Marec – poberaj sa starec

Určite ste už niekedy počuli porekadlo ,,Marec – poberaj sa starec“. V dnešnom článku si vysvetlíme prečo je to tak. 

 

Zároveň je marec aj mesiac knihy, tak iste si nejakú dobrú knihu kúpte. Najlepšie o zdraví. Napríklad eKnihu Umenie zdravia.

Pozrime sa čo nám teraz dominuje a aké orgány treba posilniť:

Rok 2024 je rok Dreveného Draka energia žalúdka (ST).

JAR je doménou pečene (LR) a žlčníka (GB).

Marec je mesiac Ohnivého Zajaca – energia hrubého čreva (Li). 

Preto sa treba sústrediť na posilnenie týchto orgánov aby boli funkčné a priechodné, dobre vyživené.

Lebo ak nie, tak blokáda hrubého čreva atakuje srdce (HT) ktorá sa môže prejaviť ako emočný stres, nepokoj, búšenie srdca…

A zároveň sú tento mesiac atakované dôležité životné orgány ako pľúca (LU) a obličky (Ki).

A práve preto sa hovorí Marec – poberaj sa starec. Lebo kto má malú životnú silu, tak tieto orgány to nezvládnu a odíde na druhý svet. Podľa toho aká veľká alebo malá je vaša sviečka života.

ŽIVOTOSPRÁVA

Životne dôležité je vyživiť element VODA – obličky a močový mechúr. Element Voda nám pomôže prepojiť element KOV a DREVO.

Tento mesiac dávajte pozor na Sucho (ZAO), lebo to poškodzuje hrubé črevo (Li) a pľúca (LU) to by ešte viac atakovalo tieto problémy. Žiadna suchá strava, keksíky, krekry, tyčinky, chipsy, pizza, posúchy… Nie veľmi ohnivá, pikantná strava. Vyhýbať sa aj metódam prípravy pokrmov čo vysušujú jedlo: grilovanie, pečenie, sušené ovocie a zelenina…

Doporučujem sa vyhýbať aj káve, lebo tá vysušuje šťavy tela a je veľmi dehydratačná. Tiež alkohol odvodňuje a vysušuje telo. Sladké vody tiež nie sú vhodné.

Lebo sucho v strave a pití vnesie ďalšie sucho do hrubého čreva (energia mesiaca) a do žalúdka (energia roku) a to vytvorí obrovský tlak, stres, ktorý môže spôsobiť problémy so srdcom (infarkt, kardiovaskulárne problémy…) a problémy s pľúcami (suchý kašeľ, astma, alergie…), či problémy s obličkami (malá životná sila).

Preto sa doporučuje presný opak suchých potravín. Zaraďte vlhké, šťavnaté, parené, dusené, varené požívatiny. Všetko čo dodáva fluidá do tela. Polievky, prívarky, dusená zelenina v šťave, kaše (čchou, khičri) na slano aj na sladko. To sú tradičné liečebné a očistné kaše ktoré pomáhajú obnovovať a regenerovať organizmus z pohľadu Čínskej medicíny a Ajurvedy. Zároveň sú veľmi dobre stráviteľné a organizmus si z nich vie vziať veľa živín.

Ako harmonizovať stolicu aby nebola zápcha:

  • Môžete si dávať na podporu hrubého čreva 2-3 sušené slivky pokrájať, namočiť na 15 min do vody a potom zjesť a vodu vypiť.
  • Alebo namočené ľanové semienka (1 lyž. semienok zaliať 5 lyž. vody nechať 15min odstáť a zjesť.) Časť môžete rozžuvať-uvoľnia sa mastné kyseliny prospešné pre srdce, cievy a mozog. Časť však prehltnite celé, lebo iba keď sú celé semienka s vytvorený slizom podporia hrubé črevo.
  • Môžete vyskúšať aj ľanový olej 1 lyž. ráno (a zároveň vyživíte aj svoje cievy, srdce a mozog)
  • Z ovocia je výborné jablko. Ale nie surové. Nakrájať, alebo nastrúhať na menšie kúsky a podusiť v troške vody aspoň 2-3 min. Môžete pridať kúsok hrozienok, goji, perníkového korenia, štipku soli (vytiahne z ovocia sladkosť). Dodá telu potrebné šťavy a fluidá, aby nebola suchá stolica.

