Kostihojová tinktúra, ľubovníkový olej, švédske horké kvapky, nechtíková mastička a ďalšie dobroty pre telo

Veľmi účinné domáce s láskou tvorené tinktúry, mastičky, oleje. Kostihojová tinktúra, ľubovníkový olej, švédske horké kvapky, nechtíková mastička, tinkúra z koreňa medvedieho cesnaku…

Tinktúra z koreňa Kostihoj Lekársky

Hojivý priateľ a ochranca pohybu a kostí.

Kostihoj vlastnoručne vykopaný v lone prírody. Macerovaný v kvalitnej pálenke na slnečnom svetle a uložený do fľaštičiek z netoxickeho plastu s kvapkátkom.

kostihoj

Tinktúra z kostihoja lekárskeho blahodárne pôsobí na kosti, kĺby, šľachy. Je výborným pomocníkom pri liečbe reumatizmu, kĺbovým opuchom, bolesti kolien, ramien, bedrových kĺbov. Obklady pomáhajú hojiť vonkajšie aj vnútorné rany, pomliaždeniny.

Výborná pomoc pri vnútornom krvácaní, zlomeninách, vyvrtnutiach.

Použitie:

 • Lokálne natierať na miesto bolesti a na chodidlá 3 x denne (Tinktúrka sa po nanesení ,,zhrčkavie“ to je v poriadku, je to veľmi silná koncentrácia, pri citlivej pokožke sa odporúča po nanesení tinktúry naniesť na miesto bolesti aj kokosový krém, alebo mandľový olej)
 • Preventívne natierať na oblasť obličiek a chodidlá okolo 17hod v období zimy a dať si bavlnené ponožky (pozor, nemusia sa už dať z tinktúry vyprať)
 • Výborne pôsobí aj na zuby. Pomáha pri citlivých zuboch na sladké, chlad, studené. Tinktúru môžete mlgať v ústach 3-5 minút. Potom vypľuť.

Pri záujme píšte na majlík:  info@lenkaslnieckova.sk 

Ľubovníkový olej

Ľubovník bodkovaný (Třezalka tečkovaná, Hypericum perforatum, čarovník, koreň Matky Božej, svätojánska bylina, Jánska bylinka)

Regeneruje, vyživuje medzistavcové platničky, tlmí bolesť, hojí nervy a svaly, zjemňuje a ošetruje pokožku.

Prírodný regenerátor.

Je veľmi účinná bylinka s historickým významom a s vysoko liečivou hodnotou.

Kvalitný Ľubovníkový – Jánsky olej je skutočne najlepším olejom na rany, súčasne zmierňuje bolesti, zabraňuje zápalom, pôsobí hojivo. Ľubovníkové kvety naložené v BIO panenskom slnečnicovom oleji zo Slovenska macerované  8 týždňov na slniečku.

Trvanlivosť oleja 2 roky

ÚČINKY

Pri všetkých nervových poruchách a ochoreniach, pri zraneniach, po úderoch, pri zanedbaných následkoch. Môže sa použiť aj pri čerstvých poraneniach, výrony krvi, opuch žliaz, zdurených lymfatických uzlinách.

Účinný prostriedok na ošetrovanie pokožky, pri drsnej pokožke na tvári, zjemňuje pokožku, proti vráskam.

Regeneruje, vyživuje ,,rozpína“ medzistavcové platničky. Účinný pri bolestiach chrbtice, seknutí v krížoch, ischiasi, reumatizme. Proti prudkým bolestiam  trojklanného nervu.

Pri popálení alebo obarení, pri slnečnom úpale.

Vynikajúci prostriedok proti hnačkám.  Dojčatám pri boľavom brušku namasírovať v smere hodinových ručičiek.

Pri nespavosti, neurózach, pri poruchách reči, hysterických záchvatoch, námesačnosti, nočnom pomočovaní, depresiách.

Podporuje správny vývin a funkciu ženských pohlavných orgánov, pomáha pri menštruácii upraviť cyklus.

Má antidepresívne účinky porovnateľné s chemickými liekmi, proti úzkosti, zlepšuje pamäť, sústredenie, chráni mozog, proti epilepsii, zlepšuje príznaky odvykanie (alkohol, drogy), protizápalové, tlmí bolesť, proti vírusom i baktériám, znižuje cholesterol v krvi, proti kŕčom v žalúdku.

