Január 2024 pečeň a Rok 2024 žalúdok

🐉 Rok 2024 je rokom Zeleného dreveného draka. Prajem nech sa celý rok darí 🙂

Tento článok vám odporúčam uložiť si a vrátiť sa k nemu viac krát. Nájdete tu bohaté informácie a aj recepty ako si zlepšiť zdravie do roku 2024.

Vieme, že elementy sa prelínajú a každé svoje obdobie má na starosti určité orgány. Ktoré ak už sú oslabené, tak sa vám ozvú a začnete mať s nimi problém. Ale lepšie je, že už vopred viete čo máte posilniť, aby bolesti a ťažkosti nenastali.

Podľa kalendáru čínskej medicíny začína Rok 2024 až 4.2., ale už teraz vieme pozorovať istú premenu.
Keď si pozrieme že December bol mesiac žlčníka (GB) a január je mesiac pečene (LR), viem že veľa z vás má v tomto období ťažkosti s týmito orgánmi. Môžete si pozrieť minulý článok a zopakovať si poznatky o žlčníku: December mesiac žlčníka – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)
Je dobré pre vás zaobstarať si esenciálny olej ZenGest, veľmi vám pomôže (píšte mi správu info@lenkaslnieckova.sk, objednám vám).

Zhrnutie čo môžeme teraz posilniť:

Z roku 2023 Vodného Zajaca, kedy mal rok na starosti hrubé črevo (Li). Prechádzame do 2024 Drevený Drak, ktorý má na starosti žalúdok (ST).

V sezóne zima – Zima má na starosti obličky (Ki) a močový mechúr (BL)

A mesiac Január je mesiac pečene (LR). Obdobie znamenia Byvol v čínskej medicíne.

Na tieto orgány sa treba tento mesiac sústrediť preventívne a posilniť ich. Stravou, dýchaním, ochranou pred chladom…

Čo môžeme očakávať od energie Draka 2024

Drak je všeobecne symbolom moci, vznešenosti, cti, šťastia a úspechu. 🐲
DRAK je (jediná nadprirodzená a talentovaná bytosť v celom čínskom kalendári).
Drak vraj dosiahol dokonalosť, ktorú ešte nikto nevidel. Rok draka je plný premeny, rastu a hojnosti. 💸💸💸
☯️ Drak ako Yang je zrodený a spojený so živlom OHŇA. 🔥 A ročný element je DREVO Jeho prirodzené vlastnosti sa tento rok zintenzívnia a prinesú pozitívne zmeny a príležitosti. Spojenie ohňa a dreva prináša silnú energiu na zmenu života k lepšiemu každému, kto sa nebojí pohnúť vpred! 🔥
Všetko, čo chcete, je na druhej strane strachu!!!
Neexistuje lepší čas prejsť cez oheň a splniť si svoje sny ako tento rok!
Využite magickú silu Ohňa a Draka.
Navyše vstupujeme do novej periódy 9, ktorá bude trvať 20 rokov v živle OHEŇ.
Môžete zažiť svoje znovuzrodenie. Ako Drak z ohňa, ako Fenix z popola. Je čas zmeniť svoj život k lepšiemu.
Príde čas, kedy viac ako kedykoľvek predtým bude potrebné vedieť pracovať so svojimi emóciami. Drak predstavuje orgán Žalúdok (ST) a ak sa nebudete stravovať správne, ak nebudete vedieť stráviť svoje emócie, môžu nastať žalúdočné, alebo aj celkovo tráviace problémy, bolesti. Bude treba harmonizovať zažívanie.
Máte možnosť utvoriť si nový štýl, nové koníčky, nové ciele, úplne zmeniť prácu alebo vytvoriť nové a láskyplné vzťahy vo svojom živote.
Rok draka pomôže zrealizovať všetky vaše sny.✊✊✊
Tak nech sa nám všetkým darí v láske, šťastí, zdraví, hojnosti, bohatstve, súznení.