Podporné potraviny / požívatiny:

Obilniny: pšenica jednozrnka a dvojzrnka, špalda, žito (raž), pšeno, polenta, quinoa, ovos, pohánka,

Strukoviny: fazuľka mungo (ale iba v malom množstve, lebo ochladzuje maternicu a môže spôsobiť v nadmernom množstve bolesti pri menštruácii, studené ruky a nohy…), fazuľa adzuki, všetky druhy fazule, tmavé a čierne fazule, šošovica slovenská, červená a čierna šošovica,

Zelenina: brokolica, hlávkový šalát, pór, kel, ružičkový kel, karfiol, zeler buľva a stonkový, petržlen, paštrnák, mrkva, zemiaky, žerucha, čierna reďkovka,

Môžeme pridať po kúsku kyslú kapustu, Kimči (kvasenú zeleninu). Ak držíte očistu aj stravou (čo odporúčam najviac), tak kvasená zelenina sa pridáva v 3.týždni (V, P) na podporu črevného mikrobiomu a imunity.

Ovocie: jalbká, hrušky, slivky, hrozno, goji,

Orechy a semiačka: vlašské orechy, čierny sezam, biely sezam, gaštany,

Iné: morské riasy Nori, Arame, Wakame, Kombu, anýz, fenikel, rasca, (chia semiačka namočené vopred vo vode), žen schen, reishi, maca, cordyceps, tofu, hefu

Bylinky na pomoc: stelaria, žihľava, púpava, sedmokráska, fialka, medvedí cesnak, prvosienka, kôra vŕby bielej, listy brezy, brezová voda, deväťsil, kostihoj…

Živočíšne výrobky by nemali presiahnuť 10% denného jedálníčka aby nezaťažovali obličky. Rastlinné bielkoviny obličky nezaťažujú, ale podporujú.

RECEPT na podporu vitality orgánov na JAR: 30min variť teplý vývar zo pšenice jednozrnky alebo dvojzrnky, či špaldy (220g), čínske ďatle (jujuba 50g, alebo môžete aj kráľovské ďatle), kúsok sladkého drievka, goji (kustovnica čínska) a na posledných 5 min pridáte Bazalka Tulsí. Pomáha stabilizovať emócie (môže sa piť teplé 2x denne)

Bio Bachove kvetové esencie: 12 Gentian (Horček horký), 28 Sclerantus (Sklerant ročný), 33 Walnut (Orech kráľovský), kombinované bio bachovky: Rozhodnosť

Esenciálne oleje doTERRA: Ginger (zázvor) pochádza z Madagaskaru a získava sa z koreňa rastliny. Ja som 1 kúsok minulý rok pestovala na záhrade a mal nádherné ružové kvety 😀 Zázvor esenciálny olej navodzuje pocit tepla, harmónie, posilňuje v nás pocit zodpovednosti a spoľahlivosti. Vedie nás k dôvere vo vlastné sily. Oceníme ho aj pri pečení alebo varení exotických jedál.

Má však svoje obmedzenie: Nikdy ho nedávame keď je vonku chladné alebo veterné počasie a chcete ísť von. Lebo zázvor otvorí póry tela – je to akoby ste mali otvorené dvere ,,lietačky“ a mohol by vám do tela ľahko preniknúť nejaký patogén vlhko, chlad, baktérie… Môžete si ho dávať liečebne keď potrebujete vyhnať z tela patogén preč. Otvoria sa póry tela a patogén ľahko vyjde von. Pri ochorení si dávame zázvor, ale nie citrón.

