Jeseň sezóna pľúc a hrubého čreva

Podľa čínskej medicíny je sezóna JESEŇ priradená orgánom pľúca a hrubé črevo.

V tomto článku sa pozrieme na to, čo nám sezóna jeseň prináša. To ktorý orgán prináša mesiac október a tiež sa pozrieme na Akadémiu liečivých bylín ktorú som absolvovala. Doporučím vám vhodné bylinky na podporu zdravia v tejto sezóne. A povieme si ako podporiť imunitu, aby sme lepšie zvládli predchodové obdobie z Jesene do Zimy.

September je navyše mesiac obličiek ako sme si hovorili v minulom článku.

A október je mesiac perikardu (obalu srdca). Od 8.10 – 7.11. 2023 je obdobie Vodný Pes. Ktorá može priniesť niečo nové, nečakané, ale niečo čo môžeme využiť v svoj prospech. Energia Vody má tendenciu spájať ľudí, komunikovať. Prichádza chuť míňať peniaze. A preto ak si chcete urobiť radosť, tak sa odmeňte za doterajšie úsilie celého roka. Zaslúžite si to.

Možete si vybrať to najlepšie pre vás:

 • Obraz ktorý vás osloví na 1. pohľad (v októbri zľava na hotové obrazy v ponuke 30%)
 • Dajte si namaľovať jedinečný osobný obraz podľa dátumu narodenia ktorý vám vyladí zdravie a harmóniu (píšte mi dátum narodenia na email: info@lenkaslnieckova.sk keď vám vypočítam vaše dominantné orgány a farby, tak si dáme konzultáciu a dohodneme detaily)
 • Absolvujte kurz Výživa a Varenie v kruhu 5 elementov (bude to mať dosah na celý váš ďalší život a budete sa viesť na vlne zdravia)

V tento mesiac prichádza 6 harmonických kombinácií, to znamená, že hviezdy budú priaznivo naklonené všetkému čo chcete vyriešiť. Dobre vyriešite svoje problémy, vyriešite čo ste dlho odkladali.

V októbri sa bude veľmi dobre dariť aktivitám s financiami, dariť sa predaju, biznizu, nákupu hodnoty ktorá sa bude dobre násobiť.

Umenie má vždy rastúcu hodnotu a cenu. Dobre Investujte. Kúpte si obraz ktorý vás osloví buď na 1. pohľad, alebo svojimi účinkami farieb. Vyberte si podľa toho, čo vám najviac pomôže.

Pre seba (odmeňte sa), pre svojich blízkych (narodeniny, výročie, svadba) a milovaných (Vianoce sa blížia)

 

 

 

 

 

 

 

Zdravie v októbri

Dbáme sa robinu emočnú a rovinu zažívania.

Máme na mysli, že emócie môžu atakovať trávenie (GiT).

V mesiaci október máme aj špeciálne obdobie DOJO. Medziobdobie, kedy si posilňujeme imunitu, aby bola silná z Jeseni do Zimy. Robím špeciálnu MOXU na posilnenie imunity a vitality.

Cieľ je: HARMONIZOVAŤ TRÁVENIE, zlepšiť zažívanie.

 

Pripravila som pre vás Darčekové poukážky ktoré si môžete kúpiť pre seba alebo svojich blízkych.

Dbajte o seba, lebo nikto iný to za vás neurobí.

Pre darčekovú poukážku mi píšte email: info@lenkaslnieckova.sk

PS: Ak by ste chceli, tak urobím Minikurz ZDARMA: Ako si urobiť správne  MOXU na predchodové obdobie DOJO z Jesene do Zimy. Keby ste si chceli sami doma urobiť MOXU a nemôžete ku mne prísť osobne. A pomôcky by som vám mohla poslať poštou. Napíšte mi správu či by vás to zaujímalo 🙂

Element ZEM je kľúčový, drží všetky ostatné elementy v strede, v harmónii. Do elementu ZEM patrí slezina, žalúdok, pankreas. Ak sa naruší zažívanie či už z nevhodnej stravy, alebo na podklade emócií, môže to ,,rozhodiť“ všetky ostatné orgány.

Lebo nikdy nefunguje 1. orgán samostatne, vždy je to súčinnosť viacerých orgánov. Tak ako iba 1. orgán nemôže byť chorý a ostatné zdravé, tak isto ani 1. orgán nemôže byť zdravý a ostatné choré. A preto vznikne nerovnováha v tele, ktorá sa môže prejavovať postupne, alebo aj náhle.

Perikard – obal srdca je v hlbokej energii Zemských vetiev(ZV). (Ako sa hovorí, čo je na nebi dáno, to je na zemi psáno). Tak v tejto energii je Perikard v Elemente ZEM, obdobie DOJO. Berieme do úvahy aj Sezónnu energiu (SE).  (Aby spomeňme si aj, že Perikard na Orgánovej úrovni (WS) je v elemente Oheň).

Perikard (PC) je sídlo emócií. Prejaví sa až po narodení, blana okolo srdca ochraň uje srdce, zachytáva emočné patogény – je to sídlo emócií. Ohraničuje vedomie JA v realite.