JANUÁR 2024

Musíme myslieť  na to, že ešte vonku pretrváva ZIMA, CHLAD.
Zima je sezóna keď sú dominantné orgány Obličky (Ki) a Močový mechúr (BL) a treba ich za každú cenu chrániť a posilňovať. (teplo, vývary, Moxa…)
Chlad je jedna z veľmi vážnych príčin chorôb.
Čínska medicína vníma chorobu ako narušenie celkovej dynamickej rovnováhy fyziologického tela. Skúma úlohu faktorov vedúcich k vzniku, vývoju a zmenám ochorenia celistvým, prepojeným spôsobom.
Existuje iba 6. rozvracačov / patogénov ktoré škodia.
6. rozvracačov z prostredia je 6. patogénov, ktoré môžu na človeka pôsobiť a sú to Vietor (Feng), Chlad (HAN), Teplo (RE), Vlhko (Shi), Sucho (ZAO) a Oheň (HUO). V každej ročnom období sa to mení.
Chlad je hlavnou energiou Qi zimného ročného obdobia, kedy vládne element VODA.
Chlad je energia Qi Vody a je prepojený s obličkami (Ki), preto sa hovorí, že zima je obdobím riadeným chladnou Vodou. Je to tiež dôvod, prečo je najviac chladných chorôb v zime. Je to zaujímavé, lebo Chlad najviac poškodzuje obličky, ale Obličky (Ki) majú svoje obdobie kedy ich treba posilniť v ZIME!!!
A preto na to treba vždy v Zime myslieť. Obličky sú naša Životná sila, Vitalita, Energia. Ak nechceme o ňu prísť, musíme si ju chrániť za každú cenu.
Platí zlaté pravidlo: Chráň sa pred Chladom. Obličky, Nohy a Uši v teple.
Obličky (Ki) preto, lebo v obličkách máme ukrytú svoju životnú silu. Máme tam Yin aj Yang celého tela. Bez Tepla Yang obličiek nefunguje premena energie v tele. A zároveň Osvieženie Yin obličiek pomôže aby dobre fungovali fluidá v tele. Sme viac ako 70% voda. Mozog je 90% voda.
Zamyslite sa či máte dobrý pitnú režim. A ak nie, ihneď to zmeňte!!!
 • Hlavne v ročnom období v Zime keďže je sezóna Obličiek a Močového mechúra vždy teplé, jemne horúce. (Pri vyháňaní patogému z tela veľmi horúce požívatiny.)
 • Keď sa prudko zmení počasie. Regulovať a harmonizovať cez pokrmy. Telo sa viem pekne zosúladiť s počasím a sezónou keď mu dodáme čo potrebuje. Dodáte teplo a všetko bude v tele správne fungovať. Je to ako s elektrikou. Nejde elektrika v tele, bunky nepracujú. Nemajú svetlo. Nemajú teplo.

PS: noste so sebou vždy fľašu s teplou vodou. Alebo peknú Termosku. A popíjajte teplú vodu. Horúca voda v starých spisoch Liek na všetko. Čokoľvek vás bolí, potrebujete rozptýliť. Rozprúdiť a teplá voda dodá energiu, Yang do tela, pomôže správne naštartovať žalúdok (ST)aby správne pracoval.

PS1: určite si dajte na termosku či hrnček Vylaďovač vody, ktorý vodu zharmonizuje a vy budete piť zdravšiu vodu a blahodárnejšiu pre Zdravie. Viac TU: Vylaďovač vody – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

Lebo neviem či viete, ale ako náhle dáme do tela niečo čo je menej ako teplota tela 36,7 stupňov, tak telo musí vynaložiť veľmi veľa energie aby to zohrialo. A potom veľa ešte ďalšej energie aby to rozložilo na správne látky, živiny, mikromolekuly, vitamíny, minerály, aminokyseliny…

A keď máte málo energie v tele, pijete studenú vodu, jete veci ktoré už boli predmrazené, alebo mrazené. Veľmi si okrádate sami svoju Energiu, životnú silu, vitalitu.  Strácate. A to nechcete. A navyše je to veľmi nebezpečné a môže vás to stáť aj život keď si podchladíte svoju Energiu. Tým že niekde bude treba energie v tele viac, tak automaticky niekde bude menej. Lebo vždy platí harmónia, rovnováha, súhra. Nič nefunguje samostatne a všetko so všetkým v tele súvisí.

