Žena a výživa v harmónii s mesačným menštuačným cyklom

ŽENA je nádherná bytosť lásky, krásy a jemnej sily. Ako však správne vyživiť nežné ženské telo v súlade s mesačným lunárnym a menštruačným cyklom?

images (7)

Luna, menštuácia, mesiačiky, jahôdky

Menštruácia nie je len fyziolgický proces, je to symbol ženstva. Menštruácia je vynikajúcim barometrom zdravia.

Je to veľký Dar života!

Viete že v každej žene sa akoby ukývajú ,,4 ženy“, ktoré sa cyklicky menia?

Každá žena prechádza počas lunárneho cyklu 4 fázami citového prežívania samej seba. Tie fázy predstavujú 4 archetypy a ich vlastnosti.

Muži by sa nemali čudovať, že občas nevedia s kým žijú, ale naopak rýchlo si osvojiť toto tajomstvo a tešiť sa zo svojich ,,4” žien 🙂

Cez lono dokážu ženy vytvárať a ukladať silu, ktorá umožňuje žene splynúť so všetkým naokolo. Lono je “tvorivé univerzum”

Každý mesiac umierame, znova sa rodíme, dospievame, plodíme a čarujeme. Tak ako príroda, ktorá dokonale využíva svoje rytmy a cykly, naučme sa svoj cyklus využívať aj my.

cyklicka_zena

Sme jarletojeseňzima každý mesiac.

4 Archetypy: Panna, Matka, Knažka, Vedma

 • Panna – predovulačná fáza (jar)
 • Matka – ovulácia (leto)
 • Knažka –  predmenštruačná fáza (jeseň)
 • Vedma – menštruácia (zima)

cyklicka_zena. 1jpg

Menštruačný cyklus

Menštruácia je pravidelná mesačná strata krvi spolu s odumretou maternicovou výstelkou.

Menštruačná krv je posvätná. V niektorých kultúrach ju odovzdávali matke Zemi a mali rôzne posvätné rituály.

17425-menstruacia-menzes-clanokW

V priebehu života ženy prebehne asi 400 menštruácií, čo znamená, že priemerná žena premenštruuje asi 6 – 7 rokov svojho života.

Niekotré ženy vnímajú menštruáciu ako trest, ,,dočasnú chorobu“ špinenie, hanbia sa za ňu. Veď keď si vezmeme televízne reklamy, vždy je za hlavný účel tenká  vložka, aby ,,to“ nebolo vidieť a dať si tabletku, aby ženy fungovali ,,normálne“.

V televízii nikdy nevidíte menštruačnú krv, vždy je tam záhadná modrá tekutina, ktorá sa do vložky rýchlo vsiakne.

Je to normálne?

,,Ženy by si mali samé seba viac vážiť. “ Adéla Banášová

Pre inšpiráciu: The menstruation taboo: Diana Fabianova at TEDxBratislava 2013 https://www.youtube.com/watch?v=jH1sh7aU-mk

Menštruačný a lunárny cyklus

Normálny menštruačný cyklus trvá 28 dní nie viac ani menej hovorí MUDr. Rudin z Novosibirska.

Niekde sa však popisuje aj 21 až 35 dní. V dnešnej dobe však veľmi veľa žien užíva hormonálnu antikoncepciu. Prestali počúvať vlastné telo a cyklus im funguje ,,umelo“.

ovulacny cyklus

Ak ženy neužívajú žiadnu hormonálnu antikoncepciu, ich cyklus sa  zladí s lunárnym cyklom.

moon faze

A čo je zaujímavé ak je viac žien, ich cyklus sa zladí tiež. Mne sa to stalo na internáte a aj v tábore, že celá izba žienok sme boli na ,,červenú“ 🙂

Naša podstata je cyklická, nie sme stále rovnaké. Menštruácia a lunárny cyklus je prepojený a pociťujeme to v rámci svojho mesačného menštruačného cyklu.