Ak perikard zlyhá, prechádzajú do srdca (Infarkt myokardu, Angína pectoris).

Keď je veľa emócií a hlavne večer od 19 – 21 hod tak sa to môže prejaviť ako horúčosť srdca. Lebo hádky, stres a nepohoda večer veľmi zle vplývajú na vaše telo, srdce, dušu. Preto sa hovorí ráno múdrejšie večera. Skúste si to prediskutovať až na 2.deň a každý večer si dajte pusu. Skúste sa vždy večer udobriť alebo vyriešiť, aby ste nechodili spať naštvaný ani v strese. Lebo by ste mohli poškodiť svoj žlčník a pečeň. A navyše keď nepracujú tieto orgány správne, v tele sa hromadia toxíny. Ráno sa môžete cítiť unavený, malátny, bez energie.

Namiesto 3 káv denne by ste sa mali zamyslieť nad tým, čo vám skutočne prospieva. Lebo káva v exese (za 365 dni to je 1095 káv ročne a to je obrovský exces.) TU si môžete prečítať článok o Káve ako to vidí čínska medicína a čo môžete urobiť aby ste pili zdravšiu kávu pre svoje zdravie.

Lebo káva alebo iné potraviny v excese môžu spôsobiť horúčosť srdca (HT). A tiež horúčosť žalúdka (ST). Káva je horká a diuretická, sťahuje z tela tekutinu, telo vysychá skôr. Môžu sa tvoriť kamene v žlčníku (GB), v obličkách (Ki). Neberte kávu na ľahkú váhu.

Na odstránenie horúčosti srdca (HT) a na podporenie krvotvorby a Yin v tele. (Yin v tele je ako perinka do ktorej sa môžeme zababušiť – hmota tela. Je to chladenie tela ako chladnička. Yang v tele je ako prúdiaca energia. Je to zohrievanie tela ako radiátor.)

Fyzické prejavy:

 • búšenie srdca (HT)
 • pálenie záhy, sťažené trávenie
 • stagnácie, koliky
 • môže byť redšia stolica, vlhkosť v tele (pomôže MOXA)
 • Ťažkosti so spánkom, hlavne zaspávanie
 • Smäd, sucho v krku
 • Vysoký krvný tlak, vysoký pulz alebo naopak nízky pulz, nizky tlak
 • Bolesti šije, hrku, hlavy
 • Krvácanie (môžu byť ťažkosti aj so slezinou a s pľúcami)
 • Závraty
 • Potenie
 • Návaly tepla, horúčosti
 • neurózy
 • emočná závislosť, veľké pútanie väzieb na silu. (treba pestovať menšiu závislosť na iných a kultivovať svoju vnútornú stabilitu. ,,Mať otvorenú dlaň. Pomyselne chytiť a potom pustiť všetko.“) Dajte si ruku na srdce a počúvajte tlkot srdca.

 

Terapia:

 • upokojiť ducha – odstráňme zo života čo  nám škodí (cukor, kávu, alkohol, vyhecované emócie…) Snažme sa ukľudniť. Pomáha esenciálny olej Balance, Peace, Zengest… (Ak si ho prajete môžete si objednať TU Alebo ak chcete zľavu mi napíšte na info@lenkaslnieckova.sk,
 • Fyzický pohyb, obezita výrazne ničí element ZEM
 • Striedma konzumácia jedla
 • soliť dobrou soľou (keltskou, morskou, himalajskou…), s mierou
 • obmedziť konzumáciu smažených, tučných jedál, údenín
 • konzumácia väčšieho množstva zeleniny (parené, dusené, štavnaté)
 • konzumácia potravín jemne horkej chute (jemne horké čaje)
 • striedavé kúpele – teplá studená voda pôsobí na pružnosť ciev, zmierňuje opuchy, rozhybáva krv a energiu Qi
 • podporiť Zeme do Kovu (super sú dychové cvičenia najmä ráno pre perfektný štart so dňa)
 • pozor na stimulanty (káva, alkohol, cukor…) vytvárajú nekľud. Hyperaktivitu a podporujú vznik hlienov v tele. Pozor aj na aktivity s veľkým vzrušením. Emócie by mali byť obzvlášť tento mesiac v harmónii. Nevykláňať sa ani na jednu ani na druhú stranu. Stáť rovno.
 • určiť si hranice. Koža, pľúca, hrubé črevo je o nastavení hraníc. Ak nemáme správne nastavené hranice, tak sa to prejaví na týchto orgánoch. Koža-alergie, ekzém. Pľúca – zlé dýchanie, nemôcť sa nadýchnuť, ťažoba na pľúcach. Hrubé črevo zápcha (nechce niečo pustiť), alebo hnačka (nevie niečo udržať).

STRAVA: zahrievať organizmus.

Dodať teplo. Raňajkové kaše, polievky. Zelenina parená, dusená, v šťave varená. Pravidelná strava. Správny čas jedenia. Orgánové hodiny kde sa ZDARMA dozviete kedy jesť si stiahnite TU.

