, lebo aj rok je Rok Draka a to býva iba raz za 12 rokov.

Na čo si dať pozor:

Dobré je kontrolovať množstvo a frekvenciu jedla. 2-3 jedlá denne.

Pravidelná strava. Nepojedať pomedzi jedlá keksíky ani čipsíky.

Neuždibuj !!! 🙂

Držať sa jednoduchých pokrmov. Chutných pre chuťové bunky, pre žalúdok, pre oko 🙂 Snažte sa urobiť pokrm pekný a pestrý. Pre črevný mikrobiom je dôležité aby bolo viac ako 50 rôznych druhov potravín /požívatín za týždeň v bunkách. Ako pestro jete vy?

5 Cheap Places in America to Eat

Rátajú sa do toho aj divoké jedlé rastlinky. Ak chcete vedieť ako ich zbierať, kedy ich zbierať a čo z nich pripraviť, mám na to špeciálne online kurz. Klinkite TU

Akurát teraz začína bylinková sezóna a keď chcete vedieť ako si variť z bylinkami, ako si posilniť zdravie pomocou fajných pokrmov. Ak vás vždy zaujímali bylinky, ale nevedeli ste ich správne použiť v kuchyni, tak to je pre vás to pravé. A navyše vyrobíme si masti, oleje, tinktúry a mnoho ďalšieho sa naučíte v online video kurze Bylinky a Varenie v kruhu 5 elementov. Je to prepojenie kuchárskeho umenia, kreativity a zdravotného benefitu.

 

Čo podporiť v mesiaci Apríl:

Rozvíjať vrelé emócie: spoločenskosť, spolupráca, úprimnosť a rešpekt k iným.

9 miest na originálne a lacné rande

Telekom spustil novú kampaň. Spoločnosť by mal spájať vzájomný #rešpekt ...

Ak Yang Zem – žalúdok (ST) robí blokádu Ohňa žalúdka (ST), tak do Pečene (LR) sa spätným chodom (spätným cyklom KE) môže vniesť zápal. Horúčosť žalúdka prejde do pečene a spôsobí zápal pečene. Veľa krát to býva aj u alkoholikov, alebo tých čo jedia veľa štipľavého, alebo pijú veľa kávy.

Na podporu zdravia v apríli, mesiaca Draka, môžeme použiť terapeuticky skvelé a chutné požívatiny. Môžeme s nimi variť a zlepšiť si zdravie.

Využime silu dvojitého Draka a premeňte svoj život tak aby ste boli spokojný. Urobte jeden malý krôčik k tomu aby ste sa dostali v vášmu cieľu. Naštartujte Dračí Oheň.

東京ドラゴンナイトのあらすじをネタバレ!漫画の見どころや登場人物も紹介 | 大人のためのエンターテイメントメディアBiBi[ビビ]

 

Vhodné Bylinky: dračia krv, kadidlo, fenikel, anýz, sladké drievko, propolis

  • Pridať potraviny so vzťahom k srdcu (HT) lebo to je tento mesiac atakované. Aby bolo harmonizované, pridáme požívatiny s tropizmom k srdcu  (HT): ryža červená, ružová, pšenica, žito, špenát, lotosový koreň, špargľa, reďkovka červená, fazuľa mungo, adzuki, fazuľa čierna, červená, jahody, hrozno červené, červené ríbezle, tekvicové s., biely mak, chia semiačka, makadamové orechy, kokosový orech – drť, coriolus, huba fuling, estragón, tymián, vanilka
  • Na podporu tvorby krvi: pšeno, ryža – všetky druhy aj sladká, amarant, polenta, ovos, pohanka, sladké zemiaky – batáty, figy, ďatle, hrozienka, hrozno, slivky, mrkva, kapusta, cvikľa, broskyne, marhule, čerešne, sladké jablká, losos, tuniak, kapor, hovädzí vývar, kurací vývar (mäso len v bio kvalite!!), vlašské orechy, pistáciové orechy, sezam, kokos, všetky druhy tekvíc – hlavne hokaido, fenikel – zelenina, kardamon, mušk.oriešok, zázvor (nie veľa – zvyšuje horúčosť), koriander, oregano, rozmarín, fenikel, tymián, badyán, vanilka, obilné slady – jačmenný, ryžový
  • Na prečisťovanie horúčosti (RE eliminácia) – schladzujúce požívatiny:
    zelená listová zelenina, hlávkový šalát, čínska kapusta, biela a červená kapusta, stopkatý zeler, zeler – koreň, žerucha, uhorky, tekvice, cukety, bamb.výhonky, paradajky, púpava – listy aj koreň, morské riasy, ako píšem vyššie, fazuľa mungo (nie veľmi počas chladných dní mesiacov a jesť v malom množstve lebo ochladzuje maternicu u žien), tofu
  • Potraviny s tropizmom k slezine (ST), lebo slezina je párový orgán žalúdka, tak aby nebola ochudobňovaná imunita:
    – ryža (všetky druhy – striedať), pšeno, polenta, pohanka, slzovka, jačmeň, ovos, pšenica, špalda, žito, fazuľka adzuki, cícer, hrach, kapusta, mrkva, brokolica, cesnak, petržlen, paštrnák, hláv.šalát, kaleráb, zeler – koreň, zeler stopkatý, kel, reďkovka, sladké zemiaky, zemiaky, hrozno, jablká, hovädzina, kačacina, kuracina, králik, jahňacina, úhor, lieskové orechy, gaštany, tekvicové semiačka, slnečnicové semiačka, šampióny, pečiarka, hliva, badyán, bobkový list, klinčeky, aníz, majoránka, med – nepasterizovaný
  • Uvoľnenie pečeňovej energie (LR) , lebo ešte pretrváva sezóna JAR, vhodný čas na očistu organizmu a podporu detoxikačných orgánov:
    Kel, brokolica, karfiol, fenykel, bazalka, reďkovka, bazalka, bobkový list, rukola, rozmarýn, kôpor, mäta, medovka, harmanček, majoránka, kurkuma, petržlenová vňať, pažítka, šafrán, jablko, granátové jablko, melón, papája, olivový olej, olej z nepraženého čierneho sezamu, píniové jadierka, malé množstvo medu – môže byť spolu s jablčným octom, ryžový alebo datľlový syrup, ryža natural – dlhozrnná aj guľatozrnná, mand.kôra reďkovka – všetky druhy, závor – čerstvý, žerucha, celozrnné obilniny (varenie z celých zŕn – hlavne jačmeň, pohanka, žito), koreň púpavy, čakanka – aj koreň

Dbáme na celé zrná, nie mäkký biely chlieb, nie instantné kaše!!!

Celozrnné obilniny – tie zdravšie obilniny. Pšeno, pohánka, špalda ...

V apríli máme čas na MOXU: 21.4. – 5.5 Podpora Žalúdku, Yang ZEM, vitalita, dobré zažívanie. Podporuje Dlhovekosť, celoživotnú Vitalitu a Energiu. Môžete sa ku mne objednať cez email: info@lenkaslnieckova.sk

Moxa – Phy-x

Majte krásny deň a nech sa darí v zdraví

Lenka 🙂

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>