POUŽITIE

Bolesti chrbtice, nervov. Mierna, stredná i ťažká depresia, prevencia opakované depresívne príhody, depresie u detí, psychické a psychosomatické problémy v menopauze, predmenštruačný syndróm, ukončenie fajčenia. Zvonka na atopický ekzém, hojenie rán, opary, popáleniny, hojenie jaziev, jazvy po cisárskom reze.

DÁVKOVANIE

Natierame na pokožku lokálne podľa potreby. Môžeme aj preventívne večer po sprche.

Pri vyskočenej platničke veľmi účinne pomôžu zábaly. Riadne natrieť, priložiť hodvábny papier lesklou stranou na telo a zaviazať uterákom na 2 hodiny aspoň 2x týždene, môže sa aj častejšie.

Vnútorné užívanie najmä na podporu trávenia: 3x denne 1 lyžička pre dospelého človeka najlepšie pri jedle. Vysádzame postupne.

BEZPEČNOSŤ

Nesmie sa kombinovať s väčšinou liekov proti depresii, alebo len pod dohľadom lekára! Pretože ľubovník je tak silné antidepresívum (obsahuje hypericin) sám o sebe, že blokuje účinok chemických liekov. Tak isto blokuje účinok antikoncepcie a niektorých antibiotík. Ľubovník obsahuje aj hyperforin čo je antibiotická látka.

Interaguje s mnohými ďalšími liekmi, vždy je nutné overiť si interakcie. Pri vonkajšom použití alebo aj vnútornom požití sa nesmie koža vystavovať slnku, môže spôsobiť reakciu precitlivenosti. Odporúča sa 8 hodín nechodiť na slnko ani do solária. Platí to hlavne u ľudí so svetlou pokožkou a modrými očami –môžu sa im urobiť prechodné červené fľaky na koži, ktoré ale vymiznú. V niektorých krajinách ako Chorvátsko používajú naopak ľubovníkový olej ako olej na opaľovanie.

Kontraindikácia vnútorného použitia je v tehotenstve. Natieranie v tehotenstve a pri dojčení je nutné individuálne zvážiť prínos versus riziko, poradiť sa s ošetrujúcim lekárom.

Pri záujme píšte na majlík:  info@lenkaslnieckova.sk 

Nechtíková mastička

skrášlenie, regenerácia pokožky, zjemňuje vrásky

 

 

 

Nechtík lekársky (Calendula officinalis)

s lanolinom, včelím voskom a živicou.

S esenciálnymi olejmi Kadidlo a Levanduľa certifikovanými od doTERRA

 • Super na zjemnenie a skrášlenie pokožky, na regeneráciu suchej a popraskanej pokožky tváre i rúk a k starostlivosti o nechty.
 • Zjemňuje vrásky na tvári a spomaľuje ich tvorenie.
 • Pomáha pri hojení rán, zmierňuje bolesti rán
 • Eliminuje kŕčové žily (denne natierať na plátno či gázu a obviazať lýtka)
 • Je vhodná na ochranu pokožky pred nepriaznivými účinkami poveternostných vplyvov a na ošetrenie rúk po práci s čistiacimi prostriedkami
 • masť pomáha aj pri zápaloch ciev, nevyliečiteľných vredoch, fistulách, omrzlinách, ranách po popálení, pomliaždeniny, výrony krvi, preležaniny,
 • natiahnuté šľachy (v kombinácii s kostihojovou tinktúrou, mám tiež v ponuke)
 • Pri vredoch na prsiach, pri rakovine prsníka, po amputácii
 • pomáha pri plesňovitých ochoreniach nôh. (pri kvasinkových infekciách pošvy pomáha zápar -čaj z bylinky 1-2 min lúhovať a urobiť si sedacie kúpele.) Je dôležité tiež vynechať sladkosti a mliečne výrobky

ÚČINKY

protimikróbne (baktérie, vírusy i huby), antiparazitický, podporuje regeneráciu kože, hojenie rán a jaziev, je protizápalový, zmenšuje opuchy, je antioxidačný, proti kŕčom

POUŽITIE

hojenie rán a popálenín, preležanín, zaparenín (i detí), proti kvasinkovému zápalu, hojenie kože po ožarovaní, pomocná liečba vredov, tradične tiež pri nepravidelnej menštruácii.