Lebo citrón stiahne patogén hlbšie do tela. Len si predstavte že si dáte do úst citrón čo sa deje s vašou tvárou – stiahne sa od kyslosti. To isté je s bunkami v tele stiahnú sa a patogén tým pádom nemôže vyjsť von z tela. Navyše sa stiahne hlbšie a môže sa niekedy neskôr ukázať ako iné vážnejšie ochorenie. Citrón a kyslé pokrmy si dáva človek iba ak je zdravý.

Platí to iba s dužinou citróna. Nie s kôrou citróna, lebo Lemon esenciálny olej je z kôry.

 

POČASIE na JAR

V roku 2024 Dreveného Draka prichádza do Jari od 21.3 – 20.5 patogén Sucho (Yang Ming). Jar prináša teplejšie a suchšie počasie, ale musíme byť stále pripravený na zmeny. V apríli už prídu na rad aj zrážky. Infekcie, zápaly s kožné ochorenia sú častými problémami, preto je dôležité dodržiavať vhodnú stravu a pitný režim. Do stravy pridáme v malom množstve obilninu slzovku (pozor nie tehotné ženy, lebo môže mať propotratový účinok, tak sa niekedy aj tradične používala) ale výborne vyživuje slezinu, žalúdok, pankreas. Odľahčíme stravu od mliečnych výrobkov a surovej zeleniny. Pridáme veľa polievok a teplých čajov (napríklad kvet chryzantémy jedlej, myšieho chvostíka, lipový list a kvet, baza, materina dúška…) 

JARNÁ OČISTA ORGANIZMU – DETOX 

Samozrejme na JAR sa doporučuje očista organizmu. Firma doTERRA s ktorou spolupracujem už viac ako 6 rokov má na to parádny komplexná balíček. Kde sa na očistu pripravíte.

Tu je link kde si môžete očistu pozrieť. Stojí 412.33, a ja vám ju môžem objednať s 25% zľavou za 309.25  + poštovné

https://doterra.me/ixSaUP

Ak si chcete otvoriť veľkoobchodný účet a stále si objednávať s 25% veľkoobchodnou zľavou, kontaktujte ma info@lenkaslnieckova.sk a pomôžem vám, alebo ak chcete môžete sa zaregistrovať sami TU:

https://doterra.me/E6nMoR

V balíčku už máte prednastavený balíček s očistou a Grapefruit esenciálny olej, ktorý ideálne doplní proces detoxikácie. A navyše posilní pečeň, žlčník, srdce a tenké črevo.

 

Marec – poberaj sa starec

Platí to na starých, chorých, oslabených ľudí.

Aby sa toto nenaplnilo, treba vyživiť telo a ducha. A zároveň zľahčiť stravu a upraviť svoj jedálníček. Udržiavať sa fit.

 

Doporučuje sa piť teplú vodu celý deň, aby telo nemíňalo energiu na zohriatie studenej vody. Nedoporučuje sa piť minerálky. Teplú vodu si vždy dávajte buď do termosky, alebo do sklenenej fľaše. A popíjajte celý deň. Ideálne keď máte svoj pitný režim odpitý do 19hod, lebo už potom slabšie fungujú obličky, a navyše vás to môže budiť v noci chodiť na WC.

Podpora spánku je maximálne dôležitá. Pomôže esenciálny základný olej Levanduľa, ale môžete vyskúšať aj Serenity, Balance, Harmanček… Lebo orgány žlčník (GB) má svoju dobu od 11-01 hod v noci a pečeň (LR) má svoju dobu od 01-03hod v noci. Ak v túto dobu nespíte dobre, detoxikačné procesy v tele neprebiehajú správne. Lebo pečeň sa vie regenerovať a dobre pracovať len v ležatej polohe a spánku. A je dôležité aby ste sa ráno cítili oddýchnutý a dobre vyspatý.

Ak nespíte dobre v noci, tak si oddýchnite aspoň v opozitnom čase od 1-3hod na obed. Dajte si regeneračnú siestu. Spánok 21 min je veľmi výživný.