Mesiac – symbol ženskej energie sa tiež premieňa, rastie a zmenšuje sa. každý mesiac. Zas a znova.  Stromy na jar pučia, rozkvitajú, v lete voňajú, na jeseň zhadzujú svoje šťavnaté plody a listy, aby sa uložili k zimnému spánku, načerpaly energiu a silu do ďalšej jari.

O menštruácii som toho vedela celkom dosť zo školy, ale o archetypoch ženy som sa prvý krát dočítala v knihe od Alice Kirš 17 tváří ženy

,,My ženy 21. storočia toľko potrebujeme liečiť naše zranené ženstvo. Potrebujeme sa naučiť rešpektovať a cítiť potreby našeho krásneho ženského tela, milovať ho starať sa o neho. Potrebujeme žiť v súlade s našou ženskou podstatou a využívať dary, ktoré prináša náš menštruačný cyklus.” Alica Kirš

Fungovanie a prínosy menštruačného cyklu:

Kalendar

Cyklickosť archetypov a fáz menštruačného cyklu

luna-v-lune-1

1. Menštruačná fáza (1 – 6 deň cyklu) Vedma – Starena, Baba, BOHYŇA MORENA

Reflektívna, fáza mesiaca nov, ročné obdobie zima

Ak nedošlo k oplodneniu vajíčka, je povrchová vrstva sliznice maternice vylúčená z tela, aby sa mohla začať vytvárať „čerstvá“ pre nové vajíčko. Spolu s vylučovanou sliznicou odchádza pošvou z tela von aj neoplodnené vajíčko a menštruačná tekutina (ktorá je charakteristicky zafarbená krvou)

Je to obdobie kedy sa sťahujeme do seba, do svojho vnútorného sveta. V tomto období sa nám rýchlejšie púšťajú veci, dokážeme lepšie odpúšťať. Sme ponorené do seba, napojené na jednotu. Sme spirituálne, vnímavé, snivé. Naše ego sa stíši, cítime sa vyrovnané, kludné. Môžeme byť unavené a pociťujeme nedostatok motivácie. Málo fyzickej energie. Dostatok odpočinku pomôže zmierniť bolestivé symptómy. Je to fáza ,,prázdnej” hlavy, očisty a vnútorného kľudu.   

Žena nachádza rovnováhu medzi intuíciou a intelektom. Už má za sebou fázu sebapoznania. Má dostatok skúseností, aby vedela predvídať. Dokáže počúvať svoj vnútorný hlas. V tomto čase žena hľadá odpovede na problémy a učí sa prijať minulosť i neistú budúcnosť. Je to obdobie pokoja a regenerácie, bod obratu medzi koncom jedného cyklu a začiatkom cyklu nového. Sexuálna energia sa opäť prebúdza, môže viesť k hlbokej skúsenosti a zážitku spirituálnej lásky.

2. Predovulačná fáza (7 – 13 deň cyklu) Panna, BOHYŇA VESNA

Dynamická, fáza dorastajúceho mesiaca, ročné obdobie jar

Ženské vaječníky obsahujú už od narodenia asi 400 000 vajíčok (200 000 každý), ktoré počas života ženy postupne dozrievajú. V predovulačnej fáze začne každý mesiac hypofýza spoločne s vaječníkmi produkovať hormóny, vďaka ktorým môže jedno (niekedy i viac) z vajíčok dozrieť. Zároveň vďaka estrogénu (ženský pohl. hormón), ktorý je produkovaný vaječníkmi, začne narastať sliznica maternice, čím sa pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka.