Lokálne natierať: 1 až 3 x denne

BEZPEČNOSŤ

Veľmi bezpečná rastlina. Pozor u ľudí s precitlivenosťou na rastliny z čeľade Asteraceae.

Pri záujme píšte na majlík:  info@lenkaslnieckova.sk 

Švédske horké kvapky

zmes účinných byliniek, prírodný všeliek takmer na všetko

Zloženie: Šafrán siaty, Myrhovník abesínsky, Palina pravá, Kasia úzkolistá, Gáfrovník lekársky, Rebarbora lekárkska, Kurkuma zedoárová, Manna, Theriak veneziánsky, Krasovlas bezbyľový, Archangelika lekárska,

Tinktúra macerovaná podľa návodu Trebenovej a uložená do fľaštičiek z bezpečného hnedého skla.

Možnosti použitia:

 1. Keď ich často vdychujeme, navlhčujeme krčné stavce, prikladáme nimi navlhčené plátno na hlavu, zaháňajú bolesť a závraty, posilňujú pamäť a mozog.
 2. Pomáhajú pri očnom zákale a všetkých bolestiach, aj keď sú oči červené, zapálené, zakalené, zahmlené. Keď sa nimi včas navlhčujú očné kútiky alebo keď sa vlhké plátenko prikladá na zatvorené oči, odstraňujú škvrny a sivý zákal.
 3. Liečia kiahne a vyrážky všetkého druhu, aj chrasty v nose alebo inde na tele, keď ich často a dobre navlhčujeme.
 4. Pri bolestiach zubov dáme do trošky vody plnú polievkovú lyžicu kvapiek a chvíľu tekutinu podržíme v ústach, alebo navlhčíme boliaci zub plátenkom. Bolesť sa stratí a hnisanie prestane.
 5. Pľuzgiere na jazyku alebo iné poškodenia natreté týmito kvapkami sa v krátkom čase vyliečia.
 6. Keď je natoľko zapálené alebo boľavé hrdlo, že nevieme jesť, ani prehltnúť kvapalinu, užívame ráno, na obed a večer kvapky, a to tak, že ich pomaly púšťame dolu hrdlom. Utišujú zápaly a liečia hltan.
 7. Ak trpíme na žalúdočné kŕče, pri záchvate užívame jednu polievkovú lyžicu.
 8. Pri kolikách užívame tri polievkové lyžice, pomaly jednu za druhou. Čoskoro pocítime úľavu.
 9. Po užití kvapiek sa rozptýlia vetry v tele, pečeň sa ochladzuje a mierni všetky bolesti žalúdka a vnútorností, uvoľní sa aj zápcha.
 10. Sú znamenitým prostriedkom na žalúdok, keď zle trávi a neudrží potravu.
 11. Pomáhajú pri bolestiach žlčníka. Treba užívať zavčas rána a navečer po jednej polievkovej lyžici kvapiek a na noc si prikladať obklady, a čoskoro zmiznú všetky bolesti.
 12. Pri vodnatieľke užívame šesť týždňov zavčasu ráno a večer po jednej plnej polievkovej lyžici kvapiek v bielom víne.
 13. Pri bolestiach v ušiach a šumení v ušiach sa navlhčí vata a vloží do ucha. Kvapky sú veľmi účinné a opäť vracajú stratený sluch.
 14. Keď má žena bolesti maternice, podáva sa jej tri dni zavčasu ráno plná polievková lyžica kvapiek v červenom víne, po pol hodine sa trochu poprechádza a potom sa môže naraňajkovať, nesmie však piť mlieko. Po mlieku sa kvapky nemajú užívať.
 15. V posledných 14 dňoch tehotenstva treba užívať zavčasu ráno a večer po jednej polievkovej lyžici kvapiek, napomáhajú pôrod. Aby ľahšie vyšla placenta, podáva sa šestonedieľke každé dve hodiny jedna plná lyžička, kým placenta nevyjde.
 16. Ak sa po pôrode zapália prsné bradavky, priložené navlhčené plátenko rýchlo pomôže.
 17. Zaháňajú detské kiahne. Dieťaťu podávame kvapky podľa veku, zriedené vodou. Keď kiahne uschýnajú, navlhčujeme ich častejšie kvapkami, vtedy nezostanú žiadne jazvy.
 18. Slúžia deťom i dospelým na vyháňanie črevných parazitov, dokonca aj pásomnice, len treba kvapky dávkovať podľa veku. Navlhčíme nimi šatku, priviažeme na pupok a stále udržiavame vlhkú.
 19. Ťažkosti pri žltačke čoskoro prejdú, keď užívame trikrát denne polievkovú lyžicu kvapiek a na opuchnutú pečeň dávame obklady.
 20. Otvárajú zlatú žilu (hemoroidy), liečia obličky, bez ďalšej kúry odvádzajú hypochondrické tekutiny z tela, odstraňujú melanchóliu a depresie, upravujú chuť do jedenia a trávenie.
 21. Zlatú žilu (hemoroidy) otvárajú aj vnútorne, keď ju spočiatku častejšie navlhčujeme a vnútorne užívame kvapky, čím sa zlatá žila zmäkčuje. Užívať ich treba najmä pred spánkom. Zvonka prikladáme navlhčenú vatu. Rozprúdi to krv a pálenie prestane.