Element VODA (obličky a močový mechúr) vyživujú Element DREVO (pečeň a žlčník).

Žlčník je vačok na uskladňovanie, uchovávanie a vylučovanie žlče. Žlčník ovplyvňuje rozhodnosť. Keď nemáte žlčník môžete byť nerozhodný človek  a zároveň musíte vedieť čo a kedy jesť, lebo vám chýba vačok na žlč – tým pádom je oveľa menej žlče na trávenie potravy.  A zároveň, tým že chýba vačok, tak žlč neustále prekvapkáva a často sa stáva že ľudia ktorým odstránili žlčník majú problém s bedrami, kolenami, problémom s hrubým črevom, rakovinou (Li) …

Pečeň je generál celého systému tela. Pečeň tvorí žlč. Žlčník ju uskladňuje a dávkuje keď príde jedlo do žalúdka.

Pečeň miluje pohyb. Cez deň je dobré sa ísť prejsť do prírody, alebo robiť nejaké cvičenie s vlastnou váhou.

Výborné sú cvičenia na hlboký stabilizačný systém.

Hýbanie energie môžeme podporiť aj masážou. Zdravie tráviacich orgánov orgánov, hrubého čreva podporíme masážou brucha s teplým olejom a esenciálnym olejom ZenGest. Masírujeme v smere hodinových ručičiek. Aby mohlo všetko staré odísť a nové prísť. Je dobré tak urobiť po fyzickej úrovni, ale aj emocionálnej a materiálnej. Zbaviť sa všetkého čo nám už neslúži. A mohla do tela vstúpiť nová svieža energia. Upracte si v tele, mysli, aj v byte.

Čo môžete ešte pre seba v marci spraviť:

Dôležitý je životný štýl. Vyhýbať sa stresu, strachu. Na elimináciu používať esenciálne oleje Levandula, Wild Orange, Balance, Peace…Nebrať veci osobne. Ľahšie brať veci. Oddychovať, dbať na dobrý spánok, dať si wellnes, masáž. Uvoľniť sa, strečing, pohoda.

Telo tuhne, keď sa niečomu bráni, treba uvoľniť stagnácie, rozprúdiť. Iba čo prúdi je živé. Predstavte si rieku ako prúdi. Je to rieka života – plynie (krv, lymfa, tok…). Ale keď sú nejaké stagnácie tak je niekde nejaká prekážka (keď je voda dlho stojaca začne smrdieť, hniť, kvasiť). Nikdy nechcete aby vám niečo v tele blokovalo, lebo to vždy urobí problém.

Tento mesiac by sme sa mali viac uvoľniť, preciťovať lásku, intuíciu, radosť, spiritualitu, metafyziku.

Mali by sme si uvedomovať, že nereagujeme na zmysly. Nepočúvať myseľ v tomto precitlivelom mesiaci. Pustiť staré vzorce správania. Ísť si za svojím cieľom za každých okolností. Upokojiť sa, počúvať svoje telo a dušu ako reaguje, napojiť sa na svoju intuíciu, na svoj vnútorný radar.

 

Krásne dni a nech sa darí 🙂

Lenka

 

A ak máte ešte čas kuknite doplňujúce veci a články ktoré sa oplatí prečítať:

Stiahnite si Orgánové hodiny Zdarma:

eBook Orgánové hodiny Zdarma – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

Pozrite si článok o obličkách:

Tradičná Čínska Medicína, Element VODA: Obličky a močový mechúr – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

 

Prečítajte si ako správne variť obilniny a strukoviny aby boli plnohodnotné bielkoviny:

Obilniny najdôležitejšie pre slezinu a mozog, ako ich správne variť – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

 

kniha: eKniha Umenie zdravia – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

 

Kurz 1: online kurz Výživa a Varenie v kruhu 5 elementov – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

Kurz 2: online kurz Bylinky a Varenie v kruhu 5 elementov – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

 

 

 

 

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>