Preto je čínska medicína taká krásna lebo tam vieme vysvetliť čo s čím súvisí. A vieme príčinu oslabenia. A vieme ako to premeniť a posilniť.

PS: Ak ste do teraz váhali, či vstúpiť do online Kurzu Výživa a Varenie v kruhu 5 elementov, tak vstúpte, nemáte čo stratiť. Môžete len získať. Lebo ako som vravela že v roku 2024 budem upravovať ceny, tak už sa na to chystám, ale ešte som to technicky nenastavila. Preto máte posledný týždeň objednať si kurzy a knihy za výhodné ceny. (Link na kurzy a knihy nechám na konci článku).

Dozviete sa niečo čo neviete. A je vám to potrebné lebo každý deň jete a pijete. Varíte si. Varíte pre iných. Som vaša sprievodkyňa zdravým varením. Zdravie je len jedno. To nie je fráza. To je FAKT. A ak sa vám blíži k 40 roku života tak sa dá povedať že už máte viac ako z polovice Energiu Vyčerpanú, ak ste nevedeli ako ju správne Obnoviť.

Vraví sa, že máme Prednatálnu a Postnatálnu energiu.  Prednatálnu z energie vesmíru, zeme, otca a matky. A Postnatálnu energiu ktorú si dopĺňame sami dýchaním, cvičením, pohybom, myslením, emóciami. Aký máme životný štýl. Aký máme spánok. Či vieme energiu šetriť a či vieme energiu správne obnoviť. Regenerovať, dopĺňať.

Veľa sa energia níňa keď človek nežuje (málo žujete a jete veľké sústa). Keď človek má dlhodobé ochorenie, alebo býva často chorý. Pri tom keď nedýchate správne.

U žien pri menštruácii, pôrode a kojení, menopauze keď neprebehne regenerácia správne.

Pri strese, strachu, úzkosti…

Keď neprebehne regenerácia správne tak sa bunky neobnovia dobre, alebo sa nové nebudú tvoriť správne.

To najmenšie čo môžete sami pre seba urobiť, je absolvovať 2 mesačný kurz Výživa a Varenie v kruhu, kde zistíte ako ktorá potravina pôsobí na ktorý orgán v tele. By ste ani neverili ako obrovsky si viete ovplyvniť svoje zdravie iba tým, že skombinujete správne ingrediencie v správnom ročnom období.

A už navždy budete vedieť. Ak ste prečítali pár mojich článkov a páči sa vám štýl akým vysvetľujem ako je čo v tele prepojené. A chápete to. Príde vám to logické. Alebo si to viete predstaviť odporúčam vstúpiť. Lacnejšie to už nebude 🙂

To bola iba taká malá odbočka, že ak chcete ísť do online Kurz, tak TERAZ vstúpte. A bude pre vás rok 2024 rokom kedy si posilníte žalúdok. Lebo Rok 2024 – Rok Draka predstavuje orgán Žalúdok (ST). Ak ho neposilníte, bude slabý a je veľmi možné že budete mať tráviace ťažkosti. A to je každý rád keď sa tomu vyhne.

Takže radšej žalúdok (ST) posilnený ako oslabený. HESLO Roku 2024.

V čínskej mytológii Rok Dreveného Draka, Orgán Žalúdok (ST). (Jediné nadpozemské zviera v zvieratníku)

Ďalej si povieme o Energii Qi v tele v Zime. Ako funguje životná energia v sezóne Zima a Chlad.