 22. Pri strate vedomia stačí dať vdýchnuť pacientovi kvapky z polievkovej lyžici, aby sa opäť prebral.
 23. Použitím tohto prostriedku sa zaháňa aj tichý zrádnik (kŕče), takže časom prestane.
 24. Keď žena stratila pravidelné mesačné krvácanie, alebo je prisilné, nech kvapky užíva tri dni a opakuje to dvadsať ráz. To, čo bolo prisilné, kvapky utišujú, čo prislabé, vyrovnávajú.
 25. Tento prostriedok pomáha aj pri bielotoku, gynekologických výtokoch.
 26. Ak niekto dostal epileptický záchvat, treba mu ihneď na mieste podať kvapky. Chorý ich môže užívať, lebo posilňujú postihnuté nervy a telo a odstraňujú všetky choroby.
 27. Liečia ochrnutie, pôsobia proti závratom a nevoľnosti.
 28. Liečia aj osýpky a ružu.
 29. Ak má niekto horúčku, je rozpálený alebo má zimnicu a je celkom slabý, podávame mu jednu polievkovú lyžicu kvapiek. Ak si nezaťažil organizmus inými liekmi, veľmi rýchlo príde k sebe, pulz sa znormalizuje a nech bola horúčka čo aká vysoká, chorému bude čoskoro lepšie.
 30. Kvapky liečia aj rakovinu, zastarané kiahne, bradavice a popraskané ruky. Keď sú rany staré a hnisavé, alebo rastie na nich živé mäso, všetko vymyjeme bielym vínom a priložíme plátenko navlhčené v kvapkách. Odstraňujú nádory a bolesti, hoja živé mäso a rany.
 31. Bez nebezpečenstva vyliečia všetky rany, či už sečné, alebo bodné, keď sa častejšie navlhčia kvapkami. Plátenko navlhčíme kvapkami a priložíme na ranu. Zakrátko zmiznú bolesti, odstráni sa aj zápal a hnis a vyliečia sa aj zastarané rany, spôsobené strelnou zbraňou. Ak sú v tele diery, vstrekneme do rán, ktoré sa nemusia vopred bezpodmienečne vyčistiť, kvapky. Keď budeme často prikladať navlhčené plátenko, rany sa v krátkom čase zahoja.
 32. Kvapky odstránia všetky jazvy, aj zastarané, obyčajné rany i rezné rany, ak ich nimi asi 40 ráz navlhčíme. Rany vyliečené kvapkami nezanechajú žiadne jazvy.
 33. Vyliečia všetky fistuly, aj keď sa zdali nevyliečiteľné, alebo aj keby boli staré.
 34. Vyliečia všetky popáleniny, či už od ohňa, horúcej vody, alebo masti, keď sa usilovne navlhčujú. Nevytvoria sa pľuzgiere, odstránia sa zápaly, dokonca aj hnisavé pľuzgiere bez stopy zmiznú.
 35. Poslúžia proti hrčiam a škvrnám, či už sú od nárazu, alebo úderu.
 36. Ak niekomu nechutí jesť, vrátia mu stratenú chuť do jedenia.
 37. Ak je niekto chudokrvný, kvapky mu vrátia stratenú farbu, keď ich bude užívať určitý čas vždy ráno. Prečisťujú krv, vytvárajú novú a podporujú krvný obeh.
 38. Zbavujú reumatických bolestí rúk a nôh, keď ich užívame ráno a večer a prikladáme na boľavé miesta navlhčené plátenko.
 39. Liečia omrznuté ruky a nohy, dokonca aj otvorené rany. Čo najčastejšie, najmä v noci, treba prikladať navlhčené plátenko.
 40. Na kurie oká treba prikladať navlhčenú vatu a udržiavať boľavé miesta vždy vlhké. Po troch dňoch samy odpadnú, alebo sa dajú bezbolestne vylúpnuť.
 41. Liečia aj uhryznutie besným psom a inými zvieratami; kvapky sa užívajú vnútorne, pretože liečia a ničia všetky jedy. Na ranu prikladáme navlhčené plátienko.
 42. Počas epidémie moru a iných nákazlivých chorôb ich treba užívať viac ráz za deň, lebo liečia morové vredy a kŕče, dokonca aj tie, čo sú v hrdle.
 43. Kto nemôže v noci dobre spávať, nech užije pred spaním tieto kvapky. Pri nespavosti nervového pôvodu treba priložiť plátenko navlhčené v zriedených kvapkách na srdce.
 44. Opilec ihneď vytriezvie, keď užije dve polievkové lyžice kvapiek.
 45. Podporujú imunitu.
 46. Ten, kto pravidelne užíva zavčasu ráno a navečer tieto kvapky, nepotrebuje nijaký iný liek, lebo švédske byliny posilňujú telo, osviežujú nervy a krv, odstraňujú trasenie rúk a nôh. Skrátka, zbavujú všetkých chorôb. Telo zostáva pružné, tvár mladá a pekná.

