Očista pečene, žlčníka a odstránenie žlčových kameňov prirodzeným spôsobom

Jar je obdobie pečene a žlčníka. Najlepšie obdobie na týchto orgánov a odstránenie nánosov a žlčových kameňov prirodzeným spôsobom.

Jar prináleží elementu / prvku Drevo podľa Čínskej medicíny.
Podľa začína Gregoriánskeho kalendára 21.3 – 21. 5
ale podľa Čínskeho lunárneho kalendára už začala 4.2. – 4.4

Jar prináleží orgánom pečeň a žlčník.

Pečeň 

Pečeň je generál krvi a má účasť na viac ako 500 procesoch v tele.
Má dôležitý vzťah ku krvi, menštruácii, plodnosti
Ovláda zrak, slzy, šľachy, väzivá, žlč, pevnosť, pružnosť.
Vonkajší vývod sú oči.

Pečeň je dôležitý orgán pre detox organizmu. Akékoľvek toxíny, ktoré zhoršujú činnosť pečene, majú negatívny vplyv na celkové zdravie.

Pečeň má i tráviacu funkciu. Denne produkuje okolo 1-1,5 litra žlče. Žlč je zložitý roztok, ktorý obsahuje hlavne žlčové kyseliny a cholesterol. Keď sa žlč príliš zahustí, vznikajú mazľavé zátky až kamienky rôzneho zloženia. Tieto nánosy zabraňujú nielen správnemu tráveniu, ale aj detoxikačnej funkcie pečene.

Vo vnútri sa môžu skrývať rôzne mikroorganizmy napr. salmonely, stafylokoky, streptokoky apod. Tieto nánosy zároveň bránia správnemu metabolizmu cholesterolu. Z toho vyplýva, že pre správnu funkciu organizmu je potrebné žlčovody čistiť.

Ak je pečeň nevyčistená a nevyživená, ostatným orgánom vezme krv.
Detoxikačná činnosť, odstraňuje z tela metabolické produkty a jedy.

Pečeňová očista by mala byť v jari úplnou samozrejmosťou. Dajú sa s ňou dosahovať výrazné úspechy v očiste žlčovodov a tiež čreva od nánosov toxínov, metabolitov a a kameňov.

Pred očistou pečene a žlčníka

Pred pečeňovou očistou doporučujeme si urobiť očistu obličiek a pečene. Aspoň 7 dní – 2 týždne piť 4 x denne medzi jedlami očistný obličkový urologický čaj.

Je dobré vedieť o svojom zdravotnom stave a absolvovať vopred SONO u lekára. Očista sa doporučuje ak máte kamienky do 1 cm. Ak sú väčšie, najprv začať fytoterapiou podľa  čínskej medicíny. (napíšte mi správu).

Pred samotnou očistou pečene a žlčníka absolvovať črevnú očistu hydrocolon alebo klystír (nie je podmienkou, ale telo lepšie odplaví toxické látky). V lekárni alebo na internete sa dá kúpiť domáca Klystírovacia súprava – irigátor a v pohodlí domova si klystír urobiť sám doma.

Pri pečeňovej očiste uvidíte, ako sa telo zbavuje mazľavej cholesterolovej hmoty, rôznych kamienkov a nánosov. Očistu je vhodné v prvom roku opakovať 3-4 x s odstupom mesiaca najlepšie pri ubúdajúcom mesiaci,, alebo vo fáze mesiaca NOV a každý rok opakovať 1-2 x najlepšie v období Jari.

Pozrite si názorné video očisty s podrobným návodom:

Ingrediencie:

  • Epsomská soľ (Síran horečnatý, Horká soľ)- Magnesium sulfuricum– 4 polievkové lyžice (približná dávka asi 50g) uvoľňuje žlčovody aby kamene mohli hladko prejsť
    Pozor!!! nepomýliť si s Glauberovou horkou soľou, tú nepoužívať
  • Kvalitný extra panenský olivový olej lisovaný za studena 125 ml
  • 2-3 grapefruity čerstvo odšťaviť (190 ml šťavy)

Pre pečeňovú kúru zvoľte sobotu, aby ste v nedeľu mohli odpočívať.

ŠTVRTOK
Deň pred kúrou prerušte očistu obličiek, pokiaľ ju práve robíte. Nejedzte mastné jedlá, iba varené obilniny, ovocie, kváskový chlieb a med (žiadne mlieko, mäso ani maslo). Zemiaky a zeleninu varte iba vo vode. Vytvorí sa tak väčší tlak v pečeni, ktorého pôsobením dôjde k vytlačeniu väčšieho množstva žlčových kamienkov.

PIATOK
Do 14. hod. pite iba vodou zriedenú jablkovú BIO šťavu, najlepšie čerstvo odšťavené. Medzi 14,00 a 18,00 nič nejedzte, ani nepite. Maximálne glg čistej vody. Pokiaľ to porušíte, budete sa cítiť zle. Pripravte si roztok horkej soli. Rozmiešajte 4 lyžice v 0,8l vody. Jedna dávka predstavuje 2 dcl. Roztok uchovajte v chladničke.