Iste by ste boli v zimných dňoch najradšej niekde v teple a nemrzli. Tak isto to funguje aj v našom vnútri. Aj orgány majú radi, keď sa môžu zahriať pri našej vnútornej piecke. Fyziologicky najhorúcejší orgán zo všetkých je Pečeň (LR) a preto mu tak škodia emócie hnevu, zlosti (prejavenej aj potlačenej) a dávajú ho ešte do väčšej horúčosti, až môže zaútočiť na srdce a prejaví sa to ako infarkt. Treba sa dať do kľudu, do harmónie.

A je dobré pochopiť, ako to v tele funguje, tak si o tom povedzme viac.

Energia v tele sa nazýva Qi. A delí sa na 2 druhy. Yin ochladzujúca ako klíma. Yang zahrievajúca ako radiátor.
Keď sú v rovnováhe, je všetko v poriadku, ale väčšinou treba vždy niečo korigovať.
Chlad je prejavom nadmernej Yin Qi, je teda Yin škodlivinou a zraňuje Yang tele.
Poškodenie Yang Qi vedie k strate schopnosti zahrievať a uskutočňovať Qi transformácie, premeny živín na energiu. Príznaky chladu sa čoskoro prejavia lokálne alebo v celom tele.
Keď Chladná škodlivina zviaže povrch, dochádza k blokovaniu ochranného Yangu a objaví sa zimnica, horúčka a neprítomnosť potenia. Nádcha, ale priesvitné biele sople. Tomu sa hovorí zranenie chladom. (veľa z vás mi hovorí že sa nepotia. Tým ale škodlivina nemôže vyjsť von z tela. Treba potenie vyvolať, aby sa otvorili póry a patogén vyšiel preč z tela.)
Ako postupovať pri chorobe ako urýchliť liečenie či regeneráciu cez pokrmy si pozrite v tomto článku TU:Chrípka a liečba pomocou potravín – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)
Chlad môže napadnúť rôzne orgány a teda aj prejavy sú rôzne:
 • Vo chvíli, keď škodlivina / patogén prenikne dovnútra, zraňuje slezinu (SP) a žalúdok (ST), takže sa objavia problémy vo funkciách prijímať, prepravovať, zdvíhať a spúšťať dole. To vedie k zvracaniu, hnačkám a studeným bolestiam žalúdka a brucha. Toto je charakteristické pre zasiahnutie chladom. Príklad: Hnačka po zmrzline.
 • Keď sú chladom postihnuté pľúca (LU) a slezina (SP), prejaví sa to kašľom, dýchavičnosťou, zahlienením alebo vodnatými opuchmi. Príklad: Zahienenie.
 • Pokiaľ chlad zraní slezinu (SP) a obličky (Ki), objaví sa zimomrivosť so studenými končatinami, studenými bolesťami v bedrách, čírym močom a riedkou stolicou. Rezavé bolesti brucha, alebo rezavé bolesti močového mechúra (BL) Príklad: Studené ruky a nohy.
Povahou chladu je zahusťovanie a stagnovanie.
Predstavte si stuhne ako ľad. Predstavte si keď je vonku zima ako voda zamrzne na ľad. A tak isto v zime aj v tele môže nastať chlad ak ho chladíme z vnútra, alebo správne nechránime pred chladom z vonka.