Dôležité upozornenie!

Všetky uvedené množstvá kvapiek treba riediť bylinným čajom alebo vodou. Z predchádzajúcich bodov Starého rukopisu jasne vidieť nezvyčajnú liečivú silu tejto zmesi bylín. Možno právom povedať, že takmer niet choroby, pri ktorej by švédske byliny nepomohli, alebo neboli aspoň základom jej liečenia.

Pozn. Alergickí pacienti by mali používanie kvapiek pre svoje zloženie konzultovať so svojim lekárom!

SPÔSOBY POUŽITIA

Vnútorne: Profilakticky (preventívne) sa užíva podľa údajov v Starom rukopise sa vždy ráno a večer  1 kávová lyžička kvapiek. (najlepšie do pohára s kúskom vody vliať lyžičku kvapiek, zamiešať a vypiť).  Pri nevoľnosti každého druhu tri kávové lyžičky zriediť vo vode a vypiť.

Pri zhubných (rakovinových) chorobách 2 až 3 polievkové lyžice denne nasledujúcim spôsobom:        1 polievková lyžica sa zriedi 200ml čaju alebo vody, rozdelí sa napoly, jedna časť sa vypije 1/2 hodiny pred jedlom a druhá 1/2 hodiny po jedle.

Obklady: Podľa veľkosti ošetrovaného miesta sa vezme menší alebo väčší kus vaty, navlhčí sa Švédskym horkým a priloží na postihnuté miesto, ktoré vopred natrieme bravčovou alebo nechtíkovou masťou. Na to priložíme igelit, aby sa nezašpinila bielizeň. Iba potom ovinieme šatkou alebo obväzom. Obklad necháme pôsobiť podľa druhu choroby dve až štyri hodiny. Ak to pacient znáša, môžeme ho ponechať aj na noc. Keď obklad odstránime, pokožku napudrujeme. Ak sa napriek tomu citlivým osobám pokožka podráždi, treba obklady nechať pôsobiť kratší čas, alebo ich prikladať s prestávkami. Alergickým osobám nedáme na choré miesto igelit, len ho obviažme šatkou. V žiadnom prípade nesmieme zabudnúť pokožku namastiť. Ak sa predsa urobia svrbiace vyrážky, treba použiť nechtíkovú masť. (pozri vyššie v ponuke)