A dbajte na žutie, dobré preslinenie sústa v ústach. Nehltať veľké kusy. Rozžuť to na kašu. Kľudne 30 – 50 x jedno sústo. Niekde sa doporučuje aj 100x tak si to skúste požuť aké to bude. Koľko žuvaní zvládnete? Tak si to predĺžte na dvojnásobok a žujte vedome. Lebo iba z toho čo do seba dávame sa môžu stať naše bunky a iba z toho čo naše telo vstrebe, môžu byť živé naše bunky. Dôležité pravidlo TREBA ŽUŤ !!!

Dobré zaraďovať tieto potraviny:

 • Pre harmonizáciu zažívania: Požívatiny so vzťahom k Slezine (SP): ryža všetky druhy (striedať), pšeno, kukuričná polenta, pohánka, slzovka, jačmeň, ovos, pšenica, špalda, žito, adzuki, cícer, hrach, kapusta, mrkva, brokolica, cesnak, cibuľa, petržlen, paštrnák, hlávkový šalát, kaleráb, zeler koreň, zeler stopkatý, kel, reďkovka biela, čierna, kvaka, turín, batáty, zemiaky, hrozno, hrozienka, jablká, hrušky, hovädzina, kačacina, kuracina, králik, jahňacina, baranina, úhor, lieskovce, gaštany, tekvicové semiačka, slnečnica, šampiňóny, pečiarka, hliva, badyán, bobkový list, klinčeky, anýz, fenikel, majoránka, nepasterizovaný med v malom množstve

Pomôžu tiež esenciálne oleje Zengest, Fennel (fenikel), Pepermint (mäta)

 

 • Pre utíšenie vetra FENG pečene (LR): aj keď je vietor vnútorný (hnev, stres), aj keď je vietor vonkajší (vietor ktorý fúka von). V prvom rade sa vyhýbajte všetkým metódam prípravy varenia, ktoré vnášajú do tela vietor: mixovanie, šľahanie, smoothie… A nevystavujte sa vetru.  Vôbec nie chrbtom!!! Vietor vchádza najľahšie cez krčnú chrbticu a je pôvodca viac ako 100 ochorení nemocí. Majte vždy pri sebe šatku. Vytváram takéto šatky a šály – nádherný maľovaný hodváb. Dá sa zložiť do malinkého kúsku a sprace sa do každej kabelky či tašky. Taktiež do ruksaka. Je to prvá pomoc pri Vetre. Treba mať v pohotovosti. 100%hodváb má vlastnosti, že v zime hreje, v lete chladí. Super podporí osobnosť. Svojimi farbami pôsobí aj na vyladenie orgánov a zdravie.

Požívatiny pre utíšenie vetra FENG v tele: ryža (natural, čierna, jasmínova…), pšeno, naklíčený jačmeň, zeler (koreň, stopkatý), žito, lotosový koreň, cibuľa, pór, petržlen, paštrnák, batáty, slivky, mandarínková kôra, gaštany, hliva, judášovo ucho, hericium, bobkový list (Vavrín), oregano, rozmarín, muškátový orech, ligurček, sladké drievko, kvety ruže, kvety jazmínu, kvet pivómnie, kotvičník, makrela, jogurt

Pomôžu tiež esenciálne oleje: Geranium (muškát), Ruža, Jasmin

Ak by ste chceli zľavu na esenciálne oleje, píšte mi správu: info@lenkaslnieckova.sk

Byliny na srdce a Perikard:

Archangelika lekárska, Pamajorán obyčajný, Bazalka pravá, Čakanka obyčajná, Arónia (znižuje krvný tlak), Chmeľ obyčajný, Ríbezľa čierna, Hloh, Imelo biele, Ginko, Schizandra čínska, Kôpor voňavý, Žihľava dvojdomá, Valeriána lekárska, Medovka lekárska, Rozmarín lekársky (zvyšuje krvný tlak), Ľubovník bodkovaný… Vždy si pri bylinkách dobre pozrite indikácie, kontraindikácie, interakcie. S čím sa môžu, s čím sa nemôžu, s čím nejako pôsobia.

krásny dníček a keby dačo, píšte 🙂

Lenka-

Autor: Lenka Slniečková

Prepájam zdravie a umenie pre vašu vitalitu, harmóniu a potešenie. Viac ako 20 rokov študujem zdravie.

Som expertka na varenie v kruhu 5 elementov Tradičnej Čínskej medicíny pre harmóniu tela i duše. Krok po krôčku vás navediem ako sa zbaviť zdravotných problémov a chorôb pomocou jednoduchého, chutného a výživného varenia.
Som lektorkou enkaustiky - maľba horúcim voskom, venujem sa psychológii farieb a vytváram pre vás krásne obrazy na mieru spríjemňujúce prostredie. Som vášnivá umelkyňa, pomôžem vám zhmotniť vaše túžby a sny.
Pomáham vám nájsť Slnko na vašej ceste k vedomému zdraviu a originálne vyladenému prostrediu.
Môj príbeh si prečítate tu >>