18:00
Vypite 1. dávku horkej soli (2 dcl). Nebudem vám klamať. Je to jedna z najhorších vecí aké som pila. Tie grímasy stoja za to 😀 Ale čo človek neurobí pre svoje zdravie 🙂 Pre zlepšenie chuti môžete pridať 1/8 lyžičky rozdrveného vitamínu C. Prípadne roztok môžete zapiť čistou vodou.

Vyberte z chladničky olivový olej a grapefruit, aby sa oteplili. Medzi 18,00 a 20,00 hod nič nejedzte a nepite!

20:00
Vypite 2.dávku soli. Od 14.00 ste nejedli, ale napriek tomu nebudete cítiť hlad. Časové rozvrhnutie kúry by ste mali dodržiavať s maximálnou odchýlkou 10 minút. Medzi 20,00 a 21,45 nič nejedzte a nepite!

21:45
Do väčšej nádoby vlejte olivový olej (125ml). Do inej nádoby vytlačte grapefruit a dužinu odstráňte. Mali by ste získať aspoň 190 ml šťavy. Šťavu prilejte do olivového oleja, uzavrite viečkom a poriadne zatrepte. Urobte si špeciálny drink 🙂

Teraz navštívte toaletu (raz alebo viackrát, aj keby ste mali zmeškať dávku o 22.00 hod). Dbajte však na to, aby ste sa oneskorili maximálne o 15.min. Pripravte si termofľašu s horúcou vodou, alebo elektrický vankúš.

22:00
Vypite pripravený nápoj z olivového oleja a grapefruitovej šťavy. Pitie cez slamku, uľahčí preglgávanie. Ale ja to vypijem normálne a naraz. Nie je to dáke chutné, ale oproti horkej soli je to skoro lahôdka 😀 Pokiaľ je to možné, pri pití stojte. Dávku vypite čo najskôr. Môžete tento drink piť v posteli, pretože si ihneď potrebujete ľahnúť.
Pokiaľ si neľahnete, mohli by ste narušiť celú čistiacu kúru. Čím skôr si ľahnete, tým viac kamienkov opustí vaše telo. Ľahnite si na chrbát s hlavou mierne zdvihnutou na vankúši. Pod pravé rebro na oblasť pečene si dajte termofor alebo elektrický vankúš. Snažte sa predstaviť si, čo sa deje vo vašej pečeni. Najmenej 20 min. ostaňte v absolútnom kľude a ležte na chrbte. Ucítite, ako sa v žlčovode posúvajú kamienky. Vďaka horkej soli vám to nebude spôsobovať bolesť.

SOBOTA RÁNO
Nevstávajte skôr ako o 6. hodine.
O 7. hodine vypite 3. dávku horkej soli. Pokiaľ je vám nevoľno, s týmto pitím počkajte. Môžete si ľahnúť späť do postele. Dávku nepite pred 6:00 hod.

O 9. hodine vypite 4 (poslednú) dávku horkej soli. A môžete sa vrátiť do postele alebo už môžete byť vo zvislej polohe.

TIP: Počas celej doby očisty doporučujem zvýšiť osobnú hygienu  a môžete si mazať si oblasť konečníka čistou vazelínou alebo BIO kokosovým olejom (žlčové kamienky môžu pôsobiť na kožu agresívne).

O ďalšie dve hodiny neskôr sa môžete najesť. Môžete začať jablkovou šťavou.

Mne býva pri očistách zima, tak začínam cibuľovo-cesnakovým vývarom(cibuľu zbavím vrchnej šupky a umyjem. Pokrájam na kocky a opražím ju na olivovom oleji. Pridám cesnak, kúsok morskej, keltskej alebo himalájskej soli, štipku morských rias a varím 15 min pod pokrievkou a hotovo).

Celý deň jezdte ľahšie jedlo (rizoto, krúpoto, obilninové polievky) Večer by ste sa už mali cítiť zdravý.

Ráno počítajte s hnačkou. To čo z vás vychádza môže stáť za fotku 🙂 V stolici sú zelené kamienky, ktoré potvrdzujú, že sa nejedná iba o zvyšky jedla. Stolica väčšinou klesne na dno, ale kamienky plávajú na povrchu, pretože obsahujú cholesterol.

Prvá kúra vám môže pomôcť na niekoľko dní, ale ako sa budú zostávajúce kamienky posúvať dopredu, symptómy vašich problémov sa môžu vrátiť späť. Pečeňovú kúru zopakujte po 4-6. týždňoch. Nikdy ju však nerobte počas choroby. Niekedy sú žlčovody plné kryštálikov cholesterolu, ktoré sa nesformovali do kamienkov. Vyzerajú ako smeti plávajúce na hladine vody v záchodovej mise. Majú hnedé sfarbenie a ich odstránenie je rovnako dôležité ako zbavenie sa kameňov.

Po pečeňovej kúre sa môžete 1 alebo 2 dni cítiť unavený, ale väčšinou je to v prípadoch, keď bola zanedbaná obličková kúra. Preto je treba dbať na očistu obličiek.

A ako obličky dobre vyživiť sa dočítate v článku: obličky a močový mechúr

Prajem vám krásny dník v zdraví 🙂

Lenka

 

Použité zdroje:

http://www.magazinluna.sk/default.aspx?p=magazinearticlepage&article=19

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>