Pri záujme píšte na majlík:  info@lenkaslnieckova.sk 

Tinktúra z koreňa Medvedí cesnak

podporuje mozog a pamäť, predchádza vápenateniu tepien, odstraňuje mnohé ťažkosti

Koreň – cibuľky medvedieho cesnaku vlastnoručne šetrnne vykopané v lone prírody naložené do kvalitnej pálenky. Tinktúra macerovaná na slnečnom svetle a uložená do fľaštičiek z bezpečného netoxickeho plastu s kvapkátkom.

Tinktúra z medvedieho cesnaku blahodárne pôsobí na podporu mozgu, pamäte, predchádza vápenateniu tepien a odstraňujú mnohé ťažkosti.

Medvedí cesnak je výborným pomocníkom pri liečbe odhieňovania a prečisťovania organizmu.

Blahodárne vplýva na žalúdok a črevný systém. Je veľmi účinný prostriedok proti prudko prebiehajúcim a chronickým hnačkám a tiež pri zápchach, ktoré spôsobujú vnútorné kŕče a ochabnutosť čriev. Aj hlísty a škrkavky vychádzajú z tela keď sa užíva medvedí cesnak.

Medvedí cesnak pomáha odstraňovať srdcové poruchy, ktorých pôvodcom je žalúdok, nespavosť ako aj všetky ťažkosti ktorých príčinou je zvápenatenie ciev, vysoký tlak, závraty, tlak v hlave, skľúčenosť. Pomáha odhieňovať pľúca.

Použitie:

 • Užívame vnútorne ráno a večer 9 kvapiek s troškou vody 2 týždne. Potom 1 týždeň pauza a znova užívať 2 týždne. Až do minutia kvapiek.
 • Treba použiť nekovovú lyžičku. (buď keramickú, drevenú, sklenenú v nutnom prípade aj umelú. Ale ak máte možnosť určite keramickú). Alebo môžete kvapky nakvapkať priamo do skleneného pohára s kúskom vody a rovno vypiť.
 • Pri závažných ťažkostiach sa môže zvýšiť počet kvapiek na 15.

Pri záujme píšte na majlík:  info@lenkaslnieckova.sk 

Kombucha – imunitná čajová huba

Kombucha je huba. Z histórie sa dozvedáme, že ju ako prví poznali už v roku 221 Číňania. Vďaka nej verili v dlhovekosť a zázračnú silu. Pomenovanie dostala po kórejskom lekárovi Kombu, približne v roku 400. Čaj z kombuchy údajne testoval na japonskom cisárovi, úspešne mu vyliečil gastritídu. Informácia sa potom rýchlo rozšírila do sveta s prívlastkom „liečivý a osviežujúci nápoj“. V Rusku údajne kombuchu používajú ako prostriedok na odvodnenie „čajový kvas“. Nemecký lekár Sklener pomocou kombuchy liečil reumu, dnu, žalúdočné a črevné choroby.

Úlohou kvasiniek je premeniť jednoduché cukry na kyselinu octovú a alkohol. V žiadnom prípade nevznikne alkoholický nápoj! Ďalší proces, ktorý prebieha pri výrobe kombuchy je premena polyfenolov (látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v čaji, ovocí a zelenine). Tým sa zvyšuje acidita nápoja a zabráni rozmnožovaniu baktérii.

Kombucha obsahuje: vitamíny: B, C, E a K, kyseliny: octovú, mliečnu, listovú, minerálne látky: železo, draslík, vápnik, kobalt, meď, magnézium, mangán, sodík a zinok a menej ako 1% alkoholu.

Ako pôsobí kombucha na zdravie?

Antioxidačné účinky: pomáhajú vychytať voľné radikály a zabavujú naše telo toxínov. Je preukázané, že antioxidanty znižujú riziko rakoviny a iných civilizačných ochorení.

Zlepšenie trávenia a imunity: kombucha patrí medzi fermentované potraviny, napríklad ako jogurt alebo kvasená kapusta. Fermentované potraviny slúžia ako probiotika. Podporujú pre zdravie prospešné črevné baktérie, zlepšujú imunitu a trávenie.