Dúfam že to zrozumiteľne rozprávam, dajte mi vedieť prípadne či to chápete 🙂 Predstavte si zamrznuté jazero. Zamrznutá rieka. Stuhnuté cievy v tele. Tukové hrčky. Celulitída. Tam je chlad v bunkách. Treba tam rozprúdiť teplo z vnútra tela. Zahrievajúcim korením a bylinkami. Dlhými vývarmi. Teplým pokrmom ráno (ale kľudne aj 3 x denne) , pohybom, esenciálnymi olejmi…
Som odborníčka na esenciálne oleje, napíšte mi správu, poradím vám čo by bolo pre vás najvhodnejšie. A aj ako ich správne bezpečne užívať.
doTERRA On Guard Protective Blend (15ml) - AromaPro doTERRA Etherische Olie
Pohyb energie Qi v našom tele závisí na zahrievaní a stimulačnej sile Yang Qi vďaka ktorej je plynulý a bez prekážok. Ako piecka v tele, všetko rozmrzne a dá sa do pohybu.
Po prieniku Chladnej škodliviny / patogénu do organizmu ľahko dochádza k zahusťovaniu a stagnácii Oi a krvi.
Kde nie je priechodnosť, vzniká Bolesť.
Bolesť býva príznak stagnácie. Niečo tam stojí. A príčina zastavenia môže byť CHLAD. Máte v tele niečo zamrznuté. Aj sa vraví v medicíne zamrznuté rameno. Nehybnosť…
A platí to v každej stránke bytia. Fyzickej, Psychickej, Emocionálnej,
Bolesť tak veľmi často býva sprievodným prejavom chorôb spôsobeným chladnou škodlivinou.
Keď u Chladovej bolesti pôsobí Teplo, zmierni sa, keď pôsobí chlad, stupňuje sa. (na nie každé zranenie treba ľad! niekde oveľa viac pomôže Moxa).
Bolesť môže mať rôzne podoby podľa toho, do ktorých miest vnikla. Chlad sídliaci vo svaloch povrchu zahusťuje a spôsobuje stagnáciu v dráhach, preto sa prejavia úporné bolesti hlavy, tela a kĺbov.
Bolesť palca na nohe: Čo značí a ako bojovať s bolesťou v kĺbe | Info.sk
Keď chladná škodlivina prenikne priamo dovnútra, objavia sa rezavé bolesti v hrudi, žalúdku (ST), alebo bruchu. Môžu byť aj rezavé bolesti v močovom mechúri (BL). Môže byť aj bolestivá menštruácia (tam veľa krát pomôže už len zohriať termoforom).
Povahou chladu je aj sťahovanie. Chlad zviera a ťahá. Ako keď zamŕza ľad. Po vniknutí chladnej škodliviny dovnútra, môže viesť k sťahovaniu šliach, ciev (HT) a následným kŕčom (LR). To môže následne spôsobiť sťažené ohýbanie alebo naťahovanie v chlade. Zamrznuté rameno. Stuhnuté svaly a kĺby. Steatóza stukovatenie pečene.
Šľachy súvisia podľa čínskej medicíny s pečeňou a tento mesiac Január je mesiac pečene, takže dávajte si pozor. A vyživujte svoje šľachy dostatočnými fluidami. Žiadne sucháre, pizza, tyčinky, toasty…!