Je to obdobie dynamickej a vyžarujúcej energie. Sme veľmi aktívne a s energiou, ktorú sme načerpali v menštruačnej fáze ideme von do sveta 🙂 Je to doba, kedy je žena oslobodená od rozmnožovacieho cyklu a patrí iba sebe. Stáva sa sebavedomou, sebaistou, spoločenskou a schopnou vysporiadať  sa so všetkými ťažkosťami, ktoré život prináša. Má väčšie odhodlanie, vitalitu, optimizmus, ambície a sústredenosť na ciele, je schopná viac dosiahnuť vo svojej práci. Je to optimálna doba pre začínanie nových projektov. Sexualita ženy je nespútaná a svieža. Cíti sa krásna, potrebná, zvodná, verí si. Táto fáza sa stáva obdobím zábavy, radosti, fantázie a vychutnávania si vonkajšieho života plnými dúškami. Je veľmi výkonná, pôsobí štíhlejšie, aj sa tak cíti.

V tomto období môžeme cítiť vyčerpanosť z príliš velkého nákladu čo sme si naložili, nespokojnosť, netrpezlivosť. Nie sme úplne týmovými hráčkami, chceme si všetko urobiť sami a po svojom. Roztrieštenosť, robenie veľa vecí naraz a určitá bezohľadnosť je tiež prejav tejto dynamickej fázy. Ak to preženie stáva sa svojmu partnerovi konkurenciou v pocitoch a nastávajú vzťahové problémy. Je schopná jasnej analýzy, dobre organizuje veci, chod domácnosti či firmy. Sexualita ženy je v tomto období frivolná a hravá.

3. Ovulačná fáza (približne 14 – 20 deň cyklu) Matka, BOHYŇA ŽIVA

Expresívna, fáza mesiaca spln, ročné obdobie leto

Po úplnom dozretí je vajíčko vypudené z vaječníka do vajcovodu, kadiaľ putuje do maternice. Ak v tejto fáze vajíčko splynie s mužskou spermiou, žena otehotnie.

Vyžaruje zrelú energiu, rozdáva sa, je láskavá, chápavá, nežná, obetavá, vytvára rodinné prostredie, harmonizuje okolie. Je to obdobie, kedy sa žena prestáva toľko zaoberať sama sebou, pretože je viac pripravená na nesebeckosť materstva. Je v súlade sama so sebou aj okolím. Vlastné túžby a potreby sú pre ženu teraz menej dôležité, viac sa zameriava na starostlivosť o druhých, vyžaruje lásku, harmóniu a podporu. Žena má zvýšenú schopnosť empatie, zodpovednosti, je to obdobie produktívnej tvorby, trpezlivosti a starostlivosti o existujúce projekty a nápady. Stabilizuje ich. Chce zhmotňovať sny, vízie, doslova vytvárať nový život. Má dobré predtuchy, je plná silnej tvorivej energie.. Je to čas, kedy veci idú samé, cítime sa zvodne a zmyselne, na druhú stranu okolie z nás môže mať pocit, že sa o nich strachujeme až moc. Je to čas  rozkoše aj lenivosti. Už nie je taká ambiciózna, dobre sa s ňou spolupracuje, pomáha tým čo pomoc potrebujú. Ak sa jej v živote stáva táto časť, čiže materstvo dominantným, muž o ňu stráca záujem pre jej nízk ambície, pasivitu a nedostatok vzruchov.

Sme hodne otvorené, emočne vyrovnané, zamerané na vzťahy a orientované na pocity. Tiež máme veľkú chuť zoznamovať sa, alebo milovať (pretože vajíčko chce byť oplodnené). Sexualita rozkvitá  v poznaní hlbokej lásky.

Z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny vo fázi ovulácie dochádza k naplneniu tak zvaných dráh počatia krvi a energie yin, která im dodává patričnú výživu, aby zajistila úrodnú pôdu v maternici pre oplodnené vajíčko. Schopnosť otehotnieť je preto u žien spojená s kvalitou ich krvi, a tiež s dráhou obličiek. Možno sa vám vybaví, ako vás matky a babičky odmalička nabádaly, aby ste si svoje kríže udržovaly v teple, neprechladli a neohrozily tak možnost mať deti.