Účinky kombuchy:

 • posilňuje imunitný systém
 • pôsobí antibioticky
 • prečisťuje organizmus (ťažké kovy, nikotín, alkohol)
 • posilňuje pečeň, obličky
 • regeneruje nervový systém
 • znižuje cholesterol
 • má protialergické účinky
 • zvyšuje fyzickú výkonnosť
 • pôsobí proti kožným chorobám, napr. plesne a má ešte viac ďalších bonusov.

Nápoj sa skladá z týchto zložiek:

 • čierny, zelený, šípkový čaj,
 • octové baktérie (acetobacter aceti),
 • kvasinky (kvasinky z rodu Sacharomyces – zygosacharomycs rouxii a Candida),
 • cukor.

Chuť

Kombucha na začiatku chutí jemne ovocne a mierne kyslo, ku koncu sa chuť mení na výraznejšiu a kyslejšiu. Jeho farba môže mať zeleno-medovú až červenú farbu. Záleží od použitých ingrediencii a samozrejme aj od kvality vody.

Čo potrebujeme?

 • kombuchovú násadu
 • kvalitný zelený alebo čierny čaj 2 g na liter vody – ja som použila Cejlónsky čierny čaj,
 • 80 g cukru na 1 liter vody,
 • voda – množstvo aké chcete pripraviť,
 • nádobu na kvasenie – najlepšie sklenenú (použila som pohár na zaváranie),
 • vzdušný obrúsok,
 • gumičku na uzatvorenie pohára

Postup

 1. Uvaríme si množstvo čaju, ktoré chceme kvasiť (ja som použila 3 litre čaju). Pridala som cukor a nechala vychladnúť
 2. Po vychladnutí som vložila kombuchovú násadu do pohára a doliala nálev, v ktorom bola uložená kombuchová násada..
 3. Zakryla som vzdušným obrúskom, umiestnila na tmavšie miesto s teplotou cca 21 -24°C, nechala kvasiť. Odporúča sa 7-20 dní. Ja som nechala 10 dni, nápoj mal príjemnú kyslavú, šumivú chuť.
 4. Po vykvasení som násadu kombuchy, ktorá sa rozrástla vybrala, preložila do nádoby, zaliala trochou hotovej kombuchy pre ďalšie použitie.
 5. Kombuchu som scedila do sklenených fliaš a uložila do chladničky.

Užitočné tipy:

Pri príprave zásadne nepoužívajte kovové nádoby.

Počas kvasenia by nemali byť v miestnosti výpary z varenia a nemalo by sa v miestnosti fajčiť.

Užívanie

Hotový nápoj neohrievame.

Kombuchový čaj sa hodí na preventívne užívanie, obsahuje imunoglukan, látku ktorá podporuje imunitu.

Kombuchu sa odporúča piť ráno nalačno jeden pohárik  1 až 2 dcl. (vyskúšajte ako vám bude vyhovovať).

Ak sa objavia nepríjemné pocity v oblasti žalúdka kombuchu podávame po jedle. Tento stav je spravidla prechodný. Po troch týždňoch sa odporúča týždeň vynechať a znova pokračovať v trojtýždňovom intervale.

Žiaľ, popisuje sa, že kombucha má i negatívne účinky. U citlivých ľudí sa zriedkavo môže prejaviť nevoľnosť, hnačka. Skúšať treba opatrne,  ako sa hovorí “všetko s mierou“.

Viac použití

Pre viacnásobné použitie zvoliť „dcérsku hubu“, ktorá sa pri dobrej starostlivosti namnoží. Dcérske kombuchy potrebujú dlhšiu dobu, kým budú dostatočne biologicky aktívne, preto je potrebné použiť minimálne dva kusy dcérskej kombuchy do jednej kvasnej nádoby. Ak necháme kombuchu dlho kvasiť, vzniká domáci kombuchový ocot, ktorý sa dá použiť na prípravu šalátov.

 

Všetky tieto tinktúry, oleje, mastičky sú poďla aktuálnej ponuky dostupnosti.  Komuchu monožím na požiadanie.

Píšte na majlík:  info@lenkaslnieckova.sk a dohodneme sa

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>