Chladná škodlivina

Chladný patogén ako pôvodca ochorenia sa delí na vnútorný a vonkajší.

 • Vonkajší chlad je škodlivina prenikajúca zvonku, je to Chlad zo 6. rozvracačov.
 • Vnútorný chlad znamená nedostatočnosť Yang Qi a vznik Chladu zvnútra. Ide predovšetkým o vyčerpanosť Yang Qi srdca (HT), sleziny (SP) a obličiek (Ki). Charakteristický je tu až svietivo biela tvár, studené končatiny.
 • Vnútorný Chlad má najviac vzťah k obličkám (Ki) pretože sú koreňom všetkého Yang v tele.  Yang celého tela je závislé na Yang obličiek (Ki). (NK)

V zime a predovšetkým pri častých zmenách teplôt je preto dôležité chrániť sa pred zimou, vyhľadávať teplo a nedovoliť aby sa telo potilo, pretože tým sa poškodzuje Yang energia tela. (jedine vtedy ak je to žiadané a viete správne otužovať. ) Inak v zime vždy zahrievajte bylinkami, koreninkami, pohybom…

Bylinky - dobré koreninky pre detičky aj dospelých (1.) | Zeleninové ...

Takéto správanie zodpovedá zimnej atmosfére a je to správny spôsob pestovania a uchovávania energie Qi v zime.

Kto to nerešpektuje, ten si poškodzuje obličky (Ki) a v sezóne Jar sa bude cítiť slabý a ochabnutý, pretože si nevytvoril dostatočné podmienky na rodenie Jarnej Qi.

A preto teraz to najlepšie čo môžete urobiť pre seba, pre svojich blízkych, pre milovaných je, že si navaríte Silný Vývar z koreňovej zeleniny a kúskom morských rias KOMBU a čiernym sezamom. (nájdete v obchodíku zdravá výživa alebo aj na eshope Biocare)

A keď sa zaregistrujete cez TIPLI a odtiaľ sa prekliknete na Biocare z každého nákupu sa vám vrátia eurá späť, čo je super 🙂 https://www.tipli.sk/p/1452405  Veľmi odporúčam. Nakúpite a ušetríte.

A určite si ešte dokúpte kvalitnú sojovu omačku Tamari, alebo pastu Miso, aby ste dodali telu potrebné enzýmy. (to si dáte až do taniera za 1 malú lyžičku rozmiešať v polievke, alebo aj viac ako vám to chutí).

Mám pre vás rovno jeden novoročný darček, uvoľním vám jedno videjko z kurzu Výživa a Varenie v kruhu 5 elementov, lebo je nutnosť si teraz urobiť dlhý vývar. Aj preventívne na posilnenie, aj liečbne. Myslite na to, že keď teraz posilníte obličky, posilníte ich do celého ďalšieho roka 🙂

Benefity dlhého vývaru: 

 • posilňuje obličky, životnú silu a vitalitu človeka
 • podporuje imunitu
 • vyživuje slezinu
 • dôležitý na prevenciu ochorenia
 • pomôže zotaviť sa po chorobách
 • dodá vitalitu, energiu, obnoví živosť buniek

Video 1. časť ako sa varí Dlhý Vývar:

Video 2. časť. Ako uskladniť dlho varený vývar. A hlavne keď ho budete jesť tak si dajte do taniera kus enzýmov v podobe Tamari alebo Miso ako som písala vyššie.

V tejto dobe sú najviac ohrozené obličky (Ki) a močový mechúr (BL). Konkrétne v tejto dobe môžeme obličkám veľmi pomôcť a posilniť ich ale tiež im môžeme zlou životosprávou ublížiť.

Podľa TČM čínskej medicíny je zima obdobie najväčšieho pokoja.

Inými slovami mali by sme dlho spať, odpočívať, rozjímať, meditovať, holdovať pokoju a pokoju. Choďte čoskoro spať, neskôr vstávajte, vyhýbajte sa extrémnym aktivitám.

Riaďte sa jednoduchým pravidlom – neunaviť sa. (páni, dámy to platí aj o sexe, či o prepínaní síl)

Viac ako posilniť obličky sa dočítate v tomto článku TU: Tradičná Čínska Medicína, Element VODA: Obličky a močový mechúr – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)

Január 2024 mesiac pečene (LR)

ako som písala na začiatku článku, tak mesiac január prísluší orgánu pečeň. A treba na neho dávať väčší pozor, posilňovať a neoslabovať.

Podľa čínskej medicíny predstavuje pečeň zviera Byvol. Predstavte si, že byvol je kľudné zviera, kým ho niečo nerozdráždi. Ako červená šatka. Potom už ide hlava, nehlava. Tak aj pečeň vydrží veľa, ale keď je vnútorne udusený hnev môžu vznikať výbuchy zlosti.