4. Predmenštruačná fáza (21 – 28 deň cyklu) Knažka – Kúzelnica, Čarodejka, BOHYŇA CHORS

Kreatívna, fáza ubúdajúceho mesiaca, ročné obdobie jeseň

Vplyvom zvýšenej produkcie progesterónu (ženský pohl. hormón) sa stále zväčšuje objem sliznice maternice. Ak sa do maternice dostane oplodnené vajíčko, uchytí sa v sliznici, ktorá mu bude nasledujúcich deväť mesiacov poskytovať výživu. Ak vajíčko oplodnené nie je, nastáva menštruácia a celý cyklus sa začína znova od začiatku.

Energie Kňažky sú dynamické, ale obrátené smerom dovnútra. Tak ako v jeseni, aj fyzická sila, výbušnosť, ambicióznosť, výkonosť, chuť do práce a budovania slabne. Prepojuje sa s prírodou, citlivo prežíva prírodné deje. Najradšej by sa túlala vonku, rutina ju ubíja. V tomto období sa zhoršuje schopnosť sústredenia a zmenšuje sa ochota zaoberať sa každodennými záležitosťami. Naopak narastá schopnosť „snívania“ a  inšpirácie, zlepšuje sa intuícia. Je to obdobie veľkých výziev ako pre ženu, tak aj pre jej okolie. Sme emočne veľmi citlivé, príliš premýšľame, môžu sa vyskytovať časté výkyvy nálad a netrpezlivosť. Pokiaľ máme zablokovanú kreatívnu energiu, blok sa najčastejšie prejaví v tejto fáze. Je to obdobie kedy čarodejka v nás čaruje a mení svet: je pre nás veľmi ľahké robiť zmeny, upratovať a to nielen v domácnosti, ale aj vo svojom vnútri. Keď energiu v tejto fáze využijeme prichádza kľud, vízia, nápady. Teší ju intuitívny tanec, spev, maľovanie, učné práce. Narastá vnútorný nepokoj, zvyšuje sa potreba spánku, žena sa niekedy necíti krásna. Nebavia ju nákupy ani móda.

Žena začína prežívať svoju vnútornú stránku, sexualita je v tejto dobe na vrchole, veľmi intenzívna. Žena si uvedomuje svoju magickú moc i to, ako táto moc môže pôsobiť na mužov. Energie môžu byť veľmi vášnivé, erotické a ich uvoľnenie sa môže prejaviť v nespútanej tvorivosti. Dbá na vlastné sebauspokojenie, súčastne sa zvyšuje jej záujem o spirtualitu. Dokáže byť rovnako tajfún, ako jemný vánok, podľa toho ako je vyspelá.

Užitočné pomôcky proti bolesti a lepšie zvládnutie menštuácie

gdy-z-nerwow-boli-brzuch-25145

 • výživná a zdravá strava (slnečnicové semienka, banány, datle, figy, rajčiny, broskyne, doprajte si veľa zeleniny, ovocia, orechov, artičoky, špargľa alebo petržlen
 • obmezdte alkohol
 • obmezdte veci čo nechcete robiť a musíte
 • masáž pŕs
 • vaginálne minerálne vajíčka
 • termofor
 • relaxácia
 • refllexná terapia
 • aromaterapia (valeriána lekárska, chmeľ, medovka lekárska, ľubovník bodkovaný)
 • prírodné esenciálne oleje: Clary calm, Pepermint, Kadidlo, Rozmarín, Bazalka, Rímsky harmanček, Whisper, Balance… Majoránkový, šalviový a levanduľový olejček zaháňa bolesť. Ružový, Divoký pomaranč a olej zo Santalového dreva zase zlepšujú náladu,
 • doplnky výživy vitamíny a minerály, napr. s obsahom pycnogenolu (extrakt z kôry pobrežnej borovice), pomáha pupalkový olej s vit. E, doplnky s obsahom horčíka, vápnika, železa a, draslíka, vitamínu B6.
 • pitie čajov – odporúčajú sa čaje s obsahom nátržníka husieho, myšieho chvosta, hluchavky bielej.
 • napätie v maternici uvoľňujú rasca, čaj zo škorice, klinčekov alebo zázvoru. Pomôže aj čaj z harmančeka či lipového kvetu.

