Žlčník, Pečeň, s čím súvisí?

Žlčník, Pečeň, s čím súvisí, ako ich harmonizovať?

 

Žlčník. Je nepodstatný orgán? Je to vačok na zber žlče.

Uložený je pod pravým rebrovým oblúkom pod pečeňou.

GB je párový orgán LR. (Vysvetlivky skratiek nájdete pod článkom)

Patrí pod element Drevo.

December –mesiac GB (žlčník) December, Vianoce a obdobie žlčníka. Neznáša prejedanie sa, hádky, škriepky a stres!!!

Január – mesiac LR (pečeň)

Sezóna roku: JAR

Hodina GB: 23 – 01, LR 01-03

Farba: zelená (ak si myslíte že vám nepristane, dajte si spodné prádlo v tejto farbe tielko, nátelník )

Chuť: kyslá (prevencia 1-2 lyžice denne kyslej kapusty, kvašákov, kimči, pikles, kombucha… prirodzene fermentované potraviny sú najlepšie. Nie však exces, lebo exces vytvára RE)

Však aj je v ústach pachuť horká, je to patológia GB.

Element Drevo ovláda: zrak, slzy, šľachy, väzivá, pevnosť, pružnosť, sila, žlč – štiepi tuky.

Ťažká, mastná strava je kontraindikovaná. Ale to neznamená že tuky treba úplne vynechať. Tak by si človek ešte viac poškodil. Treba pridávať za 1 lyžicu zdravých tukov na pokrm na tanieri (olivový, makový, konopný, ľanový, pestrecový, marhuľový…)

Patogén: vietor vonkajší, aj vnútorný (stres, emočný stres). Pri rozčúlení môže človek pociťovať pichanie v pravom podrebrí, môže vyžarovať pod pravú lopatku.) Môžu byť spojené s nevoľnosťou, vracaním, potením.

Chrániť sa pred stresom, stres managment, time managment, dychové cvičenia, naučiť sa oddychovať J a tak isto sa chrániť pred vetrom z vonku takže si kúpte pekný šálik, šatku (ja vytváram krásne hodvábne keby ste chceli ozvyte sa mi), lebo vietor prechádza najľahšie do tela cez krčnú chrbticu a má na starosti viac ako 100 ochorení. (súvisia s tým tiky, premiestňujúce sa ťažkosti – raz bolí tam a inokedy inde, svrbenie a iné).

Cholesterol má obrovský súvis so žlčou. Žlč sa tvorí v LR a reguluje množstvo cholesterolu v tele.  To že máte niekde nadbytok cholesterolu je záchranný mechanizmus tela. Lebo v tom mieste je zápal a cholesterol je ako záplata. Takže nie lieky na zníženie cholesterolu, ale posilniť LR a upraviť životosprávu.

Cholesterol sa rozpúšťa GB šťavami – pri obezite, alebo pri nedostatku GB štiav vzniká stagnácia žlče, GB, LR ochorenia.

Zápaly GB a kamene idú ruka v ruke. Tam kde je Shi a RE je tendencia k zápalu.

Vlhko zahusťuje RE sa rovná bahno, postupne sa zlepuje a vytvára kamene.

Zdravie celého organizmu je závislé od celej tráviacej sústavy, ale hlavne od GB a LR. Pretože majú spriechodňovaciu funkciu. Ak prestanú spriechodňovať, môže to vyústiť do akéhokoľvek ochorenia!!! Blokáda (nepriechodnosť niečoho, upchatie a tým nedokrvenie, nevyživenie) je príšina 90% ochorení.

A vzniká stagnácia – niečo stojí, ukladá sa metabolický odpad v tele.

Žlč výrazne ovplyvňuje zdravie všetkých orgánov a sústav v tele. Je silne zásaditá horkej chuti.

Kyseliny zo ST sa v 12tniku zneutralizujú a tým sa zabráni škodlivým baktériám v črevách.

Funkcie žlče:

  • trávenie potravy s obsahom tuku, Ca, bielkovín.
  • Udržiavanie normálnych hladín tuku v krvi
  • Zabraňuje nádorovým ochoreniam, HT ochoreniam

Denne sa má vytvoriť 0,95 l žlče – 1,4 l žlče

Veľa ľúdí tvorí ale len 0,25 l žlče  / deň

Spôsobí to tráviace problémy, problémy s vylučovaním odpadu a detoxikáciou krvi.

Bez dostatku žlče by potrava ostala nestrávená a HCL zo ST vystupujúca do Si mohla spôsobiť poleptanie.

Keď sa tuky nevstrebávajú, nevstrebáva sa ani Ca (osteoporóza, ale tam má dosah aj iný mechanizmus)

Tuky sú potrebné aj k vytváraniu a využitiu bielkovín, sacharidov – pri nedostatku vzniká brušná plynatosť, pocit nafúknutia.

Žlč je médiom na vylučovanie látok, ktoré sú rozpustné vo vode. Odvádza toxíny, slúži ako prírodné preháňadlo (jej nedostatok sa rovná zápcha).

GB meridián ide cez celé telo, pozrite si videjko kde som ukazovala ako prebiehajú meridiány v tele-sú to ich ,,predĺžené ruky“

GB má dosah aj do mozgu a stres tento systém dokáže veľmi oslabovať. Väčšina nervových ochorení má pôvod v nedostatočnej krvotvorbe spôsobenou disfunkčnou pečeňou a žlčníkom.

Mozog pozostáva z 10% čistého cholesterolu, ktorý chráni mozog pred poškodením. Nerovnováha hladín tukov a cholesterolu môže výrazne ovplyvniť CNS.

Pozor hlavne tí, čo už máte GB vybratý. Žlč prekvapkáva neustále, už nemáte vačok na jej zachytenie. Je dôležité jesť pravidelne každé 4 hodiny v malých množstvách. Lebo na veľké množstvo nemáte dostatok žlče. A GB meridián ide cez bedrové kĺby. A podľa výskumov má vybratie GB priamy dosah na rakovinu Li. Starajte sa teda o svoje zdravie ešte dôkladnejšie.

Vystvetlivky:

GB: žlčník

LR: pečeň

Ca: vápnik

Li: hrubé črevo

Si: tenké črevo

HT: srdce

ST: žalúdok

RE: horúčosť

SHi: vlhko

Pozrite si tiež článok a obličkách a močovom mechúri, lebo sezóna Zima vládne týmto orgánom. článok tu: https://lenkaslnieckova.sk/tradicna-cinska-medicina-element-voda-oblicky-a-mocovy-mechur/

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>