Pri žlčníku môže byť prejav aj vonkajší, ale pri pečeni skôr vnútorný, lebo pečeň je Yin orgán. Takže riešiť veci z vnútra. Pozor na emočný sklon k pripútaniu sa veciam. Frustrácia. Zablokovanie pečeňe sa môže prejaviť ako bolesti hlavy, krku, migrény, bolesti za očami, problémy s menštruáciou, PMS…

Pečeň a žlčník

Treba dbať na stravu, byliny, uvoľniť energiu. Pomôže zbaviť sa starého. To sa myslí vo všetkých oblastiach aj napríklad vytriediť oblečenie a vyradiť staré, nenosené, čo zaberá priestor a stagnuje energia.

Január je posledný mesiac periódy 8. Od februára začne perióda 9. na ďalších 20 rokov. Oheň. To čo začnete teraz, bude pokračovať ďalších 20 rokov.

A preto môžeme cítiť aj tlak konca. Keď sa niečo končí, niečo nové začína. A preto sa treba pustiť starého, aby sme mohli naskočiť na novú vlnu, ktorú nám prináša energia Draka. Naskočte na svojho Draka a vezte sa 🙂

Uvedomte si podstatu svojho bytia. Pustiť sa, nelipnúť na veciach, na ľuďoch, lebo vznikne úzkosť, bolesť, frustrácia, chaoz, výbuchy zlosti, nespokojnosť, stiesnenosť, emočné stavy…

Nerozvíjajte negatívne myšlienky v hlave. Tak ako prišli, nechajte ich odísť. Symbolom tohto mesiaca je začať od znova. Môžete si dať predsavzatia a snažte sa ich dodržať. Urobte si Vision Board, alebo niečo čo posilní vašu motiváciu.

Jediné čo je isté je zmena.

Január prináša hviezdu samoty, tak je dobre keď budete aj sami so sebou. Prehodnotíte či to čo ste robili a či je to pre vás v poriadku, či takto chcete pokračovať ďalej. Alebo chcete prehodnotiť svoje životné ciele a kam smerujte. Teraz je na to vhodný čas.

Je dôležité určiť si hranice, povedať kedy dosť. Čo je váš priestor a čo už nie. A môžete si svoj priestor vyčistiť. Použite kadidlo, šalviu na vydymovanie alebo esenciálne oleje.

Strava, pokrmy v Januári

Oheň žalúdka atakuje pečeň. Nie je dobrá dráždivá, veľmi pikantná, pečená, alebo suchá strava. Nie hrianky, pizza, tyčinky, chrumky, chipsy, zapečené chlebíky, sucháre… Suché stiahne fluidá, podráždi žalúdok a pečeň sa atakuje ešte viac.