 Výživa v harmónii s mesačným menštuačným cyklom ženy

výživa ženy

Jednotlivé potraviny podporujú fázy mesačného cyklu ženy, ktorými môžeme vedome obohatiť svoj jedálníček.

Predovulačná fáza (7 – 13 deň cyklu), Dynamická fáza, Panna, fáza dorastajúceho mesiaca, ročné obdobie jar

Miestom tvorivosti ženy sú jej zmysly, myseľ. Typická je extrovertnosť, rast, rozkvitá ako puk nádherného kvetu a chce sa ukázať celému svetu. Je plná nápadov, hravá, rýchla, o slovo sa hlási jej vnútorné dieťa. Je plná plánov zamerných na cieľ, premýšľania a nachádzania riešení za ktorými sa okažite vyberie.

V tejto fáze žena nemá chuť tráviť v kuchyni dlhé hodiny, preto je ideálny čas na kvalitné rýchle jedlo.

V Tradičnej čínskej medicíne je to fáza prvku Drevo, orgány pečeň a žlčník. Tieto orgány posilňujú jemne kyslé chute a harmonizujú celé telo. Vhodné je všetko zelené na oblečenie aj na jedenie.

Môže byť jarný zeleninový šalát s avokádom pokvapkaný balzamkovým octom a pikles. Špenátová polievka.

Ovulačná fáza (približne 14 – 20 deň cyklu) Matka, Expresívna, fáza mesiaca spln, ročné obdobie leto

Miestom tvorivosti je srdce, plné lásky, ohňa, krásy naplno rozkvitá do nádherného kvetu. Žena má potrebu tvoriť a starať sa o druhých.

V Tradičnej čínskej medicíne je to fáza prvku Oheň, orgány srdce, tenké črevo, perikard, trojitý ohrievač. Tieto orgány posilňujú jemne horké chute. Vhodné je všetko červené na oblečenie aj na jedenie. Jedlo môže byť pripravené rýchlo, však dobré je pečené, či grilované s pridaním elementu oheň.

Môžu byť opečené hrianky s cvikľovo-vajíčkovou nátierkou. Polievka z červenej šošovice.
V tejto fáze si môžeme dopriať aj kvalitnú horkú čokoládu.

Predmenštruačná fáza (21 – 28 deň cyklu) Knažka – Kúzelnica, Čarodejka, Kreatívna, fáza ubúdajúceho mesiaca, ročné obdobie jeseň

Miestom našej tvorivosti je maternica, plná výživy matky Zeme. Žena sa pomaly navracia k sebe, k svojej postate, vníma pocity, svoje dary. Sleduje sama seba – telo jej ukazuje čo zadržiava, sdrce čo ju bolí, myšlienky čo zrkadlí čo ju brzdí, čo nepotrebuje.

V Tradičnej čínskej medicíne je to fáza prvku Zem, orgány žalúdok, slezina, pankreas.  Tieto orgány posilňujú prirodzene sladké chute. Vhodné je všetko žlté či oranžové na oblečenie aj na jedenie.

Sladkosť a pôžitok zo života, z výživného jedla, ktoré si s láskou pripraví. Lahodí očiam a je liek pre dušu i telo.
Môže byť výživná tekvicová polievka a zdravý mrkvový koláč so škoricou a orieškami.

Menštruačná fáza (1 – 6 deň cyklu) Vedma – Starena, Baba, Reflektívna, fáza mesiaca nov, ročné obdobie zima

V Tradičnej čínskej medicíne je to fáza prvku Kov, keď sa energia sťahuje dovnútra. Orgány pľúca a hrubé črevo. Tieto orgány posilňujú jemne štipľavé chute.
Môže byť zelerová polievka s cenakom. Ryža s bielou reďkovkou a pórom.