Polievky | Andiamopizza.sk Prešov

 • Základ je dopĺňať fluidá – polievky (ale nie s masťou iba za lyžicu kvalitného oleja už do taniera), dlhé vývary, šťavnaté vločky varené, ryžová kaša čchou, varené v šťave, dusené, parené…
 • Jesť menšie porcie pravidelne: teplé raňajky, štavnatý obed, ľahká večera. Orientujte sa podľa Orgánových hodín, ktoré si stiahnete Zdarma TU: eBook Orgánové hodiny Zdarma – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)
 • Žiadne instantné kaše, premrazené veci, biela múka, mliečne výrobky, sladkosti
 • Zákaz vyprážané, fritované, margarín, palmový tuk, sečuánske korenie, koncentrované pesto, sušený zázvor, veľa škorice, veľa čili, fast food, ochucovadlá, farbivá…
 • Vrátiť sa k prvopotravinám. Jesť celé varené zrná. Žito, špalda, pohánka, pšeno, ryža… Ako si správne variť obilniny si prečítate v článku TU: Obilniny najdôležitejšie pre slezinu a mozog, ako ich správne variť – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)
 • žiadne ťažké, mastné a vyprážané jedlá. Pozor na alkohol
 • Treba hýbať energiou Qi, krvou a lymfou. Pohyb je veľmi dôležitý. Pravidelné cvičenie každý deň aspoň 10 min urobí veľké zázraky. Dôležitá je aktivita, lebo byvol ako zvieratko má sklon k pasivite. Vytiahnite sa von do prírody, na prechádzky.
 • Pečeni pomôžu aj bylinky: základ je Ostropestrec mariánsky (ale iba ako tinktúra, olej či celé zrná riadne požuvať. Nekupovať žiadnu drť. Tinktúru vyrábam, ak by ste chceli píšte mi správu).
 • kávu nahraďte čakankovou alebo púpavovou kávou. Krásne pomôže harmonizovať pečeň. Skvelé pridať v malom množstve horkú chuť. Ale nie že vyvolá horúčosť žalúdku ako klasická káva.
 • použite do varenia bylinky a koreninky, lebo tie pomáhajú rozprúdiť energiu a nedovolia pečeni stagnovať: po kúsku do pokrmov oregano, bazalka, klinček, škorica, rozmarín, mäta, koreň lopúcha, pýr koreň, nechtík, repík, harmanček
 • esenciálne oleje: super natrieť na oblasť pečene pod pravým rebrovým oblúkom a na chodidlá lebo tam sú všetky body tela. Výborné sú Geeranium, Levanduľa, Kadidlo, Harmanček, Zázvor, Balance… (viem vám poradiť na mieru a objednať).
 • Požívatiny, ktoré harmonizujú pečeň a je dobré ich pridávať vo väčšej miere: kel, brokolica, karfiol, reďkovka, rukola, žerucha, petržlen, paštrnák, fenikel, bazalka, bobkový list, rozmarín, kôpor, mäta, medovka, harmanček, majoránka, kurkuma, petržlen. vňať, pažítka, šafrán, jablko, granátové jablko, kvalitný olivový olej, olej z čierneho nepraženého sezamu, olej z čiernej rasce, píniové jadierka, malé množstvo medu s kúskom jablčného octu, ryžový slad, datlový sirup…

Na konci mesiaca je aj obdobie DOJO, čo znamená čas na posilnenie Imunity a čas na MOXU od 21.1 – 3.2. (môžete sa u mňa nahlásiť cez správu). Cieľ je harmonizovať imunitu a ostať zdravý. 

Online kurz: Moxovanie pre pevné zdravie, prevenciu a dlhovekosť ...

Nezapchávajte telo hnusmi, lebo skôr či neskôr príde choroba a telo sa potrebuje detoxikovať, odhlieniť. (Napríklad cukor veľmi deštruuje bunky a vytvára hustý nežiadúci hlien). A tým že musí telo riešiť detoxikáciu ktorá je nutná, tak nemôže podporovať imunitu. Prehoďte si to. Podporujte imunitu a detox robte pravidelne cielene. Jar bude ideálne obdobie na DETOX. Ale o tom si povieme v inom článku.

Verím, že sa vám tento článok na začiatok Nového roku páčil a priniesol vám veľa AHA momentov čo môžete zlepšiť. Môžete dať Like, palec hore, že sa vám páčil a bol užitočný. Prípadne ho môžete aj prezdieľať, aby si ho prečítali aj vaši priatelia.

PS2: Maľujem na podporu energie roku Draka krásne malé obrázky ktoré si môžete dať na stôl k počítaču, či zavesiť na stenu. Napíšte mi dátum narodenia (aj s hodinou ak viete) a namaľujem vám priamo na mieru. Dostanete ho už aj v ráme, s venovaním a originál pečaťou pravosti. Cena 25

Ešte sľúbený link na kurzy a knihy za cenu ktorá sa už nebude opakovať:

Odporúčané čítanie:

 1. Ako postupovať pri chorobe ako urýchliť liečenie či regeneráciu cez pokrmy si pozrite v tomto článku TU: Chrípka a liečba pomocou potravín – Lenka Slniečková (lenkaslnieckova.sk)
Krásny dník a nech sa darí 🙂
Lenka

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>