A v najsilnejších dňoch menštuácie fáza prvku Voda, keď odchádza čo odísť má, čistia sa vody ženy. Orgány obličky a močový mechúr. Tieto orgány posilňujú jemne slané chute.
Môže byť čierna ryža s čiernym sezamom a morskou riasou a čiernou fazuľou. Čučoriedkový koláč.

Obličky sú nazývané „božstvom plodenia detí, zahalené do šiat z tmavomodrého brokátu“.
Najlepšie na ne vplýva teplo. Vynikajúce sú dlho varené vývary a polievky. Aj 24 hodinové vývary.

Na podporu krvotvorby je vynikajúca cvikľa, či  už dlho varená, alebo ako cvikľová šťava. Tiež je výborné vínko z čiernych ríbezlí.

Samozrejme v každej fáze cyklu sú  vhodé výživné polievky či už rýchlo krémové alebo dho varené.
Viac potravín z ktorých môžete variť a podporiť tak jednotlivé fázy cyklu nájdete tu: Výživa podľa 5 elementov

výživa

PS: Zaujímavosti o menštruačnej krvi čo ste určite nevedeli

 • Menštruačná krv na odstránenie bradavíc. To, že menštruačná krv nie je iba „bezcenným odpadom“ nasvedčujú aj výskumy za posledné roky. Nový zdroj kmeňových buniek objavili práve v menštruačnej krvi. Vedci zistili, že bunky z výstelky maternice majú podobné možnosti využitia v regeneratívnej medicíne ako pupočníková krv.
 • Menštruačná krv podľa posledných vedeckých štúdií obsahuje 70-krát viac kmeňových buniek než kostná dreň.
 • Niektoré ženy polievajú menštruačnou krvou z kalíška bylinky a rastlinky doma a v záhradke. Matka Zem reaguje na zámery tých, ktorí sa o ňu starajú, mnohé ženy potvrdia, že sa ich bylinkám a záhradke začalo veľmi dariť. Vraví sa, že odkedy muži stratili prirodzený kontakt s posvätnou krvou, odvtedy ju hľadajú vo vojnách. Je na ženách, aby sa s nimi opäť delili o dar svojej krvi a jedným zo spôsobov je práve jedlo pripravené z plodov pestovaných pomocou menštruačnej krvi.
 • Ženy aborigincov odkladajú svoju menštruačnú krv v nádobách a používajú ju na liečenie bolestí. A tak aj dnes múdre ženy, ktoré poznám, vyrábajú tinktúry a mastičky s prísadou tejto liečivej tekutiny, a to najmä v sušenom stave.
 • Väčšina žien nemá v čase mesiačikov ani pomyslenie na milovanie. Súvisí to nielen s fyzickými ťažkosťami a celkovým stiahnutím sa dovnútra, ale aj s obavami, ako ich krvácanie vníma partner. V dávnych náukách je však práve spojenie krvi a semena veľkou mystickou skúsenosťou.
 • Kedysi na dedinách v čase periódy ženy nosili červené sukne. Dnes čoraz viac prebudených žien otvorene hovorí o svojich dňoch, nosia červenú bodku na čele či tričko s nápisom „milujem svoj cyklus“.  Však podľa mojich vedomostí čevená farba podporuje krvácanie a preto ak máte silnú menštruáciu dajte si oranžovú, ružovú či levanduľovú dlhú sukňu 🙂

1541e1800d

Nádherný cyklus v harmónii moje milé žienky 🙂

 

Zdroje:

Výživa podľa 5 elementov
www.zenyzenam.cz
www.cyklickazena.cz
www.artliving.sk
https://www.vitalvibe.eu/cs/clanky/131-mesic-ve-znameni-lunarni-zeny
http://www.vitalitanet.sk/modules/contentpack/blockblog-post.php?post_id=58
https://www.liecbabradavic.sk/n/menstruacna-krv-na-odstranenie-bradavic

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>

Pridaj komentár